mono 50

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

mono 50

#1 Příspěvek od apam »

Dobrý den, dostal se mi do rukou elektronkový zesilovač mono 50 a je zde problém takový, že hned po nažhavení elektronek přes zapískání přejde do pravidelného hlasitého lupání v repro. V zesilovači se už někdo hrabal a abych řekl pravdu, tak vůbec nevím kde začít a co změřit. S elektronkama jsem nikdy předtím nedělal, pro začátek snad postačí informace jak poznat špatnou elektronku, popřípadě na co ten projev poukazuje. Případně bych mohl nahrát ten zvuk co z toho leze a dát to sem, jestli je to důležité. Všechny el. žhaví. Mám podezření na el. ef86 když ji vytáhnu tak jen hlasitě šumí a píská. Navíc všechny ostatní elektronky maji stříbrné hlavičky a pouze tato je tmavá. Může to něco znamenat?

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#2 Příspěvek od Hrnous »

zkus se mrknout jestli nebylo hýbané s přívody zpětné vazby od výstupního trafa - může to být opačně připojené pak se to hned rozpíská ale skrz určitě nic moc elyty ve zdroji případně v předpětí to začne "houpat" ve schématu kdekoli na netu máš napětí na filtračních kondíkách a spol tak to zběžně omrkni

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zdenoeddie »

V prvom rade pomen vazobne kondiky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Jestli se na tom zesilovači chceš teprve vyučit na elektronky, tak je možné že jich budeš potřebovat několik.

Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

#5 Příspěvek od apam »

mezi anodami elektronky ecc85 byl zapojen keramický kondenzátor 47p když jsem ho odpojil zesilovac se uklidnil a hraje, ale pri prepnutí vstupu se znovu rozkmitá a pomuze jen vypnout a znovu zapnout pak je zase klidny. je zde udelana uprava do 8ohmove zátěže, jestli to ma na něco vliv...

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od caven »

no a jak ta úprava vypadá ? Kde konkrétně je ta úprava napojená nebo v čím je udělána ?

Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

#7 Příspěvek od apam »

pin 10 výstupního trafa přes repro 8ohm proti kostře. vypadá to, že nic není přepájené jinak než má být a ani že nic nechybí, spíš je ještě kondík 10n paralelně k C1 no a pak ten 47p mezi pinem 1 a 6 elektronky ecc85. a nové patice na el34kách. Jinak všechny kondy mají napětí podle manuálu jen lehce zvýšené. a když jsem je měřil tak mají i odpovídající kapacitu. do kmitání ho lze dostat bud hlasitost od poloviny do max a výšky na max nebo přepnutím vstupu na mikrofon2.

Uživatelský avatar
vilotv
Příspěvky: 33
Registrován: 29 črc 2008, 02:00
Bydliště: Trebišov

#8 Příspěvek od vilotv »

Ta uprava ma tiež zaujíma.Previnute výst. trafo alebo čo? Pokil si dobre pametam je tam 100V výstup.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#9 Příspěvek od Hrnous »

je tam jenom 100v,ale někteří ňoumové zapojí reprák na vinutí po zpětnou vazbu, a pak to dělá psí kusy

jinak pin 8 a 9 je zpětná vazba a 10 s 11 je 100v výstup, ani 10 ani 11 nemá být spojen se zemí či kostrou takže nechápu jak z toho bez jakýchkoli úprav leze zvuk..

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od caven »

Hrnous -> přesně z toho důvodu jsem se ptal, jak je to upravené. Jeliko když zapojí ten repro na to zpětnovazební vinutí tak se celá posune. Čili zapoj to tak jak to má být zapojené a pak nad tím teprve laboruj proč to nefunguje. čili žádné to výstupní vinutí nebude uzemněnné a bude na výstup připojeno odpovídající převodní trafo. Změř jaký má odpor výstupní a zpětnovazební vinutí. Další věcí je výměna vazebních kondů do G1 koncových pentod. Nastavení zprávného předpětí a výměna kondů na desce budiče. Dej sem fotky toho tvémo mona.

edit: pokud je tam originál výstupák tak na to NELZE připojit nic jiného než odpovídající impedanční zatížení...

Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

#11 Příspěvek od apam »

zesilovac jsem dostal na opravu, prej to predtím hrálo bez problemu, pak když to osolil na kytaru tak to odpalilo poistku, taky pry někdy jiskřilo v patici el34, pak už jen to co jsem popisoval na začátku. co mám vyfotit? zkusim jeste vymenit kondy C 2 až 7. Teda nechcu se dotknout nějakého srdcaře, ale je to pěknej hnus opravovat něco takového... nepřehledného... :!:
Přílohy
konec.jpg
(155.25 KiB) Staženo 49 x
trafo.jpg
(129.18 KiB) Staženo 51 x
schema.jpg
(123.65 KiB) Staženo 78 x
Naposledy upravil(a) apam dne 23 kvě 2010, 18:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od caven »

patice jiskří nejspíše z toho důvodu, že jsou plné prachu a špíny a jelikož je tam dost vysoké napětí tak dojde k přeskoku. vyfot desku budiče a desku konce a k tomu ještě to trao jak je zapojené. Dost by mě to zajímalo

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od zdenoeddie »

apam píše:Teda nechcu se dotknout nějakého srdcaře, ale je to pěknej hnus opravovat něco takového... nepřehledného... :!:
a este vacsi hnus je pripajat repro tam kde nema co robit! anciasa vaseho!

Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

#14 Příspěvek od apam »

no taky mi to prijde nejake divne jak to ma zapojene na to repro. ted je to tak jak to je tužkou v tom schematu na obr.

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od caven »

Proč jsou v tom schématu přeškrtnuté ty vstupy na G1 EL34 ? Přeměř ty odpory 1R4, a taky hlavně změř jaký je nastavený předpětí koncových elektronek. Taky by to chtělo přeměřit elektronky zda nemají vnitřní zkrat. A opravdu je ten reproduktor připojený na ten 100V výstup ? Pokud jo tak je to přetížený. Ty tam máš zapojené co ?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“