plazma koule

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

plazma koule

#1 Příspěvek od mckvak »

Zdravim. POstavil jsem si plazmakouli s klasickým zapojením VN trafo z televize, žárovka a vše je to řízeno tranzistorem( doufám že víte jaké schéma myslim, jestli ne tak dodám chéma). Problém je v tom že mi žárovka vždy jiskří po určitou dobu. Druhý den jí musím vyměnit za jinou aby vůbec docházelo k jiskření. V čem je problém?

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#2 Příspěvek od pida_m »

e ?
píïa

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#3 Příspěvek od Robosand »

Radšej pošli schému...
Robo...

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od mckvak »


Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

vždyť ta koule stojí u čiňana v GM 200, má to cenu vyrábět??
nepropálil si žároku tím že si sršel pořád na jedno místo?

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od mckvak »

Když mám trafo s tranzistorem doma tak se na ně budu jen tak koukat nebo si z něj něco postavim? V dnešní době se stavěj věci pro zábavu a né jak zakomanču, když tady nic nebylo. Zkus si postavit zesilovač a pak se stejnýma parametrama si kup u čínana. Jeasně, že se to nevyplatí, ale radost z vlastní práce je nejlepší pocit. Dopadneme jak američani. Ten místo toho aby si doma vyměnil žárovku, tak zavolá souseda ten řekne ž eto taky neumí a proto zavolá nějakýho technika tkterej na to koukne zapřemejšlí se a zjistí, že žárovka má jen závit na vyšroubování. Za tento heroidský čin vyfasuje pořádný prachy protože majitel bytu chce svítit.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#7 Příspěvek od pida_m »

..aha už vím co je to "plazma koule"...
si to veèer postavím.
Doteïka jsem plasmou akorát øezal.
píïa

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Tak zrovna tento měnič se mi vůbec nelíbí.
1) prakticky mám vyzkoušeno, že zpětnovazební vinutí má mít od 2/3 počtu závitů buzení do 1/1 počtu, víc ne.
2) pokud trvám společným vývodu dvou vinutí, tak aspoň odpor báze (zde představovanej žárovkou) překlenu kondenzátorem.

Osobně bych ale zvolil jinou koncepci:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&thold=-1

Kondík 68nF není potřeba dimenzovat na 1KV, měl jsem ho zrovna při ruce (podle mě stačí tak na 50V - 100V).
sic jsem tam psal, že se to nehodí na plazmovku kvůli zalitým diodám, ale pokud seženeš třeba trafo z ČB TV, která měla externí usměrňovač (selenová dioda - dlouhá tenká bílá tyčka), tak Ti nic nebrání si pohrát.

Info - Žárovky jsou plněny směsí plynů - dusík a ještě cosi - aby se zamezilo mezizávitovým výbojům vlákna. Pokud by jsi sehnal kouli z originál plazmový koule, sám by jsi se divil, že by Ti fungovala lépe, než tovární výrobek. Originál "elektronika" totiž v klasické 100W žárovce nevytvoří vůbec nic..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Naprostý souhlas s Artabanem, to zapojení není ideální a navíc na rozjetí "plazma efektu" u žárovky je potřeba hodně výkonný zdroj (přesněji řečeno hodně velké napětí), kámoš má malou plazma kouli (z GME) a to napětí je tam opravdu hodně malé a se žárovkou to nic neudělá. Na 200W žárovku je potřeba tak 20KV aby to trochu vypadalo.
Jinak to propálení baňky je taky možné, s výkonnějším zdrojem je to během vteřiny.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“