Talisman

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#61 Příspěvek od seastorm »

zdravím!
chtěl bych přispět do diskuze taky se "mazlím" s jedním talismanem:
zkoukněte u něj také obě objímky na žárovičky, ty které osvětlují sklo stupnice, jednu objímku má můj talisman zespodu prasklou (skoro to není vidět, ale je to závada) nedobrý kontakt.
když talismana zapnu, tak se nejprve nažhavují elektronky poté se rozsvítí žárovičky = velmi pěkný efekt (člověka z SiIO to hodí rázem do minulosti)
když se elky nažhaví, tak jsem započal ladění
talisman hezky šumí, ale chytime sotva jednu nějakou německou stanici :-(
jakoby vzdáleně se zvuk přibližuje roste hlasitost (bez štelování) a pak zase pomalu ustoupí k šumu
elektronky všechny v provozu kondenzátory jsem zatím neměnil
kdyby jste věděli na co se mám nejlépe zaměřit budu rád
předem děkuju

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od Lukas-Peca »

To měnění hlasitosti zvuku, pokud se to děje pořád stejně rychle a pravidelně, je tzv. fading. Je to jev vyskytující se na SV a KV a je způsoben ději v atmosféře. Nejvíc se to projevuje za soumraku, u některých stanic to nedělá, u některých to dělá furt. Není to vina rádia.
Pokud máš k tomu Talismanovi připojenou aspoň 10 m drátovou anténu, měl bys chytit aspoň Prahu na 639 kHz (SV) z Liblic a Radiožurnál 270 kHz (DV) z Topolné. Večer stanic razantně přibude.
EDIT: Než si s tím budeš hrát, tak vyměň aspoň kondenzátory C 40, 43 a 44, abys nebyl nepříjemně překvapený.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#63 Příspěvek od Hill »

Nemá náhodou Talisman stupnici jen v metrech?
Tak Praha je na SV 470m
Topolná je na DV 1 111m

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#64 Příspěvek od seastorm »

Ahoj
děkuju za příspěvky
Lukas-Peca jak jsi to myslel s tím, abych nebyl nepříjemně překvapený?
předem děkuju
zdravím

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Lukas-Peca »

C40 je vazební kondenzátor mezi anodou nf předzesilovače a mřížkou nf koncového stupně. Pokud by měl svod (což je u tak starého kondenzátoru dost možné), tak jím protékající proud způsobí posunutí pracovního bodu koncové elektronky, což způsobí zkreslování zvuku, případně i její rychlé opotřebení nebo okamžité zničení - žárem anody praskne sklo.
C43 je odrušovací kondenzátor, který je velmi namáhán různými napěťovými špičkami ze sítě. Pokud není v kondici, prorazí se a bude následovat zkrat a přepálení žárovek, které zde fungují jako pojistky. Kdyby byly žárovky proklemované, budou následky horší.
C44 je lepší taky vyměnit, kdyby byl proražený, mohla by se poškodit usměrňovačka nebo by to mohlo různě kmitat, kdyby byl bez kapacity.
Taky je lepší vyzkoušet izolaci kondíků C16 a C45. Oddělují šasi od zdířek pro anténu a uzemnění. Na šasi může být, podle polohy vidlice v zásuvce, plné síťové napětí.
Měl bys taky naformovat elektrolyty, ale ty už se asi naformovaly samy, když jsi to zkoušel.

Uživatelský avatar
Vasek_R
Příspěvky: 2
Registrován: 07 bře 2010, 01:00

Trafo Talisman

#66 Příspěvek od Vasek_R »

DD nevíte někdo prosím kde se dají najít údaje o oddělovacím trafu reproduktoru a jestli je rozdíl mezi trafem u 305U a 308U budu ho muset bud previnout nebo sehnat nejakou nahradu dekuju

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#67 Příspěvek od masar »

Našel jsem jen typ trafa: PN 673 10
:wink:

