mangnetofon tesla B3 - nastavení předmagnetizace

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

mangnetofon tesla B3 - nastavení předmagnetizace

#1 Příspěvek od usualboy »

Hill mi tu včera moc pěkně poradil ohledně předmagnetizace na vlákně o Unitře, když už jsme tedy u těch předmagnetizací, potřebuji ji nastavit ještě u B3 a taky mě napadlo, že by tomhl být dobrý návod pro všechny další začátečníky v tomto oboru. Poprosím tedy ještě o jeden popis nastavení.
Četl jsem totiž, že dřívější pásky měli jinou vybuditelnost než ty dnešní a proto mi výšky na B3 s moderními pásky "kňourají" a nezní to vůbec příjemně.


díky!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To není tak docela pravda. Nedošlo k velké chybě, když se nastavila předmagnetizace pro AGFA PE41 (to byl referenční pásek pro řadu B4 a tuším i B3) a použil se pásek Basf nebo Emgeton DP25LN. S páskem Scotch to už chtělo trochu poladit, protože měl sice slušnou vybuditelnost, ale to, co se k nám vozilo, vyžadovalo (podobně jako některé várky Emgetonek) opakovat nastavení na několika místech pásku (nejméně na začátku a pak v každé čtvrtině), protože u těchto pásků se měnila citlivost na 10kHz během délky i o více, než 6dB. Změřilo se napětí na hlavách pro optimální nastavení a pak se nastavilo na průměrnou hodnotu mezi nejvyšší a nejnižší.
Když jsem používal pásky Maxell UD, už jsem uvažoval o přepínači, kterým bych přepínal trimry, protože tyto pásky vyžadovaly pro rovný průběh změnu předmagnetizačního proudu až o 3dB (teď si nevzpomenu, jestli nahoru nebo dolů).

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od usualboy »

To tedy znamená, že magnetofon tesla B3 je od výroby schopný nahrávat na většinu dnes dostupných pásků? Já má většinu pásků z 80. let a skutečně ty výšky příjemné nejsou. Jde mi o to zda se má předmagnetizační proud snížit, nebo zvýšit. A opět kterými trimry se to dělá.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Ktorymi trimrami neviem ale treba pridat aby to "odmazavalo" vysky.Pokial sa mylim opravte ma pls.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

To usualboy: jestli byly ty pásky nahrané na modernějších strojích, neodpovídá snímací charakteristika přesně průběhu zkratového magnetického toku pásku, vytvořeného novějším magnetofonem: zejména v hloubkách počítá B3 s tím, že byly při záznamu hloubky zdůrazněné o 3dB při 100Hz, takže je o tolik potlačí, ačkoliv magnetofony počínaje řadou B5 zdůrazňují při záznamu hloubky až od 50Hz dolů, takže ten záznam snímaný Bé trojkou má méně hloubek. Ve výškách bych problém neviděl.
Naopak záznam pořízený na B3 a přehrávaný na novějším stroji má ty hloubky poněkud zdůrazněné, protože nové stroje potlačují úroveň při snímání od 50Hz dolů a záznam z B3 to vyžaduje už od 100Hz dolů, v praxi je tento rozdíl málo výrazný.

Keemo,
V Bé trojce jsou trimry přístupné shora nad reproduktorem. Odporovými trimry R30 (pro horní systém) a R10 (pro dolní systém hlavy) se nastavuje velikost záznamového proudu, s nimi netřeba hýbat. Ani to nebývá žádoucí.

Ale předmagnetizační proud se nastavuje kapacitními trimry tvořenými trubičkami s navinutým drátkem. Odmotáním se sníží kapacita, tedy i předmagnetizační proud, přimotáním se předmagnetizační proud zvýší.
C24 je pro horní systém hlavy, C23 pro dolní.

Nastavuje se pomocí kmitočtů 1kHz a 8kHz při rychlosti 9,52 cm/s nahraných tak, aby výstupní úroveň snímaného signálu 1kHz na "diodovém" výstupu při regulátoru hlasitosti vytočeném naplno byla právě 100mV (nutno vyzkoušet záznamovou úroveň, aby to tak vyšlo, a s ní už nehýbat).
Aniž bys pohnul regulátorem hlasitosti, musí být úroveň signálu 8kHz stejná (přípustná tolerance je 3dB). Když je nižší, odmotej pár závitů z trimru příslušné stopy a nahrávání obou kmitočtů opakuj. Naopak, jestli je na 8kHz úroveň vyšší, připájej a přimotej ještě pár závitů slabým drátkem.
Pokud to netrefíš napoprvé, postup opakuj.
Totéž provedeš i pro druhou stopu s druhým trimrem.
Který je který, to si prozvoň ohmmetrem k příslušnému systému hlavy při přenuté správné stopě.
Přílohy
Tesla_B3_Cpm.jpg
Tak jsem ti je vyfotil.
(76.65 KiB) Staženo 111 x

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Ja sa priznam ze som ziadneho soneta a podobne masinky nikdy v ruke nemal,takze o prvkoch ake su pre nastavenie som nevedel...v novsich masinach to uz boli trimre...ale dakujem za odborny vyklad :wink:

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od usualboy »

Díky moc Hille, mám pocit, že tobě žádná mašinka problémy nedělá co? Máš to zmáknutý!

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, pokud se jedná o B3 , je důležíté vzít v úvahu stav kombinované hlavy, má jádro z mosazi , zda není používáním obroušená,
bývá v ní vyjetá drážka od pásků a tím se výrazně sníží přenos vysokých tónů. Ta hlava měla označení ANP935 a dalo se to řešit, když nebyla nová k dispozici, že se hlava přebrousila na velmi jemném brousku ve vrstvě jemného oleje kývavými pohyby, pomáhalo to. Jen to nešlo použít,kdýž byla rýha velmi hluboká a byly tzv. díry ve snímací mezeře hlavy.
V pozdější době byly již vyráběny snímací hlavy s feritovým jádrem a po nastavení předmagnetizace se daly použít. Tesla později vyráběla i hlavy ANP935 s tvrzenějším mosazným jádrem.
Mám ten magnetofon stále doma od roku 1966, kdy jsem jej koupil, tehdy stál přes dva tisíce Kč, a stále je plně funkční.
Jarda

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, mám tady k dispozici originální návod na obsluhu mgf. B3,
jak byl dodáván při koupi, naskenoval jsem jej a kdo by měl zájem
äť dá vědět.
Jarda

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“