Jaký průřez kabelu CYKY?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#16 Příspěvek od kevin_mitnick »

hafca píše:Myslím, že si pamatuji hodně, až dost hodně. Ale ani jako učedník jsem neviděl 1,5mm hliník. Začínal až na 2,5mm. Mohl bys napsat v kterých létech to bylo?
Sorry, nejak jsem nechtene spojil dve veci do jedne. Ani ja jsem jako ucednik nezazil 1,5 hlinik. Pokazde to byl hlinik 2,5 a vice. Ale jisteni na ktere jsem byl z ucnovskych let zvykly bylo 6A svetla, 10A zasuvky - vse tahano hlinikem 2,5 nebo medi 1,5 svetla a medi 2,5 zasuvky. Jen sporaky a v rodinnych domech pracky nebo vnejsi 3f zasuvky se tahali ctyrkou hlinikem s jistenim 16A...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od hafca »

Tak je to správně, už jsem lekl, že mi v učení něco zatajili. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
denydend
Příspěvky: 30
Registrován: 17 čer 2010, 02:00

#18 Příspěvek od denydend »

takže mi projektujeme a aj montujeme na zásuvky 16A prúdove chraniče a 2,5 meď, max 6 až 10 zasuviek na jeden obvod a v priestoroch ako su kancelárie a ine miestnosti v ktorých je predpoklad že bude vyšia spotreba tak ešte menej ako 6 zásuviek. Na svetelne obvody 10A istič a 1,5 meď. súčet prikonov svetiel na tomto obvode nesmie prekročiť 2300W. Zatial žiadny problem. A ani ja som sa nestretol s 1,5 hlinikom

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Dratak »

S 1,5 hliníkem jsem se taky nesetkal, zato s 0,8 ano, i když v jiné aplikaci. V telefonních kabelech ze 60.let. Ty kabely se značily TAKA a měly hliníkové žíly. Moje kolegy kabeláře z toho omývali. Lámalo se to pod rukama, do starých závěrů se to muselo pájet speciální látkou, i tak to byl samý studeňák. Když se někde kus měnil, spojovalo se to natvrdo měď/hliník, protože tzv. kupálové vložky se na to už nedaly sehnat. Běda když se do takové spojky dostala jen trochu vlhkost-vlivem elektrochemické koroze se vodiče v místě styku rozpadly na prášek.

Na světelný okruh jsem pro jistič 6A charakteristiky B. I v bytě 3+1 s klasickými žárovkami se do šestky v pohodě vejdeš a máš lepší selektivitu od hlavního jističe. Není nic příjemného když zrovna pracuješ na PC nebo si nahráváš z TV další díl oblíbeného seriálu do sbírky, když v tom zhasne celý byt. Někdo z rodiny šel právě do koupelny, přepálila se žárovka a kromě světelného okruhu vypne i hlavní jistič.... Samozřejmě to není tak jednoduché, záleží jaká tam je impedance poruchové smyčky (jak jsou provedené hlavní rozvody a jak daleko od trafa bydlíš). Ale desítka co se dnes dává na světla mi přijde zbytečně moc.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Ale když ono se často hodí ke světelnému naroubovat zásuvku , která by se ještě tady hodila .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od varok »

BOBOBO: to má už ale myslím jiné předpisy, ne? Pokud se dává zásuvka ke světelnému okruhu, tak musí být alespoň 1,5mm2 CYKY a na světla jistič 6A a zásuvka jen na malé zatížení a opět jistič 6A. Nebo se pletu? Ale asi by to tak správně být nemělo, ale už jsem to tak viděl udělané.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Videl som na 16A istic pripojenych x zasuviek + y svetiel... Vedla bol 10A istic, ale nezapojeny - asi bol niekto ozraty, ked to zapajal.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli tam máš jednapětku , tak můžeš jeden zásuvkový vývod a jistit 13A i Cčkem .

Uživatelský avatar
jefo250
Příspěvky: 57
Registrován: 16 čer 2007, 02:00

cyky

#24 Příspěvek od jefo250 »

No ked to tak zoberieme istenie okruhu sa určuje vždy najslabším článkom v reťazci , tj v prípade zásuvkového okruhu to bude asi zásuvka 16A 250V (kábel CYKY 3Jx2,5 znesie kludne aj 24 A ) a takto to platí aj v prípade svetelného okruhu kde je väčšinou spínací prvok ( vypínač ) konštruovaný na 10A .
Ak máte ešte v rozvodoch 4ku hliník tak ho môžete kludňe istiť 16A ističom ale radšej s B charakteristikou.

Bežne sa ťahali po panelákoch 4ka hlina na zásuvky a 2,5 hlina na svetlá..
i keď som viďel do svetla prívod 6kou hlinou no :D

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od varok »

Tak nakonec jsem to zapojil kabelem CYKY 3x2,5mm2 i když je tam jistič. Předělávat ten jistič nebudu, když to tak udělali, nebudu pokoušet štěstí. Alespoň tam mám rezervu a kdyby chtěl někdo v budoucnu měnit elektroinstalaci, tak mu to možná pomůže.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“