Součástka

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Veldrim
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2010, 02:00

Součástka

#1 Příspěvek od Veldrim »

Poškozený kráječ který jsem rozebral nefunguje, ted vím v čem je problém ale nevím o jakou součástku se jedná nebo kterou bych jí mohl nahradit.(nejspíš nějaký druh pojistky)
Jeden drát vede k motorku, druhý ke spínači.
Přílohy
13042010342.jpg
Jde o součástku vpravo
(107.7 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To je jazýčkový kontakt - zjevně slouží jako bezpečnostní spínač, to znamená, že v bezpečném stavu strojku je v jeho blízkosti magnet, určitě při přiklopení nějakého krytu. Prostě bez toho nesmí jít motor zapnout.
Nechybí ti na kráječi něco?
Zkus ho přiblížením malého magnetu sepnout.
Tavná pojistka to není, protože sériový RC-člen (v bužírce je vidět obrys odporu), který ji přemosťuje, by postrádal smysl.

Uživatelský avatar
Veldrim
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Veldrim »

Nikde jsem tam magnet nenasel ani nic co by nasvědčovalo že by tam měl někde být.
Sehnal jsem si proto nějaký, ale motor po stisknuti spínače nejede i když kolem bezpečnostního spínače zkouším něco dělat s magnetem, nijak nereaguje. Mozná je moc slabý ??
Zkusil jsem po tom bezpečnostním spínači parkrat decentně poklepak přeskočí jiskra, a motorek se na krátkou chvílí rozběhne. takže na tom něco bude

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Takovéto jazýčkové spínače byly ve starších kráječích od Zelmru (a taky v robotech) - ovládaly se magnetem, co byl v pojezdu (ta věc, do které se cpe salám nebo chleba) a fungovaly jako bezpečnostní pojistka. U novějších kráječů (i v inovovaných starších typech) už nebývají - nejspíš se nakonec zjistilo, že nejsou potřeba :D - takže si myslím, že (jestli se jedná o podobný případ) ho můžeš v pohodě překlenovat :wink: .

P.S: Zkusil jsem pohledat v ceníku a nové jazýčkové relé (tak to nazývají) stojí cca 125Kč. (samozřejmě nevím, jestli je stejné) :roll:

Uživatelský avatar
Veldrim
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2010, 02:00

#5 Příspěvek od Veldrim »

"co byl v pojezdu" a v tom bude ten problém :D ten je totiž neznamo kde...děkuji vám oběma za radu.
Nejspíš ho z tama odstraním uplně:)

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od xxxe »

Taky jsem to vyhodil a strojek maká.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od kelley »

Jednoznačně se jedná o "kurvítko" :lol: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Kurv%C3%ADtko

Odpovědět

Zpět na „Součástky“