Relé

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

Relé

#1 Příspěvek od martin555 »

Dobrý den,

mám další dotaz :-) tentokrát ohledně relé. Máme sestavený stabilizátor 12V s max proudem 200mA. Dnes sem připojil svetelný exekt Knight rider tvořený 555 + 2x 4017, který je napojen přes relátka na 10 dvou barevných LEDek. Každé relátko mi ovládá dvě LEDKy, takže mám 5 relátek + 1 hlavní. Když to zapnu, tak polovina funguje, ale když chci sepnout všech pět relátek, tak se nic neděje. Je možný, že mám slabé napájení ? Případně nebyl by jiný spůsob než přes relé ? Děkuji :-)

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

Re: Relé

#2 Příspěvek od martin555 »

martin555 píše:Dobrý den,

mám další dotaz :-) tentokrát ohledně relé. Máme sestavený stabilizátor 12V s max proudem 200mA. Dnes sem připojil svetelný exekt Knight rider tvořený 555 + 2x 4017, který je napojen přes relátka na 10 dvou barevných LEDek. Každé relátko mi ovládá dvě LEDKy, takže mám 5 relátek + 1 hlavní. Když to zapnu, tak polovina funguje, ale když chci sepnout všech pět relátek, tak se nic neděje. Je možný, že mám slabé napájení ? Případně nebyl by jiný spůsob než přes relé ? Děkuji :-)
Ještě sem zapomněl dodat. Těch pět reálek ovládá, jestli máají svítit zelené nebo červené LEDky. A to hlavní, jestli svítí knight rider nebo LEDka, která svítí práve tehdy, pokud nesvítí Knight Rider.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#3 Příspěvek od Atlan »

daj schemu...aby sme nemuseli velmi rozmyslat :D

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#4 Příspěvek od martin555 »

Atlan píše:daj schemu...aby sme nemuseli velmi rozmyslat :D
To bych maloval strašně dlouho :-D Spíš bych potřeboval poradit, jestli ej nějaká jiná možnost než relé :-)

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od janousek »

A aby mohl někdo poradit, tak potřebuje schema.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

No, když vezmu, že ten zdrojík, kterým to krmíš, má Imax jen 200mA, tak bych se skoro vsadil, že těm relatům nestačí - to by muselo každé v momentě přitažení brát méně jak 30mA, aby ještě nějaký proud zbyl pro zbytel elektroniky. Co to máš za relata, co to máš za zdroj - a máš aspoň odkaz, kdes vyštrachal to schéma? Protože bez něj se ani naše křišťálový koule nebudou dost dobře chytat - ani s baterkama nabitýma na maximum...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#7 Příspěvek od martin555 »

EKKAR píše:No, když vezmu, že ten zdrojík, kterým to krmíš, má Imax jen 200mA, tak bych se skoro vsadil, že těm relatům nestačí - to by muselo každé v momentě přitažení brát méně jak 30mA, aby ještě nějaký proud zbyl pro zbytel elektroniky. Co to máš za relata, co to máš za zdroj - a máš aspoň odkaz, kdes vyštrachal to schéma? Protože bez něj se ani naše křišťálový koule nebudou dost dobře chytat - ani s baterkama nabitýma na maximum...
Dobře. Zdroj dělal brácha, tak to dáme nějak dohromady. Ono jde o to, že hned za zdrojem je obvod pro ON/OFF jedním tlačítkem a pokud dám přepnout relátka, tak je v tu chvíli moc velký odběr a ten obvod pro ON/OFF mi sám vypíná.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#8 Příspěvek od Banda »

martin555 píše: ... Ono jde o to, že hned za zdrojem je obvod pro ON/OFF jedním tlačítkem a pokud dám přepnout relátka, tak je v tu chvíli moc velký odběr a ten obvod pro ON/OFF mi sám vypíná.
Jste machři chlapi, vyrobili jste zároveň i podpěťovou ochranu, smekám :genial:

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#9 Příspěvek od martin555 »

Banda píše:
martin555 píše: ... Ono jde o to, že hned za zdrojem je obvod pro ON/OFF jedním tlačítkem a pokud dám přepnout relátka, tak je v tu chvíli moc velký odběr a ten obvod pro ON/OFF mi sám vypíná.
Jste machři chlapi, vyrobili jste zároveň i podpěťovou ochranu, smekám :genial:
Banda: Asi sem se špatně vyjádřil.. studuju elektro prvním rokem a tak zkouším :-) Stručně řečeno: děláme do pergoly dva režimy, které přepínáme pomocí toho ON/OFF tlačítka. Za ním je relé, které mi pouští proud buď na svorkovnici ONLINE nebo svorkovnici OFFLINE. Jedna je pro režim, když v pergole někdo je a druhá, pokud je prázdná. V ONLINE režimu chci udělat, aby se pomocí fotorezistoru samo rozsvěcelo světlo a tak.. jedna součáct je také ten knight rider a chceme další věci. Bohužel nám vše padá hned při zapojení knight ridera :-(

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Kua dejte tam aspoň 1A zdroj a bude po ptákách - jednoduše NELZE DIMENZOVAT ZDROJ PRO NAPÁJENÍ RELÉ PODLE STÁLÉHO ODBĚRU - musíš počítat i se špičkovým odběrem a dalšíma vlivama...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Tak to spínejte tranzistorama,nee? Je nějaký racionální důvod pro spínání LEDek relátkama?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#12 Příspěvek od pida_m »

to z toho zdroje napájíte i ty LEDky?
Tak proè to nevyzkouèíte na silnìjším zdroji ?
... v nejhorším se z toho zakouøí, pokud je to špatnì zapojené...
píïa

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#13 Příspěvek od martin555 »

pida_m píše:to z toho zdroje napájíte i ty LEDky?
Tak proč to nevyzkoučíte na silnějším zdroji ?
... v nejhorším se z toho zakouří, pokud je to špatně zapojené...
Bohužel silnější nemáme. Tenhle brácha vykuchal z nějaké televize. Tak právě potřebuji vědět jaké trafo koupit.

Zakouří jo ? Pokud by zakouřilo, tak s tím praštím. Ale špatně to rozhodně není, protože pokud vyřadím některé úseky, tak se relátka sepnou v opačném případě mají snahu, ale nemá to sílu.

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#14 Příspěvek od martin555 »

Takže :-) Ten knight rider je ze stránky http://www.slabastruja.com/sSsSheme.asp?recID=24

Já si ho upravil přes ty relátka na dvou barevné LED, kde mi každé relé ovládá dvě LEDky. (Nahoře originál a dole to moje :-D)
Přílohy
knight.JPG
(103.28 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jova1 »

A nebylo by jednodušší zapojit ty červené a zelené ledky rovnou na 4017 (přez ty diody) a vyvést pouze z každé řady společné katody na přepínací kontakty jednoho relé a přepínat ochranný odpor R6?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“