Bojler Dražice topne těleso

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

Bojler Dražice topne těleso

#1 Příspěvek od PremekC »

U bojleru Dražice, svislé provedení, starý asi 8 let se spálilo topné těleso. Tak jsem ho vyměnil, nové vydrželo něco přes rok. Tak jsem koupil další, odešlo za 3 měsíce. V Dražicích mi řekli, že to může být neoriginálním dílem, v jimi doporučené prodejně mi prodali ale úplně stejné. Prý za to může mikroskopická trhlina v přírubě, kterou stříká voda na těleso. Mne spíš zaráží, že topná spirála je sesedlá dolů, zřejmě teplem, tam se podle mne jednotlive zavity dotknou a dojde k jiskření a přepálení, těleso je tam svisle. Má s tím prosím někdo zkušenost? Včera jsem tam dal další těleso, tak jsem zvědav, kdy zase shoří. Přírubu stejně nemají.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Pokud by byla trhlinka v přírubě, tak by ta voda musela odkapávát (pokud je těleso vyplé a nevypařuje se), pokud by těleso mělo menší průměr než příruba, tak by to znamenalo velký tepelný odpor mezi tělesem a přírubou, tím pádem by se těleso přehřívalo. Nejdříve to chce zjistit co to způsobuje, tzn. odstavit bojler natlakovat a počkat, jestli nebude kapat voda z příruby, potom se uvidí.

Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od PremekC »

Zmije píše:Pokud by byla trhlinka v přírubě, tak by ta voda musela odkapávát (pokud je těleso vyplé a nevypařuje se), pokud by těleso mělo menší průměr než příruba, tak by to znamenalo velký tepelný odpor mezi tělesem a přírubou, tím pádem by se těleso přehřívalo. Nejdříve to chce zjistit co to způsobuje, tzn. odstavit bojler natlakovat a počkat, jestli nebude kapat voda z příruby, potom se uvidí.
Teleso je tam volne zasunute, i to puvodni a bojler je stale pod tlakem. Drazice nemaji topne teleso ve vode, ale v trubce priruby, takze se da menit bez vypousteni vody. Udajne ma jit o mikroskopickou trhlinu v trubce priruby, ktera se otevre az teplem. Zastudena nikde voda nebyla, ani uvnitr trubky priruby jsem nic mimoradneho nevidel.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Tak to s tou mikroskopickou trhlinou asi bude blbost a těleso se prachobyčejně přehřívá, pokud by ta trhlina byla tak malá, že by se za studena neprojevila, tak se ta voda nejspíš odpaří dříve než doteče k tělesu, možná by šlo udělat pouzdro z plechu, které bude přesně pasovat do příruby a do něj dát děleso, styčné plochy namazat teplovodivou pastou, tím se zlepší tepelná vodivost a zamezí přístup vodě. Druhá možnost je celou přírubu utěsnit a naplnit nějakým olejem pro přenos tepla.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#5 Příspěvek od dj_Paul »

PremekC píše:
Zmije píše:Pokud by byla trhlinka v přírubě, tak by ta voda musela odkapávát (pokud je těleso vyplé a nevypařuje se), pokud by těleso mělo menší průměr než příruba, tak by to znamenalo velký tepelný odpor mezi tělesem a přírubou, tím pádem by se těleso přehřívalo. Nejdříve to chce zjistit co to způsobuje, tzn. odstavit bojler natlakovat a počkat, jestli nebude kapat voda z příruby, potom se uvidí.
Teleso je tam volne zasunute, i to puvodni a bojler je stale pod tlakem. Drazice nemaji topne teleso ve vode, ale v trubce priruby, takze se da menit bez vypousteni vody. Udajne ma jit o mikroskopickou trhlinu v trubce priruby, ktera se otevre az teplem. Zastudena nikde voda nebyla, ani uvnitr trubky priruby jsem nic mimoradneho nevidel.
řekl bych že ta trubka,do které se strká těleso,bude v prostoru s vodou zarostlá kamenem, ten brání přestupu tepla a těleso dostává zabrat.Vyčistil bych prostor pro vodu

Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od PremekC »

dj_Paul píše:
PremekC píše:
Zmije píše:Pokud by byla trhlinka v přírubě, tak by ta voda musela odkapávát (pokud je těleso vyplé a nevypařuje se), pokud by těleso mělo menší průměr než příruba, tak by to znamenalo velký tepelný odpor mezi tělesem a přírubou, tím pádem by se těleso přehřívalo. Nejdříve to chce zjistit co to způsobuje, tzn. odstavit bojler natlakovat a počkat, jestli nebude kapat voda z příruby, potom se uvidí.
Teleso je tam volne zasunute, i to puvodni a bojler je stale pod tlakem. Drazice nemaji topne teleso ve vode, ale v trubce priruby, takze se da menit bez vypousteni vody. Udajne ma jit o mikroskopickou trhlinu v trubce priruby, ktera se otevre az teplem. Zastudena nikde voda nebyla, ani uvnitr trubky priruby jsem nic mimoradneho nevidel.
řekl bych že ta trubka,do které se strká těleso,bude v prostoru s vodou zarostlá kamenem, ten brání přestupu tepla a těleso dostává zabrat.Vyčistil bych prostor pro vodu
To ale neni vubec blbej napad, obcas z bojleru tece rezava voda, ja to o vikendu otevru!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#7 Příspěvek od kbulda »

Sežeň si ale předem nový těsnění.
Staré ve většině případů nejde již použít !

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Dnes to již jde , přidáš trochu silikonu a jede se . Nový Ti URČITĚ 8 let nevydrží .

Uživatelský avatar
cryo6930
Příspěvky: 154
Registrován: 21 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od cryo6930 »

Velice by mě zajímala účinnost takto provedeného systému ohřevu proti spirále ve vodě :D

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Jindra2 »

8 let starý bojler bych rovnou vyměnil, má to za sebou. Zrovna měním Dražický bojler 20 l po 9ti letech :(
Jindra

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

to Jindra2 , jestli ho měníš preventivně , tak upřimnou soustrast . Vím minimálně o dvou konstrukčních změnách , pro které si již Dražice nekoupím . Jinak nerozumím otáce o účinnosti . Teplo je v trubce a nemůže než nahoru a do stran -- a tam je voda ...

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

Tak jestli nebyl 8 let čištěný, tak tam může být půl kolečka kamene. Ale to je hodně mizerná podpora výrobce, když na tohle neupozorní jako první.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Jindra2 »

BOBOBO píše:to Jindra2 , jestli ho měníš preventivně , tak upřimnou soustrast . Vím minimálně o dvou konstrukčních změnách , pro které si již Dražice nekoupím . Jinak nerozumím otáce o účinnosti . Teplo je v trubce a nemůže než nahoru a do stran -- a tam je voda ...
Preventivně ne, tak aktivní nejsem, začal téct všude možně.
Jindra

Uživatelský avatar
cryo6930
Příspěvky: 154
Registrován: 21 pro 2006, 01:00

#14 Příspěvek od cryo6930 »

O účinnosti asi tolik...spirála ohřívá vzduch v trubce,ten ohřívá trubku a ta ohřívá vodu.Pokud je spirála schopná se rozžhavit tak samozřejmě ještě navíc trubku ohřívá sálavým teplem.Spirála ve vodě...spirála ohřívá vodu.Nevím ale připadá mi to dost divné,jako bych chtěl vařit na troubě,spirála ohřívá vzduch,vzduch ohřívá troubu a na troubě vařím brambory.On vzduch není zrovna dobrý tepelný vodič takže si myslím,že ta účinnost půjde dost dolů...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Pokud to teplo nemá kudy utéct, tak účinnost dolů nepůjde, ale půjde nahoru teplota tělesa, protože na tom velkém tepelném odporu bude velký spád. Asi jako když se 50W na tranzistoru chladí dobrým nebo špatným chladičem. Pořád je to 50W, ale jednou má tranzistor 60°C a podruhé 120°C.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“