Tesla Color 424 - oprava

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Jestli ty si nepleteš snímkový (Vertikální) a řádkový (Horizontální) rozklad. Nenech se mýlit tím, že horizontál je buzený z modulu S na signálové desce, to S znamená "modul synchronizace". A vertikál je z něj vlastně buzený taky.
Když totiž vyndáš desku V, nemůže vertikál běžet ani přerušovaně, protože je venku a nevedou k němu dráty. Dokonce i ty dva výkoňáky na chladičích dole na desce rozkladů jsou vytažením desky V odpojené od zdroje. I když - bez buzení z desky V by stejně neotevíraly. V případě, že by horizontál fungoval, na stínítku by se objevila přesvícená bílá čára (nebo tři čáry - modrá, zelená a červená, o při rozštelovaných kroužcích na hrdle obrazovky, na ně nesahej, dokud to nebude nutné).

Dokud nerozeběhneš správně řádkový rozklad (zkoušej s odpojenou kaskádou), nenaměříš 52V impuls. Nehledě k tomu, že budeš měřit na zdroji galvanicky spojeném se sítí, tam musíš přesně vědět, co můžeš a co ne, jinak je to o držku. Jestli nemáš aspoň 200VA bezpečnostní oddělovací trafo pro napájení televize, a přesto v tom chceš pomocí BM370 měřit, tak se pak ozvi, abychom věděli, že ještě žiješ.

Hledání závady v řádkovém rozkladu (tedy horizontálu) této televize vyžaduje určitý systém a ten byl dobře popsaný v těch amárech, co tu na ně už výše byl odkaz. Přečti a postupuj podle toho.
Na vysvětlení celého postupu je totiž plocha tohoto (a zřejmě jakéhokoli) fóra příliš malá.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#17 Příspěvek od EL34 »

Dík za rady..
To s tím vertikálem jsem se asi spletl..
Taky mě napadlo že ty výkoňáky jsou vlastně ve vzduchu...
Já myslím že by se tam ta čára objevila... zkusím nažhavit obrazovku ze zvláštního zdroje.

Vím že to je všechno galvanicky spojený s 230..
Taky na to mám způsob 1 zásuvky pro páječku i tu televizi a na multimetru banánky... takže když chci něco měřit nejdřív zapojím měřák dojdu k zásuvce, zapnu televizi přečtu údaj a zástrčku vytáhnu. Takže kdybych se chtěl v tom hrabat páječkou nikdy se mě nemůže nic stát protože mě nepůjde a kouknu na zásuvku.. Ještě se mě nestalo abych kouknul a byla zapnutá televize, to bych taky poznal, protože by svítily LEDky ve zdroji....
Navíc pokaždé když šahám na chassis kouknu jestli to není v síti
Ještě se mě nestalo že bych se nekouk.
Vypínač TV mám pochopitelně stále v zapnutém stavu.

S ociloskopem bych mohl dělat to samý a nic mě myslím nehrozí.
Ty amára mám snad všechny tak to zkusím nějak nastudovat... :D
Ty 200VA oddělovací trafa znám, máme je na praxích. a maj označení PSK a nějaký číslo......

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Jde o to, že tam je usměrňovací můstek, takže nulu na kostru televize nedostaneš, ať otočíš šňůru v zásuvce jakkoli.
Zato, když připojíš osciloskop, který má ochranný vodič, to pak pojistky blýskají...

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#19 Příspěvek od Burajko »

Ked ti nezeravi obrazovka ,asi tazko mozes cakat,ze bude dostatocne vn.Teoreticky... je to uplne zbytocne plytvanie casom.Oprav horizontal.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

EL34 píše:...S ociloskopem bych mohl dělat to samý a nic mě myslím nehrozí...
Ale hrozí, Hill už ti to napsal. Tohle jen dokazuje, jak málo o tom víš. Jakmile připojíš zem osciloskopu na kostru tv, budou se dít věci! Když to uděláš tím tvým postupem, tak při zasunutí vidlice ani neuvidíš, jak síťová pojistka blikne. Raději nedomýšlím další tvoje kroky. Bez oddělovacího trafa dál nepokračuj. To je moje rada. :wink:

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#21 Příspěvek od EL34 »

Jo tak si vyrobím oddělovák z 2 traf 220/24V/100VA sekundárama k sobě...

S tím osciloskopem jsem si to myslel, že to nejde, ale nikdy jsem neměřil na zařízení galvanicky spojený se sítí.

Ale ten oddělovák takle udělat pujde, možná bude mít jen trochu měkčí výstupní napětí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

U tv bez spínaného zdroje, které mají síťové napětí usměrňované můstkovým usměrňovačem (první generace čs.(ale i zahraničních) barevných tv přijímačů), naměříš na kostře proti nulovému (nebo ochrannému) vodiči napětí vždy, bez ohledu na polohu vidlice v zásuvce. To se dá zjistit velmi snadno doutnavkovou zkoušečkou.
A osciloskop v tzv. univerzálním zapojení jsem ještě neviděl, to by musela být nějaká recese, ne? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“