EL84 SE problémy

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

Takže ještě cvičně přes smotek třeba 1u zkusit změřit střídavou složku napnap a pak už jenom zemní smyce .

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od somorastik »

Odpojil som prvý stupeň, brum a pískot ako predtým, odpojil som druhý stupeň brum a pískot. Tak teraz už neviem fakt.
Keď však pripojím pred koncový stupeň CD prehrávač vystup zo sluchatiek (1-1,5 Vpp) tak to hrá dobre. Čo s tým može byť? Taká jednoduchá schéma a ja to neviem rozbehat doprdele.

Edit: BOBOBO čo je napnap? Kde mám zmerať tu jednosmernú zložku? Na výstupe paralelne na repro? Alebo za Triodovým stupňom?
Naposledy upravil(a) somorastik dne 02 čer 2010, 15:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Brudr »

Jestli jsem to pochopil správně, tak Ti to bručí i když vyjmeš ECC83, tzn. že bručí pouze EL84. Je to tak? Pokud ano, tak zkus několik věcí. Jak říkal Dráťák, žhavení uzemnit přes odpory (např. 100R). Můžeš také ten společný bod odporů připojit na katodu EL84 - do bodu A v tom schematu co jsem Ti posílal. Druhá dost podstatná věc - dráty ke žhavení vzájemně co nejvíce zkroutit. A v neposlední řadě - jak daleko od sebe a v jaké poloze máš výstupní trafo vůči napájecímu trafu? Dej je co nejdále od sebe, nejlépe tak, aby byly osově v jedné rovině, ale osy středových sloupků aby byly navzájem kolmé. Veškeré propojovací dráty se snaž mít co nejkratší. Až odstraníš brum EL84, potom lze dělat něco s předzesilovačem, potažmo se zpětnou vazbou.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Brudr »

Také by mě zajímalo, podle kterého schematu co vlastně zapojuješ? Nějak se v tom začínám ztrácet. Jde o to, abychom Ti neradili podle jednoho a Ty zatím pracuješ podle druhého. Už jsi, v průběhu diskuze, změnil schéma a já teď nevím podle čeho pracuješ.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Dratak »

NAPNAP je určitě napájecí napětí. Takže když necháš v provozu jen EL84 bez ECC83 tak to už bručí, ale když na její G1 připojíš signál z CD tak to přestane? Ono to bude tím, že výstup CD přehrávače má malou výstupní impedanci a chová se na straně zesilovače prakticky jako zkrat pro signál, který se ti tam indukuje. Teď mě napadla jedna věc-ty tam máš Graetz a za ním jediný ellyt 200uF? A z toho to krmíš všechno, žádný jiný ellyt v anodové větvi není? TAK TU FILTRACI MUSÍŠ ZLEPŠIT, tohle je málo. Z toho prvního ellytu napájej jen anodu EL84 (studený konec primáru výstupáku). Připoj sem i odpor cca 2K2/6W drátový a za něj proti zemi další ellyt alespoň 50uF. Z něj pak připoj (už natvrdo) G2 mřížku ELky a odsud pak napájej i obě triody. RC filtrace se zvlněním udělá hodně. LC filtrace je podstatně účinnější, ale tu zatím nebudeme řešit.

Jestli ti můžu poradit, zkus si sehnat knížku Karla Heinze Schuberta: VELKÁ PŘÍRUČKA RADIOAMATÉRA. Občas bývá na Aukru. Tam jsou tyhle základy do detailu popsány.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od somorastik »

Nakreslil som narýchlo schému, tak ako to mám postavené.
Stále to silno brumí a píská asi preto lebo tam su dlhé prívody?
Napadá niekoho niečo?
http://img708.imageshack.us/img708/3057/el84se1.jpg

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Dratak »

