Pripojeni 4Ohm repro na 8Ohm zesilovac

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#16 Příspěvek od Hifista »

Toto téma zde vyvolalo velikou diskusi o scházejících jednotkách ohmů, která je v jádru zcela zbytečná. Jak už bylo podotknuto, pokud zde někdo stále operuje s nějakou exaktně přesnou hodnotou impedance bedny mohl by takto činiti v obvodu ss proudu, anebo proudu st o stálém kmitočtu. Ovšem v rozsahu kmitočtů akustických jde o hodnotu značně proměnnou v závislosti na dodávaném zvukovém spektru. Seriózní výrobci reprosoustav tudíž u svých výplodů udávají jak impedanci jmenovitou, tak i hodnotu imedance minimální. Tato minimální impedance je často poloviční, takže pak bývá udaná hodnota třeba 4,5-8 ohmů. Namátkou jsem vzal do rukou třeba časopis S-V 3/96 s testem několika reprosoustav, který toto potvrzuje.
Všem z nás, kteří občas rozebereme nějakou tu hi-fi techniku je známo, že se vzdalováním se výrobců na východ ubývá v přístrojích nějak hliníku i železa, čímž jsou výkonové stupně, síťová trafa a další místo mírného předimenzování spíše pod nutným minimem a nebezpečí poškození stoupá.
Mám za to, že další obdobná debata by se měla odvíjet od přesně uvedených modelů a pak by mohly být příspěvky "na tělo".

Návštěvník

#17 Příspěvek od Návštěvník »

Už se na to nemùžu dívat. Sendyx má zatracenou pravdu. Net je plný blbù, co mají zkušenosti leda se svým pøirozením, ale radí každému na potkání. Tenhle dotaz je pøesnì z tìch "a mùžu vjet na pøejezd, když bliká èervená a žádný vlak zatím nejede" ? Nedìlá se to, a kdo to dìlá, nesmí se divit.

Návštěvník

#18 Příspěvek od Návštěvník »

Pokud je mi známo, podle DIN a všech civilizovaných norem je zakotveno, že impedance soustavy nesmí být v ak. pásmu menší, než je udávaná nminální pouze o dovolenou toleranci (20%). Žádná polovina.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#19 Příspěvek od Hop377 »

No norma je sice norma ale napr, aj firma Infinity mala kedysi na trhu bedne, kde klesala impedancia na niektorych kmitoctoch pod 2ohmy.
Ale v zasade, ten kto chce pripojit na zosilnovac reproduktory s mensou ako je doporucena a hlavne bez znalosti zapojenia koncaku riskuje odpalenie konca.
Jedinu schodnu cestu vidim pripojenim cez prevodove trafo, ale cena tychto traf pri dobrej kvalite je hodne vysoka, predpokladam, ze v cenovej kategorii v ktorej sa pohybuje tazatel je lacnejsie vymenit koncak alebo repraky.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#20 Příspěvek od rezis »

Sendyx píše:Já bych taky neviděl problém, když jseš za své "rady" odpovědný a zaplatíš případné škody.... ochrany v hybridech jsou různé.

Ty 2 ohmy jsi měřil nebo zjistil jak ???
Tak presne k veci protoze tady utocis na vsechny a vzdy jen k casti prispevku. Odpovez mi na toto: Co se stane pokud bude zesilovac pouzivat do ctvrtiny vykonu???
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

1. Nikdo tě nenutí číst mé příspěvky

2. Definuj, co rozumíš jako čtvrtinu výkonu - čtvrtinu do původní zátěže, nebo čtvrtinu do poloviční zátěže ? Co to je ta čtvrtina výkonu u tak dynamického signálu, jako je hudba ?

3. Podle této logiky... mohu dát čtvrtinovou zátěž a hrát na osminu výkonu ?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

Hele vim ze je teplo a vsem nam to leze na mozek.
1.Vyjel si po mych prizpevcich jako prvni
2.Ćtvrtina vykonu je porad ctvrtina tzn. ctvrtina max, sin, PMPO nebo ceho chces
3. To neni logika ale zakladni vzorce elektroniky (nesmís prekrocit proud do zateze) pardon ma tam byt polovina zapomnel jsem ze pokud menim odpor neni na to druhou)
4. Navrhuji mir se zaverem ze s rozumem jde vse
:wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#23 Příspěvek od pole »

rezis píše:
Sendyx píše:Já bych taky neviděl problém, když jseš za své "rady" odpovědný a zaplatíš případné škody.... ochrany v hybridech jsou různé.

