Kmitání elektronkového zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Roxio »

Žhavení pro triody je stejnosměrné stabil. 12,6V a pro koncové pentody střídavé 6,3V vedené kroucenými vodiči, ale není uzeměno.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od masar »

Roxio píše:Tak sem zkoušel postupně jednotlivé části a zjistil sem že mě kmitá fázový invertor zkusil sem překlenout výstupy kondenzátorem 100pF. Jediné co to přineslo je že se nedostane do vyšších frekvencí jen zhruba do nějakých 30kHz. Teď jdu změřit ten kmitočet a hodím sem foto průběhu. :wink:
Z toho co jsi napsal není zcela zřejmé, že "kmitání" ustalo. Tak se nediv. :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

Roxio píše:Žhavení pro triody je stejnosměrné stabil. 12,6V a pro koncové pentody střídavé 6,3V vedené kroucenými vodiči, ale není uzeměno.
Jak - není uzemněno ??? nakresli schéma.

Pochop něco chceš, a nikoho nebaví z tebe tahat každou informaci 2x.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Roxio »

Ok. Tady je schéma žhavení. :roll:
Přílohy
Žhavení.jpg
(18.04 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#35 Příspěvek od Sendyx »

A co ta značka GND na tom schémátku ?? :roll: :?:

1. Uzemni jeden pól těch 6,3V (doporučuji raději ne natvrdo, ale odporem 33R/1W)
2. To zapojení 317 je blbě, co vf blokace, hodnoty odporů ?
3. Co jištění těchto obvodů, nic ?

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Roxio »

Chlapče tak ty máš dost. Tak jako nebudu se kvůly tobě kreslit s celým schématem tohle principialní bohatě stačí aby jsi pochopil že nemám uzeměný střídavý žhavení když ti to nedojde ve větě kterou sem napsal jako první. :D :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#37 Příspěvek od Sendyx »

Tak end, chlapečku. Za tu dobu, co s tebou ztrácím čas, jsem mohl udělat něco užitečného. Sbohem.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Roxio »

Náschlééé :D A pokud vím tak ty sim teda vůbec nepomohl. Měl akorád blbý připomínky. Občas by stačilo zapnout mozek a přečít si co kdo píše.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#39 Příspěvek od masar »

Protože to tady dosud jasně nepadlo, tak to napíšu jasně:
Zesilovač už nekmitá!
Toto vlákno nyní řeší "výskyt" rušivého napětí ze sítě (50Hz), které na anodách invertorů má amplitudu cca 30mV. Jedná se tedy spíše o snahu vylepšit parametry zesilovače. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#40 Příspěvek od masar »

Je třeba zjistit, jaký vliv má obvod střídavého žhavení. K tomu stačí přerušit žhavení konc. elektronek a ještě v nažhaveném stavu(dokud protékají Ia a Ig2) zjistit, jest-li se rušivé napětí na anodách invertorů zmenšilo.
Myslím, že je to dál logické. :wink:

p.s. Také je důležité, jakou mají oba rušivé signály fázi.
Pokud se prokáže pronikání ze žhavicího obvodu, bude třeba zkoušet jeho eliminaci pomocí např. "odbrumovacího" potenciometru v obvodu žhavení nebo použít rovněž ss žhavení.
Naposledy upravil(a) masar dne 13 čer 2010, 11:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Roxio »

JJ já přemýšlel že bych je zkusil žhavyt z externího zdroje stejnosměrně co to udělá. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#42 Příspěvek od masar »

To bych udělal právě až po tom, co naměříš při odpojení střídavého žhavení. Nejlepší žhavení je totiž žádné žhavení. :wink:

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Roxio »

Hele jak tady píšeš že je dobrý zjistit jakou maj fázy. To se těžko určuje protože je to taková směsic síťivýho kmitočtu a na tom spousta rušivejch složek tak mě to osciloskop nechce zasynchronizovat nemůžu to pak ani sničím porovnat. Přemejšlel sem zkusit lisajuscovy obrazce na tu fázy mno uvidíme. :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od zdenoeddie »

pane boze..... uzemni zhavenie a neser

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od pajosek2 »

Jéžišmarjá,chvilku jsem tu nebyl,ale jak jsem to čtl,tak jsem byl taky přesvědčen,že to stále kmitá.

Pokud už jde o brum,tak se taky hlasuji pro uzemění žhavení.Zaprvé je to základ a za druhé to tu už několikrát padlo. Navíc u těch triod není jedno na který konec žhavení propojíš tu katodu.Pokud to máš zapojeno,tak jak to máš nakresleno,tak tam může být problém taky.Pokud vím,tak se to zapojuje,tak že se uzemňuje střed žhavení,který je vyveden.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“