Odpálené TH1 v 350W ATX zdroji, poistka dobrá

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

Odpálené TH1 v 350W ATX zdroji, poistka dobrá

#1 Příspěvek od PotPalo »

Mám tu zdroj FRONTIER MPA-88X. Je v ňom odpálená súčiastka TH1. Neviem presne, ako sa táto súčiastka volá (niečo s termo tu bude asi), a na čo presne slúži. Ale to je vedľajšie. Mňa by zaujímalo, ako sa to môže až takto odpáliť (pozri foto, úplne odpálená nôžka), a pri tom poistka ostala neporušená (8A).
Přílohy
TH1.jpg
(108.65 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

#2 Příspěvek od explorer »

To bude dle meho nazoru termistor NTC, lepe receno THermistor. Ten slouží k omezení proudové špičky při zapnutí a chrání tak usměrňovací diody před proražením, protože filtrační kondy jsou ještě vybité a představují v podstatě zkrat. Po chvilce se zahřeje a jeho odpor klesne k nule, takže se dále už neuplatní.

Zde vysvetleni primo od GESu http://www.ges.cz/rezistory/termistory/ ... 5_Y5D.html

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

8A poistka?no to sa necudujem ze ten termistor rupol...ked na svetelny obvod v dome sa dava 6A istic tak toto uz co je....

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ak nie je skrat za termistorom (diodovy mostik, tranzistory hlavneho a pomocneho zdroja), tak daj novy termistor a pouzivaj. Ak bol termistor vadny, tak mohol zhoriet - poistka na to nema ziadny vplyv (kedze je s nim v serii).

Poistka je tam F8A, v jednom tomto zdroji som mal prerazeny spinaci tranzistor a poistka bola spalena - takze funguje. Inak su tam 2x 1000uF elyty na primarnej strane, takze asi preto 8A. Tento zdroj tych 350W naozaj da.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stává se to, že shoří a přitom zdroj je v pořádku. Ovšem tenhle je docela solidně "po smrti".

Taky je to výborný místo pro studenej spoj, zvlášť, pokud se zdroj přenáší.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

Výborne, zasa som trošku múdrejší. Tou funkciou a že je to termistor som si nebol celkom istý, ale zhruba toto som si myslel, a že na to tam je.

Neviete niekto, aký termistor tam mám dať? Na tomto je to číslo úplne spálené. Dakde tu mám (musím pohľadať) niekoľko termistorov, ale potrebujem vedieť to číslo.

Môžem tam dať termistor z iného 350W zdroja (ten mám práve poruke)? Mám tu zdroj Allied, ale kondenzátory v ňom sú len 330uF (tam boli 1000uF), a na termistore v ňom je označenie SCK 084. Môžem ho použiť?

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

Môžeš. Termistor má mať hodnotu okolo 5 - 10ohm. Zmeraj si ho predtým.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

možná by nebylo špatný jen tak namátkou proměřit trandy a diody v tom zdrojíku

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

5 až 10 ohmov? Predávajú 5, 10 a aj 15 ohmové. Najradšej by som tam dal presne taký, aký tam bol. Už som tu medzitým našiel jeden SCK 104 a jeden SCK 084.
Súčiastky samozrejme zmerám, ale až budem vedieť ten typ termistoru, aby som to zbytočne 2 krát nerozkladal (mám to odložené bokom, veľa práce...).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Original ma pri izbovej teplote 4 ohmy. Oznacenie neviem, lebo je "obleceny" v buzirke a nechcem ju rezat.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Ďakujem, rnbw. Tie čo mám sú teda iné, 104 má 14 ohm a 084 má 9 ohm. Takže musím ešte pohľadať, alebo kúpiť. Tipujem to na označenie 064, ale to je čisto len odhad :lol: .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“