Ty 2 ohmy jsi měřil nebo zjistil jak ???
Tak presne k veci protoze tady utocis na vsechny a vzdy jen k casti prispevku. Odpovez mi na toto: Co se stane pokud bude zesilovac pouzivat do ctvrtiny vykonu???
Rave to ze sa nestane nic ale Sendyx si jednoducho musi jednoducho rypnut. Z teoretickeho aj z praktickeho hladicka sa zosilnovacu nestane UPLNE NIC.

Koniec sa znici vtedy ak prekrocis povoleny prud cez koncove tranzistory! To sa stane ak pripojis zosilnovac do skratu alebo na nizsiu zataz ako je predpisana. Tu uvazojem zosik BEZ ochrany. No ak znizim volume potenciometrom napatie na zatazi 4ohmy tak, aky cez nu tiekol max prud rovnaky ako max prud cez zataz 8ohm NESTANE SA NIC A ZOSILNOVAC VESELO HRAJE, nic sa nepretazuje!!!!. Toto je nevyvratitelny fakt. Staci zobrat jednoduchy ohmov zakon a vzorec na vypocet vykonu a zistime, ze vystupne napatie zosiku treba znizit o polovicu aby prud na zatazi neprekrocicl max povoleny prud koncovym stupnom. To znamena ze keby bol potenciomter Lineralneho priebehu treba ho tocit max do 1/2.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Ježíšmarjá...
Konec se nezničí proudem, ale výkonovou ztrátou. Oba si za domácí úkol nastudujte :
1. co je to SOA (SOAR)

2. jaká je bilance výkonu, přiváděného ze zdroje zesilovače do koncáku - kolik jde kdy do zátěže a kolik se maří v tranzistorech

3. pak do toho ještě zapojte fázový posun mezi proudem a napětím u obecné zátěže

4. budete se oba divit, ale třeba některé konce LA6xxx nezničí nikdo zkratem, ale právě sníženou zátěží - na polovinu až třetinu, přestože mají nadproudové a tepelné ochrany... jednomu troubovi už měním v jeho věži čtvrtý.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od rezis »

Je tady jeste nekdo kdo tomu rozumi? Jsem z toho v pasti
Internet - metla lidstva

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Pole napsal: "Koniec sa znici vtedy ak prekrocis povoleny prud cez koncove tranzistory!" - Ano, samozřejmě, že se zničí, jenže abychom tohoto proudu dosáhli, musíme nejprve překročit Pcmax, nepracujeme přece ve spínacím režimu. Dalším problémem zůstává, jak zajistit, že výstupní napětí nepřekročí povolenou mez - jak to chcete uhlídat u obecného zvukového signálu s velkou dynamikou?
Sendyx má holt pravdu. :wink:
Ještě k otázce Moleho - Nejvhodnější jsou tedy 4ohmové rezistory v sérii. Abys při tom využil maximální dovolený příkon reproduktorů a přitom je nezničil, musíš použít zesilovač s max. 2x větším výkonem. To znamená, že např. pro 50W reproduktory můžeš použít zesilovač max. 100W/8Ohmu. :wink:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#27 Příspěvek od pole »

No holt aby sme dosiahli Pcmax musime vytiahnut Ic !.
Ale pome racej daco tvorit nez sa tu hadat za kraviny.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#28 Příspěvek od Artaban001 »

Tak to by mě schválně taky zajímalo.. Mám za to, že to jde nejsnadněji nějakým tym transformátorem, který má ma vstupu 8 Ohm a na výstupu 4 Ohmy (obojí impedance) - ale cpěte k věži další "železa"
(za řešení nepovažuju odpory, ani řazení repráku do série)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#29 Příspěvek od pole »

Potom znizenie napajacieho napatie koncoveho zosiku pomoze. Pripadne vymenit koncove tranzistory za "silnejsie" a urpavit chladic a tiez zapojenie.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Řekněme si to upřímně - obvykle půjdeme cestou nejmenších nákladů. Snižovat napětí v konci, předělávat zes to asi levné nebude. Kvalitní trafa budou stát možná víc, než zesilovač. Nejjednodušší bude buď nechat repra upravit na jinou impedanci, nebo se jich zbavit a koupit ty správné.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“