Měření netěsnosti mikrovlnky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

Měření netěsnosti mikrovlnky

#1 Příspěvek od p4ul »

Ahoj,

scháním detektor netěsnosti mikrovlnek. Chtěl jsem si nějaký jednoduchý postavit, ale nenašel jsem žádné rozumné schéma. Pak jsem objevil
toto. Co si o tom myslíte?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Délka vlny v mikrovlnce je těsně pod 10 cm. "Netěsnost" okolo 2 až 3 mm by neměla mít vliv na vyzařování do okolí.
Pokud chceš opravdu měřit vyzařování, tak si vem ručičkový měřáček (desítky mikroA) dej k němu detekční diodu a okalibruj si to na známém zdroji. Měřáček bude citlivý nejen na polohu, ale i na natočení.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Jestlipak to reaguje i na mobil.. :-)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Já to vyřešil jak píše Čust - mikrovlnná detekční dioda a ručkový měřák 2mA, navíc jsem dal paralelně elektrolyt aby ručka tolik nelítala.
Únik mikrovln z mikrovlnky mezerou u dveří nějaký je, maximálně mi to ukazuje do 1/3 stupnice, zato v těsné blízkosti mobilu se ručka vší silou opře o doraz :)
No a ten měřák u Conrada je totéž co jsem si udělal doma.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

Ano, vyzařování u dveří nějaké bude, ale s pekelným útlumem ... Na mobil (tuším, že hygienický limit je okolo 5 W) to mít nemůže - krom toho ten měřáček bude na mobil míň citlivý (pokud neprodloužíš anténu).

Jednou se mě ptal známý na škodlivost wifiny - to už jsem se smál - první můj dotaz byl, kolik promobiluje měsíčně minut. Po vynásobení minut 100 by mohl účinek wifiny odpovídat účinkům mobilu (pokud má wifinu permanentně na uchu).
Kdybych vzal v úvahu desetinu výkonu vyzářeného mikrovlnkou oproti mobilu, tak mi vychází, že by musel mít člověk mikrovlnku zapnutou od rána do večera a ještě mít hubu nalepenou na dvířkách. To už by byla ale diagnóza úplně z jiného oboru medicíny...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše:Délka vlny v mikrovlnce je těsně pod 10 cm. "Netěsnost" okolo 2 až 3 mm by neměla mít vliv na vyzařování do okolí.
to záleží čo také co kdo představí pod slovem vliv.
délka vlny airbandu je pod 3m, ale stejně bych si netroufl pustit 2 kW oscilátor do dipólu v plechový boudě s 10 cm škvírou ve vratech u Ruzyně :roll:
aby se nějakej kardiak se stimulátorem při ohřívání párku v mikrovlnce nedivil :twisted:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

To jsem testnul na prof. Š. Zprovozňovali jsme spolu radarový magnetron (5 MW pulzně, 5 kW střední) - měl trochu strach, ale nic to s ním nedělalo. :lol:
Pak jistí odborníci (myslím, že včetně nedávno zesnulého, našeho společného známého z KH) vrtali do kolena vlnovodu 1 mm díru, aby se mohli dívat, jestli při těch MW pulsech nedochází k výbojům ve vlnovodu...
Někde bych měl mít výpočty útlumů z dob kdy nám mikrovlnaři dělali měřící odbočky z vlnovodů - pokusím se to najít.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#8 Příspěvek od p4ul »

Cust píše: Kdybych vzal v úvahu desetinu výkonu vyzářeného mikrovlnkou oproti mobilu, tak mi vychází, že by musel mít člověk mikrovlnku zapnutou od rána do večera a ještě mít hubu nalepenou na dvířkách. To už by byla ale diagnóza úplně z jiného oboru medicíny...
To jsem moc nepochopil. Proč nás teda mobil neupeče?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

Mobil má do 5 W... Mikrovlnka z vnější strany dveří méně - to jsem myslel, i když změřené to nemám.
Ale nevím, jestli jsem teda taky pochopil správně tvůj dotaz ohledně opékáním pomocí mobilu. Nicméně při telefonování ti mobil prohřeje tkáň. Taky způsobí mnohanásobný nárust populace bakterii v uchu - díky tomu, že ucho přestane větrat.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#10 Příspěvek od bastliar »

Bolo by možné, že by lacnejšie mikrovlnky z dôvodu nepresnosti výroby mohli vyžarovať aj v terahertzovom pásme. Síce by bol výkon predpokladám snáď zanedbatelný ale tieto už preniknú skoro "hocičím" a ich dopad ešte nie je celkom preskúmaný.
Naposledy upravil(a) bastliar dne 02 kvě 2010, 14:05, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

No já mám třeba zjištěno, že moje mikrovlnka vyzařuje dírkama ve dveřích v pásmu 400 až 700 THz.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

To měříš ionizačníma komorama? :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

V oku je ionizační komora? 8O

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#14 Příspěvek od pida_m »

hehe, naletìl...
sem se pobavil.
píïa

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Andrea píše:V oku je ionizační komora? 8O
jééé, vždyť jsem se sekl jen o pár řádů
ta žárovka u magnetronu mě nenapadla :oops:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“