Pripojeni 4Ohm repro na 8Ohm zesilovac

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Mole

Pripojeni 4Ohm repro na 8Ohm zesilovac

#1 Příspěvek od Mole »

Cau potreboval bych poradit jak se da pripojit na 8 Ohm zesilovac 4 Ohm reproduktory. Nerad bych je odrovnal. Dik Krtek

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Pokud máš dost repro, tak na každý kánál 2 sériově.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Mole

#3 Příspěvek od Mole »

Dost repro nemam a stejne mi to prijde jako zbytecne davat tam dva repro na jeden kanal. Neni nejaky jiny zpusob?

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#4 Příspěvek od jopein »

Zapoj do serie odpor 4 Ohmy , tím se ale okradeš o výkon :D

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#5 Příspěvek od vrky »

Zkus si objednat vyhýbku se vstupní impedancí 8ohm a výstupy na repro 4ohmy. Myslím si že jsem to už někde viděl.

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

Musíš hlídat abys neprekrocil maximalni vystupni proud. Vzhledem k tomu ze vykon ale leze na druhou budes mit asi jen ctvrtinu výkonu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Oba předchozí příspěvky jsou samozřejmě kravina. Nevím, jak by kdo hlídal překročení proudu, to budeš hrát s ampérmetrem v ruce ?
Některé výhybky umožňují sice transformaci impedance, ale za takovou cenu, že je lepší koupit nové repro nebo zesilovač.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

Nebudeš-li ze zesilovaèe ždímat výkon na maximu pøi poslechu v domácích podmínkách, (jiná je tøeba situace pøi ozvuèení sálu) klidnì si tam ty 4ohmové bedny pøipoj a neodejde ani zesilovaè, ani bedny, protože pøi tom nedojde k proudovému pøetížení koncového stupnì zesilovaèe. Pokud sis tøeba v èas. S-V pøeèetl nìjaký test beden, zjistíš, že nikdy nelze brát vážnì údaj o jejich impedanci, nebo￾ se jedná hodnotu závislou na mnoha okolnostech a tudíž promìnnou v širokých mezích. Údaj napsaný na bednì je èastìji jen zbožným pøáním výrobce.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Ano a často je impedance na některých kmitočtech menší než udávaná. Čili logika - na střeše Trabanta můžu vozit ingoty z ocelárny, když pojedu pomalu. Doufám, že anonymní radil zaplatí ze své kapsy případné zničení konce nějaké drahé věže, nejlépe Kenwooda nebo RSN koncák od Technicse za 3000,-, když je tak chytrej.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#10 Příspěvek od Hifista »

Mohu ze své zkušenosti dodat, že kolega Sendyx má příliš černé vidění, jelikož jsem asi 7 let provozoval receiver Videoton RA 6386-S, kterýžto má výstupní impedanci 8 ohmů s reprosoustavami z hi-fi klubu o impedanci 4ohmy bez nejmenší újmy na obou komponentech a nemusel jsem abych něco slyšel sedět s uchem u bedny. Pokud nejde o reprodukci při max. výkonu, drtivá většina zesilovačů to v pohodě přežije. Záleží na konkrétních podmínkách. Měnil jsem v různých věžích hybridní IO typu STK, které nepřežily ani zatížení při malém výkonu s originálními bednami a naopak zase viděl použití beden s menší impedancí než předepsanou u jiných zesilovačů, které to zvládly bez úhony.
Kdo má trochu citu pro věc a nezapomene se na delší dobu při točení ovladačem "volume" doprava, může klidně menší impedanci beden použít.
Snad na tomto fóru není nutno připomínat, že s klesajícím odporem a zvyšujícím se napětím stoupá proud.
Je jasné že optimum je ideální, ale než odložit třeba drahý komponent je snadnější krotit své touhy po hluku. I sousedé to mohou nakonec uvítat.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Jenže Videoton z roku 1 má slušně udělaný konec a bytelný chladič. Současné levně vyráběné krámy na tom jsou často velmi špatně už pro jmenovitou zátěž.
Mám možná černé vidění světa, protože cca 20x do roka odstraňuji následky, způsobené různými radily-idioty. Zrovna jsem expedoval věž Sharp, už podruhé zničený konec tím, že nějaký podobný chytrolín poradil majiteli, že na věž s uváděným nom. 2x 6 Ohm může připojit pár 4 ohm beden, jen to nesmí tak solit....
Jiná věc by byla, kdybychom se bavili o konkrétním modelu.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

Souhlasím ze Sendyxem, může to chodit a nemusí. Takže buď napiš konkrétní zesilovač , a třeba ti nějaký servisák poradí, nebo dva repráky nebo odpor v serii a snížit výkon, půlka ho je v odporu. Oprava je dost drahá věc.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pole »

Myslim ze ked to mas na domacy posluch a nedavas to na plny vykon (teda neprekrocis Ic) a ma zosik dobre chladenie je to v pohode !!! Proti tomuto sa neda nic namietat. AK chces mat istotu mozes skusit zmensit napajanie konca a uz to bude ono.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

No ja bych to taky nevidel tak cerne. Ten prispevek od anonyma co rikal o prekroceni proudu byl můj a chtel rict ze do ctvrtiny vykonu nic nehrozi. Jinak k tem koncum. Mam technics s hybridem a jde ho pustit i do dvou ohmu. Kdyz se mu uz to nelibi ma proudovou ochranu ktera vypne. Pokud to neni nejaky NO NAME a alespon trochu slysis nevidel bych v tom tedy problem. :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Já bych taky neviděl problém, když jseš za své "rady" odpovědný a zaplatíš případné škody.... ochrany v hybridech jsou různé.

Ty 2 ohmy jsi měřil nebo zjistil jak ???

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“