Dotaz začátečníka :-)

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

Dotaz začátečníka :-)

#1 Příspěvek od martin555 »

Dobrý den,
jsem úplný čátečník. Objednal sem si v GESu PIC PIC16F84, mám sestavený programátor a potřeboval bych prosím poradit. Pokud tomu dobře rozumím (což nevím), tak mohu třeba z portu A posílat data na port A jiného PICu ? Dejme tomu třeba telefon...měl bych třeba 5 telefonů a každý by obsahoval PIC nějakým identickým kódem. Tyto PICy by byly navzájem propojeny (ústředna) a každý z nich by obsahoval podmínku (v nějaké smyčce), jestli když se příchozí kód na daný port rovná jeho kódu, tak aby zazvonil. Jestli to říkám špatně, tak se omlouvám :-) A pokud by to takhle šlo, tak jak dlouhé by ty kabely mezi PICy mohly být ? Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Je to celkem najivní představa, že pic je zkratka všeléku na všechny elektrotechnické problémy. Sice by šlo udělat nějakou sběrnici a posílát po ní ty kódy, ale řešit takto jen vyzvánění je dost neefektivní, daleko důležitější je dopravení hovorových signálů, případně jejich sloučení s těmi návěštními a to je myslím už celkem efektivně vyřešeno superponováním střídavého vyzváněcího proudu do ss hovorové smyčky. U isdn je komunikace mezi ústřednou a účastníkem plně digitální, tzn. že jak hovorový signál, tak návěští se posílá v datových rámcích, ale rozlišit, kdy je stanice vyzváněná a kdy ne, je ve srovnání s ostatními problémy úplná maličkost.

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#3 Příspěvek od martin555 »

Moc děkuji za odpověď :) Vy však holt vše vidíte moc odborně. Já mám v plánu jen jednoduchý domácí telefon, kde bude stačit, že příchozí signýál bude srozumitelný :-D Ten Pic sem chtěl jen kvůli zvonku, která by neměl se signálem nic společného.. vedl by zvlástním kabelem a jen by oznámil, aby se ten dotyční zapnul do sítě. Ta myšlenka s PICem by mi usnadnila zapojení a ušetřila dosti relátek :-)

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#4 Příspěvek od Banda »

V ideálním případě třeba 10m, ale řešit to způsobem paralelním zapojením vodičů je neekonomické a nepraktické. Mnohem vhodnější je použít sériový přenos s vyšším napětím nebo rovnou proudovou smyčku.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

napr rozhranie 485. Ale naprogramovat to a roachodit bud e pre zaciatocnuka dos velky oriesok :D

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#6 Příspěvek od martin555 »

Atlan píše:napr rozhranie 485. Ale naprogramovat to a roachodit bud e pre zaciatocnuka dos velky oriesok :D
Toho se nebojím. Jsem začínající elektrotechnik, ale né programátor :-)

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od caven »

no tak vidíš, tak máš celkem skvělou sběrnici ;) dvouvodičovou a můžeš na to zavěsit i 32 telefonů ;) v základu

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“