Nabíječka z obvodu pro solární zahradní lampu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
shade
Příspěvky: 5
Registrován: 11 pro 2005, 01:00

Nabíječka z obvodu pro solární zahradní lampu

#1 Příspěvek od shade »

Zdravím vás,

tak mě napadlo postavit si nabíječku na 4AA baterie z obvodu ze solární zahradní lampy. Obvod má vstup ze solárního panelu, výstup k baterii a výstup do spotřebiče. (případně nějak zbastlím schéma) Nabíjet začne když napětí na vstupu je větší o cca 0,3V větší než na bateriích. Zapojil jsem 4AA baterie místo původních 2AA ale nyní řeším problém, když bych to chtěl připojit k USB s 5V tak mi prakticky nikdy nezačne nabíjet, protože napětí na bateriích se pohybuje i na 5,3V. Potřeboval bych poradit jakým způsobem dostat napětí na vstupu z 4V a více na 6V stabilních což by bylo ideální.
Neznáte někdo takový stabilizační obvod s co nejmenší spotřebou?
Ps. k nabíjení používám také solární panel 4V - 7V a až 150mA do zátěže (při hodně dobrém slunci) proto potřebuji co nejmenší spotřebu.
Pss. jak hodne ten obvod může ničit Ni-Mh baterie. (je to velice jednoduchý obvod - 2 tran., pár odporů, jeden C a dioda)

Děkuji moc

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

V tých sol.lampách nie je žiadna nabíjačka. je to len spínač LED-ky, keď na solárnom článku sa prestane vyrábať energia.
Výstupný odpor sol. článku býva taký, že k poškodeniu akumulátora nedôjde.
Z USB nabíjať 4AA je potrebná nabíjačka so StepUp DC/DC meničom, k čomu je to dobré neviem, keď stačí na to stenový adaptér na 230.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

a hlavně proč nabíjet 1x4, když můžeš nabíjet 2x2 a nepotřebuješ zvyšovat napětí....nebo ještě jinak - proč to nabíjet takhle prasácky, když můžeš mít nabíječku, která korektně ukončí nabíjení a nebude ničit baterky?

Uživatelský avatar
shade
Příspěvky: 5
Registrován: 11 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od shade »

Důvod mm trochu složitější. Mám to na několikadenní festivaly kde ne mám i týden přístup k zásuvce. 1x4AA potřebuji proto, že potřebuji mít 5V výstup a nevím jak jinak to zbastlit. Je to jen taková prasácká kravinka, tak doufám že vás to moc neštve. :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“