Řezání skla

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Nejen poblíž Liblic. Stejné zkušenosti mají i obyvatelé z okolí Topolné, Pohodlí a dalších lokalit, kde se chrlívaly kilowatty do éteru rozsazích AM rozhlasu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#17 Příspěvek od mihal »

Len aby to este nejaky rok chrlili.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Jen technická . Diamant jsem používat u sklenáře hodně dlouho neviděl . Dnes se řeže tvrdokovovými kolečky . Musel jsem se do toho taky dát . Stavěl jsem pergolu a kolem krbu jsem dal dátěné sklo 8 z rušených obložení panelákových balkonů . Dali mi ho zadarmo , museli by ho vozit do SD a ještě platit . Věděl jsem , že budu potřebovat řezat díly podle toho jak bude stavba pokračovat . To bych tam musel mít sklenáře celý den ... Tak jsem se poptal u sklenářů a koupil profikolečko za tiskara a řežu jak vyučený . Je to ve vercajku . Tchán dělá u stavební firmy , tak měnili okna a staré sklo mám doma . Řeže se perfekt a sousedům řežu na počkání , škoda , že je to jen do 142 cm . :cry: . Sklenáři jsou jako jiní , potřebují prodat .... Občas potřebuji něco specilenějšího do labory , tak jezdím do HK do Hořické . Tam je Pan sklenář , tedy doufám , že ještě je . Je důchodového věku a vždycky dělal za lidovku .. PS a trubičky nás učily lámat po naříznutí trojhranným pilníčkem .

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#19 Příspěvek od stasek »

No já jsem vždycky obdivoval sklenáře, jak jim to jde a řezali kolečky. Mě se to nikdy nepodařilo. Rýha, to jo, jenže se to nikdy neulomilo po celé dráze rýhy. Pak mi sklenář půjčil jeho kolečko a já si u něj zkusil na odřezcích různý klikatiny a ulouplo se to vždycky v řezu. Nakonec jsem se dozvěděl, že to není kolečkem, ale starým sklem, který jsem doma vždycky řezal. Sklenáři mají vždycky čerstvej materiál, a nikdy neřežou 20, nebo 30 let starý sklo. To je prej křehký.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Právě že starý sklo NENÍ KŘEHKÝ - ale je pokryté povrchovou vrstvičkou (velmi tenkou) zkrystalizovaného SiO2 (sklo je amorfní materiál = přechlazená kapalina přešlá do pevné fáze, stejně jako většina plastů tvářených lisováním v roztaveném stavu = termoplastů) - a to právě brání účinnému narušení povrchu tím řezákem - ať je to diamant, nebo jen tvrdokovové kolečko. Samotné sklo má tvrdost na Mohsově stupnici jen asi 5 podle složení, krystalický křemen při shodném chemickém složení má 7. Na vrypu do povrchu se soustředí napětí vzniklé ohybem a materiál se v něm doslova roztrhne soustředěním tahového napětí. Ten vryp ale musí být rovnoměrný a hlavně dostatečně hluboký - a to právě přes tu vrstvičku SiO2 dost dobře nejde = musí se víc tlačit, takže stará tabule často praskne právě tím tlakem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#21 Příspěvek od Killroy »

U nás starej sklenář řezal jen diamantem a byla to pro něj svátost kterou nedal z ruky. Říkal, že ho má léty už dopasovanej na svojí ruku a každý sklenář řeže pod jiným úhlem. A proto by ho někomu dalšímu nepůjčil. Jako kluci jsme se na něj chodili dívat do dílny když řezal a tmelil.

Killroy

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Lukas-Peca »

K té Topolné a Dobrochovu - letos se oboje vypne, pozemky pod vysílači už jsou prodané.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Jo stašku o tom to je . Žádné rýhy a ještě vyštípané . V té to rozhodně neulomíš . Opravdu to není u sklenáře stářím , ale já musím sklo nejdříve umýt , vyleštit a až pak s ním cokoliv dělat . Už vidím sklenáře , jak nejdříve omývá tabuli ..... A to co píše Kilroy , tak mi kdysi potvrzoval táta . Prý se dá diamant "strhnout" . Prý se musí řezat jenom jedním směrem . Měli jsme doma dva , ale ani on ani já jsme nikdy nic pořádně neuřízli . Pak jsem měl kolečka ta kruhově měnitelná , ale nedal jsem si říci a pravidelně nemazal . Stačilo jednou na sucho a bylo vymalováno . Nyní mám to profikolo , to má mazací olej v násadce a je po problémech . Jo a ještě jeden fígl , který není na první pohled u sklenáře patrný . Na řezací element se dosti tlačí !

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Mazat stačí petrolejem - štětcem se mázne oblast budoucího řezu a jde se na to.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#25 Příspěvek od Jurik-EB »

Ano petrolej nebo terpentýn a správný grif tahu ať diamantovým hrotem nebo kolečkovým nařezávákem. Nařezal jsem mraky skleněných tabulek na akvária o různých tloušťkách a přiznám se, začátky byly neslavné. A teť:
Přílohy
Želví_akva.jpg
Není to krása?
(101.88 KiB) Staženo 43 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“