Prenos signalu po sietovom vedeni.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 53
Registrován: 29 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Prenos signalu po sietovom vedeni.

#1 Příspěvek od luckym »

Ahojte.

Poteboval by som poradit ako by sa dal preniest signal (ziadne data, staci mi len stav on/off) po sietovom vedeni, po jednej faze. Nieco take ze napr. na vysielacej strane sa namoduluje pri stave "ON" na fazu nejaky signal a ten sa detekuje na druhej strane. Je to len z jednej budovy do druhej (v jednom objekte) a nechce sa mi tahat kvoli tomu dalsi kabel. Vedeli by ste nieco prosim jednoduche poradit? Alebo aspon nejake klucove slova co mam guglovat lebo sa mi nic nedari..... :( .
Viem ze existuju prevodniky pre prenos dat po sieti ale to sa mi zda zbytocne komplikovane. Myslim ze niekde v amare alebo kde som videl konstrukciu na takyto prevodnik a mozno by mi stacilo namodulovat na fazu neja frekvenciu a tu potom detekovat....

dik za pomoc.
michal

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Říká se tomu "HDO" - "Hromadné Dálkové Ovládání". Když si vygůglíš schéma, jak se to do fáze moduluje, můžeš to upravit na jinou frekvenci a se samozřejmě mnohem menším výkonem na straně vysílací by to jít mělo. Dokonce s takovou metodou přenosu pracují některé "babyfony" = dětské chůvičky. Používají úzkopásmovou FM modulaci v pásmu kolem 100-200kHz - díky tomu mají i velmi omezený dosah definovaný řekněme rozmezím jednoho domu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 53
Registrován: 29 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od luckym »

ok dik... a jak je to in english?

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od Sesi »


Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od popopepe »

Něco málo o možnostech přenosu - když jsi to chtěl english, tak english :-)
http://en.wikipedia.org/wiki/Power_line_communication

Uživatelský avatar
kvazar73
Příspěvky: 26
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od kvazar73 »

ahoj. skús trebárs niečo takéto .. volá sa to power modem po 220V vedení.
Přílohy
modem_sch_sm.gif
(22.1 KiB) Staženo 127 x

Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 53
Registrován: 29 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od luckym »

dik vsetkym.... to od toho danyka je to co som hladal..... :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

ještě za časů RPD jsem podobnou věc zkoušel pro dorozumívání na linkách, chodilo to ne v rámci domu ale města, po síti to chodilo taky a v blízkosti dokonce bezdrátově na feritku (ale už pouze jednosměrně).

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Já si doma po síti přenáším internet přes tohle
http://www.microcom.sk/category.php?itid=27
a funguje to, ale jen tam kde ty zásuvky jsou pod jedním jističem. Pokud by ty zásuvky byly na různých okruzích, což je u různých budov pravděpodobné, tak to neproleze. Nedávno mi to přestalo fungovat, příčinou bylo asi, že svorka na vstupu do baráku odcházela a jiskřila. Po opravě to zas začalo chodit.

Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 53
Registrován: 29 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od luckym »

Tak som sa hral s tim danykovim zapojenim a nejak mi to nefunguje :((
Ono to ked je vela spotrebicov pripojenych na tu fazu, sa zda ze ten signal pohltia a potom klesne amplituda na primaci..... to musia byt instalovane pred spotrebicmi nejake filtre?
Este mi nie je jasne ako funguje primac.... malo by to tak fungovat ze ak je nocny prud, vysielac vysiela signal a do primaca prejde len vyssia ffrekvencia , cim sa otvori tranzistor ,lenze ten potom skratuje tu ledku a zhasne (ale mala by svietit nie?)

dik.
michal

Odpovědět

Zpět na „Poradna“