Záhada s připojením přes konektor (Palm -> RS-232)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

Záhada s připojením přes konektor (Palm -> RS-232)

#1 Příspěvek od alanoid »

Ahoj,
řeším záhadu s propojením mého Palmu , který má tzv. multi-connector a RC vysílačky (případně i něčeho jiného) přes RS-232. Vycházel jsem z datasheetového zapojení pro max232 (případně st232). Nejprve jsem to zkusil na nepájivém poli s tím, že 3 vodiče (RXD, TXD, GND) z pole jsem prostě ručně přidržel na Palmu (neměl jsem ještě ten multi-connector). Vše chodilo na výbornou. Objednal jsem si tedy konektor, navrhl a vyrobil SMD desku, vše zápájel a ejhle, ono to nechodí. :( Zjistil jsem, že je chyba v tom konektoru, když to propojím ručně drátkama, tak to opět funguje. Špatným kontaktem to asi nebude, vše ostatní co jsem zkoušel, tak přes tento konektor funguje (nabíjení, USB). Nevím si rady, jednotlivé piny konektoru jsou realizovány pomocí takových pružinek (viz přiložený obrázek).

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Viděl jsem konektory, kde indukčnost podobnýho pérka dělala zásadní problémy, ale tady si to nějak nedokážu představit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

Nešlo by zpomalit komunikaci na nějakých 9600 ? U PC by to šlo, ale u toho palmu by to mohlo jít taky, ne ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

A přenos z desky na výstupní kontakty ? Možné překřížení v konektoru na desce ?

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#5 Příspěvek od alanoid »

Taky jsem si rikal jestli tam nemuze zlobit nejaka indukcnost, ale nejsem takovy znalec abych to dokazal posoudit. Nastaveni rychlosti komunikace nepomohlo. Ale pri vecnem zkouseni jsem zjistil, ze obcas pri neuplne zasunutem konektoru se to chyti. Takze to vypada jako spatny kontakt, ale moc se mi to nezda. Asi bude nejlepsi splasit nekoho s Palmem a zkusit to u nej. Taky jsem si rikal jestli neni na zavadu to, ze spojovaci kabel (40 cm) neni stineny. Ale kdyz jsem to propojil jenom na par cm, tak se to chovalo stejne. Navic i s timto kabelem to chodilo pri propojeni bez konektoru na Palmu. :?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Podobný konektor mám u mobilu na sluchátka a chytit nějaký kontakt je docela umění :?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#7 Příspěvek od alanoid »

No jo, kdyz mne nejde do hlavy, ze ostatni veci pres ten konektoru jdou naprosto bez problemu (nabijeni, USB).

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#8 Příspěvek od pida_m »

... a odrušovací èlen "magnet" na kabelu si zkusil ?
píïa

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#9 Příspěvek od pida_m »

... mì pomohlo na ty datový konekce povìsit osciloskop.
A následnì upravit napajecí nepìtí vysilacího zaøízeni dat, neb to dìsnì zakmitávalo a tedy vytváøelo nažádoucí impulzy na hranách ...
píïa

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#10 Příspěvek od alanoid »

"Magnet" jsem dle rady zkusil, bez vysledku. Ovsem na neco jsem mozna prisel. Nekde jsem se docetl, ze nektere zarizeni pracuji s logikou 3,3V a nektere s 5V. Kdyz zmerim RXD a TXD na Palmu, tak je tam prave tech 3,3V a MAX232 je samozrejme na 5V. Tak mozna je tady zakopany pes a budu to muset predelat na MAX3232, ktery je na 3V-5,5V.

Tady je dole jakesi snizeni napetove urovne svethardware.cz/svetpda, ale asi bude lepsi tam proste vrazit ten MAX3232 a zajistit mu napajeni 3,3V.

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#11 Příspěvek od alanoid »

Tak jsem vicemene nahodou prisel na to, ze kdyz v konektoru vynecham pin GND a zustanou tedy zapojene pouze RXD a TXD, tak to funguje. Nechapu. 8O Proto to zrejme pri manupulaci s konektorem obcas zafungovalo a to same pri rucnim propojeni dratkama. Mam to tak nechat?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zkus snížit jen hodnotu TX dvěma či třema diodama 4148 v serii + odporem (možná ani nebude potřeba) proti zemi.... Dobrej je na to osciloskop a podívat se, jestli mašina na konektoru odpovídá nebo ne.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#13 Příspěvek od alanoid »

Ja uz jsem zkusil i verzi s tim max3232 na 3,3V a vysledek je uplne stejny, se zapojenym GND to nejde. I jsem tam dal navic dve zenerky viz http://www.ges.cz/sheets/m/max3232.gif.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

A neni GND náhodou na pinu 5 a na pinu 9 HOTSYNC?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

nedávno jsem kupoval kabem na palma usb a nefungoval nakonec jsem měřením zjistil , že jsou zapojené úplně jiné piny bohužel ty správné ani nebyly osazené , tak by prověřil, jestli ty piny opravdu sedí oproti těm funkčním kontaktům.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“