elektronická regulace sacího výkonu vysavače ETA

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaCh_01
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2010, 02:00

elektronická regulace sacího výkonu vysavače ETA

#1 Příspěvek od JirkaCh_01 »

Dostal jsem na opravu vysavač ETA model 7464 . Je tam elektronické řízení otáček. Shořel tam odpor a a berevné zančení je v háji. Nenašlo by se schématko?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Máš základní zapojení triakové fázové regulace , ta je všude stejná , na přesné hodnotě nezáleží . Ale odpor většinou shoří , když odejde triak . Omaluj si plošňáček , vytvoř schema , dej sem a pak čekej hodnotu .

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Sice nevím, jak je to přesně u této Ety (sice jsem v něm byl párkrát vlezený), ale často bývá regulace udělaná trochu jinak - přes řídící IO (buď analogový nebo MCU) - u těchto případů je nejjednoduší sehnat katalogový list obvodu (nevím, jestli jde sehnat - nikdy jsem se po nich nepídíl :) ) a zkusit to podle katalogového zapojení, popř. hodnoty odhadnout. Schéma je samozřejmě nesehnatelné (pro ty, co nechcou jezdit do fabriky na břehu žluté řeky) - naposledy jsem viděl schéma elektroniky myslím na 7400 a ten už se chvíli nevyrábí :roll: .

Takže jsou tři možnosti:
1. Je to typ s jednoduchou triakovou regulací - bude to O.K :D
2. Je to typ, co má dostupné katalogové listy s odpovídajícím zapojením a hodnotama součástek (taky by to nebylo špatné :) )
3. Nejsou dostupné katalogové listy, popř. jsou čínsky nebo nějak blbě zpracované -> jestli to vyfotíš, popř. napíšeš označení toho odporu, tak bych se mohl podívat do dokumentace (která je často zpracovaná tak, že se vyfotily díly a napíší se k nim čísla), jestli tam něco nejde vidět :twisted:
4. Zkusit udělat na existující plošňák něco na způsob triakové regulace - triak, pár děr na odpory, potenciometr a odrušovací kondenzátor tam už většinou jsou, tak co zkusit z toho něco funkčního vyčarovat :lol:

Uživatelský avatar
JirkaCh_01
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2010, 02:00

#4 Příspěvek od JirkaCh_01 »

v levo je triak bta 16, na pravo je moc 3021, a ten další obvod je 12c508a. Má to ovládání na rukejeti a vlevo jsou bíle slabé kabely, z jednejch jde 230v a pak tam jde 30V na odpor, který je v háji- je to ten vlevo dole je špatně vidět.
Přílohy
vysavač.jpg
(79.12 KiB) Staženo 246 x

Uživatelský avatar
JirkaCh_01
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2010, 02:00

#5 Příspěvek od JirkaCh_01 »

taky je třeba možný že odešel obvod 12c508a- je to pic a ten se musí naprogramovat že? Nemohli by jste mě poslat jak udělat jednoduchou triakovou regulaci na ten vysavač?

Uživatelský avatar
JirkaCh_01
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2010, 02:00

#6 Příspěvek od JirkaCh_01 »

oprava stačí mi jenom schema

Uživatelský avatar
JirkaCh_01
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2010, 02:00

#7 Příspěvek od JirkaCh_01 »

Ten odpor, který hořel je předřadník na diodu, která signalizuje že je plný sáček, pomocí tlakového spínače. To nemělo na funkci žádnej vliv.
Tak jsem zkusil vyměnit moc 3021 a hle vysavač šlape.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“