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#68 Příspěvek od seastorm »

dobrý den přátelé bastlírny,
tak jsem se po dlouhé době, konečně už :-), dostal k opravě talismanu a chtěl jsem se zeptat na značení hodnot kondenzátorů:
na pouzdrech kondíků jsem našel tato označení u všech na 1000V:
C40,44=10k
C43,45=5k
C16=1k
dohledal jsem na internetu, že značení 1k,5k,10k je 1000,5000,10000pF !
nakonec jsem tedy zakoupil to co bylo v našich podmínkách zakoupitelné a mě doporučené technikem v prodejně, a to:
4n7 M 1000V
10n K 1000V TC209
10n J 1000V TC209
0.68uF J 1000V MKT209
zajímalo by mě jak se projeví odlišnost kapacity 4,7nF oproti 5k?
a také jakto, že tentýž typ s označením TC209 má jednou za 10n označení J a podruhé K?
jedná se o malé žluté svitkové válečky
budu se snažit vyletovat původní kondíky a jejich pouzdro umístit na nové svitky, tak aby vše vypadalo původní, uvítám také, jakoukoli zkušenost v tomto směru
předem děkuju za Vaši pomoc
zdravím a přeju pohodové dny

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ty kondíky klidně můžeš nahradit těma novýma, ona ta kapacita není kritická. Písmenek si nevšímej, může to být kód tolerance nebo datumu výroby.
Svitky vyletuj a pak je můžeš buď zahřát nad svíčkou (jde to dobře, ale očadí se to) a nebo třeba nad drátovým odporem, připojeným na vhodné napětí (neočadí se, ale dlouho to trvá). Za jeden vývod to potom opatrně vytáhni. Asfalt z původního svitku si nech, do trubičky strč nový svitek a zacpi ho tím asfaltem. Pak už to stačí jenom ohřát a uhladit. Ty trubičky jsou z různých materiálů (pertinax, sklo a cosi měkkého, snad jen obyč papír) a můžou být křehké, tak opatrně. Ten původní pajšl můžeš zabalit do papíru, označit a pak spolu s ostatníma měněnýma součástkama a schématem schovat do sáčku a uložit někam dovnitř rádia pro další generace. :wink:

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#70 Příspěvek od seastorm »

Ahoj,
moc děkuju za poradu, kamarádi. Mam problém sehnat v našich končinách kondík C16-1000pF/1000V v podobě válečku-svitku s axiálními vývody. U nás mají jen s radiálními a to ještě v plastu, no prostě nehodící se.
Jinak jsem C odletoval, snažil se je nahřát nad w-odporem, ale nakonec jsem zvolil ještě trošku šetrnější metodu, vložil kondík do velmi teplé vody a povedlo se mi vytáhnout za jeden vývod, vnitřek komplet ven, na jeden zátah, tím se získá celé množství vnitřního asfaltu ven, na další utěsnění, aby žluté válečky nebyly vidět, když jsem kondík nahříval přes w-resistor, tak vnitřní váleček byl jednostranně a nerovnoměrně prohřátý a šel ven více ztuha.
Tak třeba někomu pomůže i tato metoda. S pláštíky (trubičkami) TC-ček se radno opatrně zacházet, jsou jakési plastové křehké. Vtlačení nového kondíku, vzhledem k průměru těsné, ale realizovatelné.
Teď sháním těch 1000pF a ne a ne sehnat, nikdo v okolí v zásobách nemá :-(.

Držím pěsti vám všem ať vám bastleníčko jde od ruky

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#71 Příspěvek od milan222 »

jestkli je to kondik co oddeluje antenu nebo zem, tak muzes dat 2n2/1000V (2000) ten sezenes uz vsude a na funkci to nerma vliv
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#72 Příspěvek od seastorm »

Děkuju za info,
ano jedna se o oddeleni zemneni, problem je v tom, ze nejblizsi jsem sehnal 4n7 na 1000V a 2n2 v nasich koncinach nehrozi :-(, mam to zkusit z touto kapacitou?
Jak vubec se projevi skoro az 5tinasobne vyssi kapacita?
predem dekuju
a zdravim

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od jardx »

No já bych řekl že to vůbec vadit nebude ale ať to raději potvrdí někdo zkušenější.

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#74 Příspěvek od seastorm »

ještě bych se chtěl zeptat zdali, by jste někdo neměl ve svém arzenálu, ony žárovičky na osvětlení stupnice jsou to 6,3V na 0,3A. Sehnal jsem ale jen s kulatou klasickou baňkou, což není úplně v pořádku, jelikož ty původní mají baňku jaksi protaženou a lépe nasvětlují stupnici.

Jednu mam prostě přerušenou, tak bych Vás chtěl poprosit, kdyby jste věděli kde ji sehnat, případně koupím.

zdravím všechny

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#75 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, originální žárovičky mělú podlouhlou baňku a byly na napětí
7V, 0,3A.
Jarda

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“