Relé

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#16 Příspěvek od martin555 »

jova1 píše:A nebylo by jednodušší zapojit ty červené a zelené ledky rovnou na 4017 (přez ty diody) a vyvést pouze z každé řady společné katody na přepínací kontakty jednoho relé a přepínat ochranný odpor R6?
jova1: chlape, seš třída. Nevím, proč si myslím, že musím pořád přerušovat jen plus :-D Jdu to hned předělat. Ještě jednou dík ;-)

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jova1 »

A když už budeš u toho zkoušení, skus ty kontakty nahradit NPN tranzistory (kolektor, báze) a přes ochranný odpor v bázi to řídit. Pak nebude možná třeba ani to relé.

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#18 Příspěvek od martin555 »

jova1 píše:A když už budeš u toho zkoušení, skus ty kontakty nahradit NPN tranzistory (kolektor, báze) a přes ochranný odpor v bázi to řídit. Pak nebude možná třeba ani to relé.
Víš, já zatím princip tranzistoru nepochopil :-D Mám to udělaný tak, že mi buď svítí jedna LEDka a nebo běží knight rider, což se přepíná páčkovým přepínačem. A pokud běží knightrider, tak je ještě možnost ho zapnout červeně nebo zeleně. V těch tranzistorech mám fakt guláš.. vůbec ho nechápu :-(

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#19 Příspěvek od martin555 »

Počkat je tu problém. Jak si říkal s těma katodama, tak to asi nepůjde. Používám dvoubarevné LEDky se třema nohama, kde katoda je společná.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od PeteBurns »

Myslím, že lepší nápad bude najskôr pochopiť funkciu tranzistora :wink: Na takéto spínacie účely je to primitívne, tam ani nie je vlastne čo chápať... Ja si zase pre zmenu neviem predstaviť použitie relátok v takejto aplikácii :lol: Potom môžeš použiť PNP na spínanie dvojdiód so spoločnou katódou :wink:

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#21 Příspěvek od martin555 »

PeteBurns píše:Myslím, že lepší nápad bude najskôr pochopiť funkciu tranzistora :wink: Na takéto spínacie účely je to primitívne, tam ani nie je vlastne čo chápať... Ja si zase pre zmenu neviem predstaviť použitie relátok v takejto aplikácii :lol: Potom môžeš použiť PNP na spínanie dvojdiód so spoločnou katódou :wink:
Dobře. Zkusil sme použít NPN tranzistor. Už nevím, jak to tam mám, jestli na emitoru nebo na kolektoru :-D Ale pokud přes ten ochranný rezistor přivedu proud, tak mi LEDka začne svítit. Je to pořád ale jen jakoby spínač, ale já bych potřeboval spíš přepínač. Aby šlo to a nebo něco jinýho :-) Poradíte prosím ? :-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Udělej to takhle:

opraveno.
Přílohy
image002.jpg
(90.09 KiB) Staženo 73 x
Naposledy upravil(a) masar dne 06 čer 2010, 20:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#23 Příspěvek od Banda »

>masar: co to s tebou v poslední době je, nějak nejsi ve své kůži (nic ve zlém), schéma je supr, jen R6 by měla jít na +12V

>martin555: co je to pergola?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Banda píše:...>martin555: co je to pergola?
Taková špriclová zahradní "chodba" obrostlá něčím zeleným, říká se tak i hodně prosklený chodbě spojující třeba dvě budovy...
Jinak - http://cs.wikipedia.org/wiki/Pergola .
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Banda píše:>masar: co to s tebou v poslední době je, nějak nejsi ve své kůži (nic ve zlém), schéma je supr, jen R6 by měla jít na +12V...
To víš, stárnu, a hloupnu. A nebo velká setrvačnost hmoty. Už jsem to opravil. :wink:

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#26 Příspěvek od martin555 »

masar: prosím tě, nezlob se, ale co jsou ty trojúhelníčky, cos mi tam dodělal ? :-))

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

martin555 píše:masar: prosím tě, nezlob se, ale co jsou ty trojúhelníčky, cos mi tam dodělal ? :-))
No, potěš koště, další "kandydád na hvjezdnou pjechotu"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
martin555
Příspěvky: 38
Registrován: 04 dub 2010, 02:00

#28 Příspěvek od martin555 »

Jsem v elektrotechnice začátečník a pokud se zmůžeš jen na úrážky, tak je mi tě líto.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Na Tvým místě, milej začátečníku, bych se podíval na to, co tam máš napsáno - cituju z obrázku: "2x ULN2001(2,3,4)" - a kdyby sis dal jen trochu práce a zaúkoloval Ujce Gůglxichta, zjistil bys, že to jsou invertující výkonový spínače v pouzdru integrovanýho obvodu. Umění hledat informace je jedno ze základních, který musí člověk zvládnout, pokud se chce aspoň na základní úrovni rejpat v elektrice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

martin555 píše:masar: prosím tě, nezlob se, ale co jsou ty trojúhelníčky, cos mi tam dodělal ? :-))
On už ti to Ekkar vysvětlil. Já jen dodám, že to jsou dvě takováto pouzdra z GME nebo z GESu. Klikni: Obrázek
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“