chrastící potenciometr u PC repro

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše:Ano, témata se opakují, tak to zopakuji také:
Diava se používala před 40-50 lety, protože nic jiného nebylo. A osvědčila se. Jenže na konci šedesátých let se zřejmě poněkud změnilo chemické složení některé z přísad a Diava začala být agresivní vůči mědi. Pro výrobce to zřejmě nebylo podstatné, hlavně, že k nábytku se chová stále slušně.
Od minulé diskuse na toto téma jsem měl příležitost to porovnat: televizor Ametyst (1959), který měl potenciometry čištěné tehdejší Diavou a podle majitele byl naposledy otevřený v sedmdesátém, než šel na půdu, no nádherně nakonzervované poťáky (nebo to bylo tehdejšími materiály?).
Naproti tomu TP283 konzervovaná před asi 8 lety čerstvou Diavou - zelený sajrajt uvnitř (nebo to je dnešními materiály?) a poťák neopravitelný...
Jo, Hille, je to přesně tak, jak píšeš - tomu se říká :
1) INOVACE za účelem snížení výrobních nákladů - anebo
2) EKOLOGIZACE - náhrada tzv. (údajně) ŠKODLIVÝCH látek (údajně) méně škodlivými...

Výsledek je pokaždé stejný - to, co bylo na nějakém výrobku dobré a pro co se ho vyplatilo používat (někdy i k jinému než původnímu účelu...) je v (_!_) a nám bastlířům nezbývá než hledat něco jiného, (zatím) nezmršeného... viz např. bezolovnaté pájení a podobné vymyšlenosti...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
gulo
Příspěvky: 118
Registrován: 02 srp 2007, 02:00
Bydliště: liptovsky mikulas SK

#32 Příspěvek od gulo »

ja to striekam VD40 -kou a este sa mi nic nevratilo ako reklamacia ani doma ziadny problem
čo zhorí nezhnije aspoň oheň cestu ukáže

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#33 Příspěvek od kysmen »

ještě k té diavě. Mam tady jednu flaštičku a je tu v rožku napsáno:
pozor obsahuje DDT . Takže bych se jí dneska už trošku bál

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Primergy »

Já na potenciometry používám klasický syntetický líh a pak dráhu potenciometru máznu vazelíknou určenou na konzervování měřidel (posuvky, mikrometry...). Nevýhoda je, že potenciometr musim rozebrat, ale pak mam na hooodně dlouho klid. :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od zdenoeddie »

gulo píše:ja to striekam VD40 -kou a este sa mi nic nevratilo ako reklamacia ani doma ziadny problem
mne sa stava ze ak pouzijem WD40 tak mi ten potenciometer sa vyberie do vecnych lovist

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#36 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak WD40 je na (i). Dokonce přímo v nějaké publikaci pro údržbu mixpultů jsem našel mezi FAQ výkřik "WD40 is not a contact or pot cleaner!" a to byla publikace pěkně stará...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od zdenoeddie »

Sendyx píše:Přesně tak WD40 je na (i). Dokonce přímo v nějaké publikaci pro údržbu mixpultů jsem našel mezi FAQ výkřik "WD40 is not a contact or pot cleaner!" a to byla publikace pěkně stará...
nj,ja som si tak odpalil jeden potenciometer, a po upozorneni otcom,ze jemu sa to stalo tiez na regulatore do vysavaca,som sa rozhodol na taketo casti pouzivat kontox

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#38 Příspěvek od helios »

Ja na poťáky a prepínače s úspechom používam už dávno RENOL (vyrábala sužba výskumu), smrdí to po Diave a funguje to spoľahlivo. Kontox tiež nebol zlý na prepínače, ale na poťákoch zvykol vyplaviť pôvodný tuk, a po cca roku vyschol aj Kontox, čo urýchlilo smrť poťáku. Možno by stálo za to skúsiť niekde zohnať pôvodnú receptúru na Diavu, prípadne ten Renol...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

kysmen píše:ještě k té diavě. Mam tady jednu flaštičku a je tu v rožku napsáno:
pozor obsahuje DDT . Takže bych se jí dneska už trošku bál
nikdy se nepotvrdilo, ze je DDT "skodlive". Ve skutecnosti to byl sirup oproti tomu co prislo po nem.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#40 Příspěvek od kysmen »


Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#41 Příspěvek od Cust »

samozrejme, je to jed a nese sebou vse co ostatni jedy
to co jsem napsal vyse ale plati...
zakaz pouzivani byl ucinen kvuli jinym duvodum (politika, loby chem. firem), to co o tom vsichni vime je jen propaganda...

podobny pripad je: vetsina lidi si mysli ze spenat je zdravi, dokonce nas pepek namornik masiroval desnu propaganu a pak se zjistilo, ze clovek ktery meril obsah zeleza to sice zmeril presne ale pri prepisu si spletl pozici desetine carky (a do dnes vseci spokojene zerem spenat aby jsme prece byli zdravi, pritom je to trava stejna jaka roste pred barakem)

ale sorry
zpet k chrasteni potaku.....

Uživatelský avatar
mundo
Příspěvky: 17
Registrován: 21 zář 2008, 02:00

#42 Příspěvek od mundo »

Da se pouzit silikonova konzervacni pasta Elchemco?
Treba u zesilovace musim asi jednou za rok vycistit a napnout kontakty otocneho prepinace vstupu, protoze zoxidujou.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“