UPS nedobije úplně akumulátory

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

UPS nedobije úplně akumulátory

#1 Příspěvek od vasek125 »

Dostala se mi do rukou starší ups APC SmartUPS 700. Tato upska sice akumulátory trochu nabije, ale na předním ledpanelu svítí pouze 1 led z 5, dál už se to nikdy nedostane. Zajímalo by mě, jestli se jedná o vadu akumulátorů nebo ups. Když jsem vyndal akumulátory, tak jsem na jednou naměřil 12.6V, na druhém 12.3V, v ups jsou zapojeny v sérii.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Vyměň aku. Můžeš zkusit baterie připojit na zdroj 15-18V s proudovým omezením 1A. Pokud půjde napětí nad 15V je KO.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od vasek125 »

Díky. Ještě by mě zajímalo, jestli je normální když upska vydává při přepnutí na baterie zřetelně slyšitelný zvuk, takové chrčení, které se občas mění. Já jsem zvyklý, že moje novější BackUPS je prakticky neslyšitelná. Mám pocit že to má dočinění s tím, že SmartUPS dělá sinus, mám pravdu nebo je to nějaká závada?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

vasek125 píše:Díky. Ještě by mě zajímalo, jestli je normální když upska vydává při přepnutí na baterie zřetelně slyšitelný zvuk, takové chrčení, které se občas mění. Já jsem zvyklý, že moje novější BackUPS je prakticky neslyšitelná. Mám pocit že to má dočinění s tím, že SmartUPS dělá sinus, mám pravdu nebo je to nějaká závada?
Já mám 420ku a ten zvuk je z trafa, je tam normální na 50Hz. A sinus to nedělá, dělá to obdélník s mezerou.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

mi-ro píše:Vyměň aku. Můžeš zkusit baterie připojit na zdroj 15-18V s proudovým omezením 1A. Pokud půjde napětí nad 15V je KO.
Tyjo tak to teda nevím :roll: když zapojím dobrej, nabitej aku na zdroj proudu, tak napětí vyletí dost vysoko....teda pravda, že tohle udělá i ten špatnej s vysokým odporem.....takže spíš připojit na nějakejch 14V, nechat tam tak přes noc a pak zkusit zatížit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Nepovedal by som, ze to bude bateriami. To by podla mna ukazalo hned 100% a pri self-teste signalizovalo vadnu bateriu (alebo sa to rovno vyplo).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Zkontroluj jestli primární napájecí část neobsahuje nějaké zdrojové elyty, které ztratily kapacitu. To chrčení může být modulace špatně filtrovanou střídavinou. Elektronika je chinské výroby?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

czatlantis píše:
mi-ro píše:Vyměň aku. Můžeš zkusit baterie připojit na zdroj 15-18V s proudovým omezením 1A. Pokud půjde napětí nad 15V je KO.
Tyjo tak to teda nevím :roll: když zapojím dobrej, nabitej aku na zdroj proudu, tak napětí vyletí dost vysoko....teda pravda, že tohle udělá i ten špatnej s vysokým odporem.....takže spíš připojit na nějakejch 14V, nechat tam tak přes noc a pak zkusit zatížit.
Kam ti "vyletí" napětí na dobrým aku když na něj připojíš proud 1/10 C ? Buď konkrétní. Max na 16V, víc nemůže. Je to daný vnitřním odporem DOBRÝ baterie. Stejně jako při jmenovitý zátěži nespadne pod 12V.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Netreba to ani pripajat na externy zdroj - staci zmerat napatie na bateriach pri dobijani v UPS. Podla mna bude to napatie prilis nizke.

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od vasek125 »

Crifodo píše:Zkontroluj jestli primární napájecí část neobsahuje nějaké zdrojové elyty, které ztratily kapacitu. To chrčení může být modulace špatně filtrovanou střídavinou. Elektronika je chinské výroby?
Všechno vypadá ok, nemám osciloskop takže průběh nezjistím, jediný co jsem naměřil je 230V na výstupu při provozu na aku, což je v pořádku. To chrčení mi připadá jako kombinace zvuků jiskření + bručení trafa. Takový to jiskření je i u mý BackUPS, jen o hodně tišší a to trafo slyším jen tady.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Vogon »

UPS dobíjí konstantním napětím kolem 27,6V s omezením proudu. Tohle napětí musíš naměřit na baterii pokud je UPS v pořádku. Pokud nenaměříš nikdy se sloupec nerozsvítí naoplno.
Na výstupu dává UPS čistý sinus.
Ty zvuky vydává trafo.
Stav dobití baterie se naplno rozsvítí asi po osmi hodinách, pokud jsou baterie vybity. Nechej přes noc.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Vogon »

Crifodo píše:Zkontroluj jestli primární napájecí část neobsahuje nějaké zdrojové elyty, které ztratily kapacitu. To chrčení může být modulace špatně filtrovanou střídavinou. Elektronika je chinské výroby?
:-D

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od vasek125 »

Upsku jsem do mrtě rozebral, elyty nejsou nafouklý a zvuk jde opravdu z toho gigantickýho trafa. Teď se mi povedlo dostat se na 4 rozsvícený led nabití. Po odpojení napětí to okamžitě spadne na 1, takže to bude ta baterie.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Vogon »

vasek125 píše:Upsku jsem do mrtě rozebral
Týýý, jo. Tak to je mrtě HHHustý!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Ještě mě napadá. Měl jsme jednu UPS a ta zobrazovala nereálné napětí na aku (v SM a na slupci)) oproti reálu naměřenému na AKU. Po korekci v SM začala ukazovat normálně. Jinak jela v pohodě.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“