To jsem čekal. Oba anodové odpory 100K obou triod přepoj z bodu A do bodu B-tedy na G2 EL84. Tam jsi již za druhým stupněm filtru a je tam mnohem menší zvlnění. Na prvním ellytu filtru můžeš mít klidně zvlnění 1V i víc, a tohle zapojení má citlivost vstupu cca 200mV. A pokud napájíš vstupní elku z bodu, kde je takové zvlnění tak se nediv že to bručí.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#38 Příspěvek od Andrea »

Dratak píše:To jsem čekal. Oba anodové odpory 100K obou triod přepoj z bodu A do bodu B-tedy na G2 EL84. Tam jsi již za druhým stupněm filtru
Není, on ty filtry nemá v kaskádě.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Dratak »

Díky za upozornění, špatně jsem se podíval. Ten odpor 4K7 patří samozřejmě mezi bod A a B.

Takže ještě jednou, v tom zdroji máš plno chyb. Zruš úplně ten odpor 220R mezi výstupem můstku a ellytem 330uF. Na něm zbytečně ztrácíš napětí a tedy i výkon koncové elky. Trafo není tak tvrdé, aby nabíjecí proud ellytu zničil ty diody (1N4007 plně vyhovují). Pokud by ve zdroji byla usměrňovačka byla by situace trochu jiná. Z tohoto bodu napájej výstupák-anodu koncové elky. Sem připoj i ten odpor 4K7. Za něj připoj proti zemi ten ellyt 180uF. Odsud pak napájej přímo G2 EL84 a oba anodové odpory triod. Je to klasický pí-článek, na tom nemůžeš nic splést.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Brudr »

Ten kondík 330uF, ve zdroji, dej přímo na výstup z můstku - ten odpor 220R dej do pryč. Ideální by bylo zapojit 330uF přímo na můstek - odpor 220R - nějaký elyt 100-200uF (tady by byl bod A) dále odpor 4k7 - elyt 100-200uF (bod B).

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Brudr »

Bůůů, Dráťák byl rychlejší.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#42 Příspěvek od EL34 »

22nF na vazbu vstupu?? Dost málo to už ti ovlivňuje začátek slyšitelnýho pásma.... dal bych tam kondiky o řád víš.

Napájet stejnosměrným žhavením koncovou i lampu je zbytečná blbost.
Schválně si změř kolik V zvlnění tam máš.

Rozhodně překopej zdroj, ten je zbytečně složitej.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od somorastik »

Ok spravil som tak ako písal dráťak, 220 som dal preč priamo za mustek proti zemi 300uF-4k7-180uF proti zemi. Hned za mustkem sem pripojil Vystupak-anodu, a za 4k7 som pripojil G2 a anody triod.
Stále to silno vrčí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#44 Příspěvek od BOBOBO »

A stále nám nenabídneš foto ???

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#45 Příspěvek od Dratak »

Přesně jak píše BOBOBO, teď už jedině fotku, moje znalosti tady končí. Pokud ti to tak silně bručí jen s EL84, už začínám věřit že tam máš někde zkrat do žhavení. Takže poslední možnost. Dej si mezi žhavicí vinutí trafa a přístroj DVOUPÓLOVÝ spínač, k tomuto pokusu je právě potřeba odpojit oba póly žhavení. Zesilovač normálně zapni, nech nažhavit a pár minut běžet. Potom na jednu, max. 2 sekundy vypni ten spínač ve žhavení (na krátkou dobu, podžhavením při plném Ua trpí katody elektronek, zejména EL84). Pak žhavení hned zase zapni. Vlivem tepelné setrvačnosti katod bude ještě zesilovač po vypnutí žhavení pracovat. Pokud v okamžiku vypnutí žhavicího napětí zmizí brum, hledej zkrat ze žhavicí větve kamkoli do obvodu. Jestli používáš zkušební "čtverečkovanou" desku vytvořenou rytím dělicích čar, můžeš mít zkrat právě na té desce. Jinak jedině fotku-bez ní se nehneme z místa.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“