Dvoupólový motorový spouštěč

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

Dvoupólový motorový spouštěč

#1 Příspěvek od niko231 »

Chtěl bych se dotázat zkušenějších, zdali je možno zapojit dvoupólový motorový spouštěč s rozsahem 2,5-4A , paralelním propojením vývodů použít pro rozsah hodnot 5-8A k jednofázovámu motoru čerpadla. Nikde jsem to na stránkách výrobců nenašel. Díky za odpověď

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Právě proto jsi to na stránkách výrobců nenašel.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#3 Příspěvek od kbulda »

Dělá se to naopak. K trojpólovému , nebo dvojpólovému spouštěči se připojuje jednofázový motor tak, že sezapojují všechny kontakty ve spouštěči do serie. Dělá se to proto , aby působily všechny bimetalové spouště.
Proud motoru = proud spouštěče.
Zapojení a teorii máš třeba na www stránkách fi. Moeller.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Asi má spouštěč a chce ho nějak využít.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jenom by mne zajímalo , na co asi dvoupolový spouštěč jest . Vyfoť a opiš přesně značení .

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od niko231 »

Právě, že mám ten spouštěč k dispozici, ale potřebuji jej na vetší proud. Dle mého úsudku by to mělo být možné, vždyť oba póly jsou v nějaké toleranci, jedná se o bimetalový pásek o určitém odporu ( u té tepelné spouště) a při paralelním spojení se akorát ty proudy rozdělí a zkratová spoušť je nejspíš jen nějaká napěťová el mag. cívka snímající úbytek napětí a zhazující mechanizmus. Samozřejmně, že jsem si to zkusil zapojit a funguje to.
Přílohy
lsch_MP_2mod_zn.jpg
(17.62 KiB) Staženo 149 x
lsch_MP_2mod.jpg
(13.34 KiB) Staženo 139 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jedná se o paralelní chod něčeho . Aby šly používat prvky paralelně , musí uživatel zajistit , aby byly paralelně nainstalované prvky zatíženy ve správném a daném poměru . Pouhé pospojení vodičem to v tomto případě nezajistí .To foto v reálné kvalitě je nanic . Opiš typ výrobku a výrobce , třeba se dobereme k čemu je základně určen .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#8 Příspěvek od kbulda »

BOBOBO,
1. Dvoupólový motorový spouštěč je určen pro jištění 1 f motoru.
2. niko231 má motorový spínač od fi. Schrack, typu MP-4,0/2P
katalog str. 51 až 53
http://www.schrack.cz/fileadmin/f/cz/SI ... e_2008.pdf

Uživatelský avatar
Roaf
Příspěvky: 13
Registrován: 30 led 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Roaf »

Jo, fungovat to bude, jen otázka jak dlouho. Vysvětlení odpovědi od BOBOBO pro totální laiky. Jedna z těch tepelných spouští zareaguje vždy dřív a ta druhá dostane pěknou tepelnou pecku. Copak se s ní za chvíli stane? Prostě ten bimetal začne vypínat dřív. A pak toto zapojení bude vypínat při menším a menším a menším proudu. Je potřeba používat přístroje na danou funkci určené. Osobně bych toto zapojení použil pouze z velké nouze pro zajištění chodu hodně důležitého motoru než otevřou obchod s elektromateriálem. Jinak tato dvoupólová kombinace motorového spinače je u nás určená do sítě TNS s požadavkem na odpojování L i N při poruše.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Když kbuldo to proč se utrhnou dva dráty od jednofázu jsi mi stejně nevysvětlil .... Je možné , že o tom rozhoduje norma , neživím si již elektrikou , tak nemám kdo by mi platil školení .....

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Tebe bych chtěl mít doma . Díval jsi se na to vůbec ???????????????? Všechna zapojení vychází z třípólového spouštěče a 1fázový (SIC!) opět má vypínán jen jeden pól .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#13 Příspěvek od kbulda »

Kde bydlíš, můžu se k tobě nastěhovat.
Po tvé poznámce nevím, jestli tomu rozumím, dělal jsem silnoproud
jen 46 let, nevím teď zda jsem něco nedělal špatně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

To je sice hezké , ale z debaty vyplývá , že přestože jsi se vložil do řešení otázky , tak odpověď neznáš .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Co tu máme asi 3 spouštěče na 1f motory, tak jsou všechny dvoupólové. Vidím to tak, že fáze je záměnná s N a tak se odpojuje obojí, aby bylo jisté, že je odpojená fáze.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“