korekční zesilovač s LM1036 dotaz

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajik9999
Příspěvky: 149
Registrován: 27 pro 2009, 01:00
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

korekční zesilovač s LM1036 dotaz

#1 Příspěvek od pajik9999 »

ahojte včera vnoci sem se pustil do vytváření plošného spoje a nějak sem se do schematu víc zakoukal a nějak mě přijde že potenciometry jsou špatně připojené ale nejsem si jistej proto bych se chtěl zeptat jestli by to takhle fungovalo :-) moc děkuji http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/zes/korekce.png každopádně kondíky 0,22uF jsou svitky ne el. lity.... :-)

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Je to podle katalogového listu, takže to bude ok.

Uživatelský avatar
pajik9999
Příspěvky: 149
Registrován: 27 pro 2009, 01:00
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

#3 Příspěvek od pajik9999 »

tak to mě spadnul kamen ze srdce sem to celý nakreslil zkončil sem někdy kolem pul 4 rano a pak sem se do toho tak zakoukal a přišlo mě to špatně :-) takže myslíš že ty poťáky jsou zapojený dobže jo

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Jsou dobře, je to napěťově řízený. Takže jsou mezi referenčním napětím a zemí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přidej tam ještě regulaci hlasitosti na výstup klasickým poťákem a ten elektronickej vynech, lépe řečeno zapoj tak, aby to mělo maximální zesílení. Myslím, že tahle poučka z dob součástek z NDR platí i dnes...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Už ne tak docela - tento obvod dovoluje zvednout úroveň na krajích pásma o nějakých 15dB, takže je dobře počítat s tím a nastavit zisk tak, aby ani v nejhorším případě nedošlo k limitaci.
Navíc při pevně nastaveném zisku LMka nejde použít fyziologickou regulaci průběhu, protože nereguluje.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

nekde sa zvyklo davat medzi potenciometer hlasitosti a gnd odpor aby sa zjemnila regulacia za cenu mensieho potlacienia signalu.... mozno aj dioda namiesto odporu.... nie som si isty. omrkni nejake amara

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Řekl bych, že tu fyziologii nemá zapojenou. A o 15dB si myslím taky svoje, slušnýmu člověku (či spíš bednám) stačí 6dB... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajik9999
Příspěvky: 149
Registrován: 27 pro 2009, 01:00
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

#9 Příspěvek od pajik9999 »

jj ta fyziologická se připojuje přes pin 7 to tam nepotřebuju proto mě toto schema zaujalo a taky hlavně kvuli jednodu interáči a dvouma kanálama najednou :-D tak schema sem dokreslil teď to ještě překouknout pomodlit se jestli sem to navrhnul dobře a vyleptat :-D:-D a hned se uvidí jestli sem to dobře uvařil :-D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

To máš pravdu, 15dB je skutečně zbytečně moc, ale to chce taky kouknout do katalogového listu a zvolit vhodnější hodnoty součástek pro menší rozsah regulace. Právě to nadužívání zdvihu při plném zesílení dost ublížilo pověsti tohoto obvodu.
Tedy, ne, že by LM1036 byl kdovíjaký zázrak (klasický korektor s potenciometry v cestě signálu prostě nenahradí), přesto ale bych ho pokládal zatím za nejlepší dostupný analogově řízený elektronický korektor. Po zkušenostech s nějakými TDA a KA mě svými vlastnostmi docela příjemně překvapil.

Uživatelský avatar
pajik9999
Příspěvky: 149
Registrován: 27 pro 2009, 01:00
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

#11 Příspěvek od pajik9999 »

už jen zkontrolovat ten plošňák mno to bude asi akce pak už jen nakreslit konec s LM3886 a mužu začít osvicovat a leptat :-) trafo je objednaný kondíky sem sehnal do filtru paráda :-D

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#12 Příspěvek od BIPOLAR »

Myslím, že tahle poučka z dob součástek z NDR platí i dnes... ZdenekHQ.


LM1036N není A 273D u které to byla nutnost :wink: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Bipolar, o těch dederónských pajcech Fairschildů původem někdy z první poloviny 70.let minulého století lépa ani nemluvit... Když to slyším, obrací se mi kufr, i když to ve své době byly jediné obvody, umožňující dělat v podmínkách součástkové základny RVHP & Varšavské smlouvy korekce s dálkovým ovládáním...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#14 Příspěvek od matus15 »

OT:
No bohužiaľ u nás sa model s diaľkovým ovládaním nestihol vyrobiť :cry: :cry: Poliaci aj Nemci už zosilňovače (poprípade aj iné výrobky) s DO mali... Azda najväčšou škodou bolo, že sa tieto šumáky použili v receiveri 820A, kiežby niekto mal originálny návrh dosky ktorá bola vyvinutá v Tesle Bratislava a obsahovala tranzistorové korekcie... Dozvedel som sa, že korekcie s A273 (neskôr + A274) boli montované do 820A za účelom dedičnosti, kedy nasledujúci model už DO mal mať...
Obrázek

Uživatelský avatar
gino
Příspěvky: 343
Registrován: 17 říj 2008, 02:00
Bydliště: Prešovský kraj, SR

Re: korekční zesilovač s LM1036 dotaz

#15 Příspěvek od gino »

pajik9999 píše:ahojte včera vnoci sem se pustil do vytváření plošného spoje a nějak sem se do schematu víc zakoukal a nějak mě přijde že potenciometry jsou špatně připojené ale nejsem si jistej proto bych se chtěl zeptat jestli by to takhle fungovalo :-) moc děkuji http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/zes/korekce.png každopádně kondíky 0,22uF jsou svitky ne el. lity.... :-)
Skús pozrieť do modrých ARadio 1996-6 (v 1997-3 sú opravy týkajúce sa tohto korekčného predzosilňovača, odporúčam pozrieť), alebo v 1999-2 je "hi-fi" zosilňovač riešený tiež s LM1036.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“