Notebookový zdroj Apple A1222 85 W

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

Notebookový zdroj Apple A1222 85 W

#1 Příspěvek od moole »

Zdravím,
včera v noci mi asi po dvou letech odešel 85W zdroj Apple A1222 od notebooku Macbook Pro. Ve složeném stavu je to tadyten prcek s magsafe konektorem. Na plošňáku je Delta 2909401604. Nechce se mi dávat skoro 3000,- za nový, tak jsem ho rozebral, ale moudrý z toho moc nejsem. Přidávám fotky - bohužel z mobilu, ale aspoň něco. Kdyby bylo potřeba, vyfotím to líp.

Zdroj po zapojení do zásuvky jen topí, na výstupu je 0 V (jak na konektoru tak na PCB) a zdroj asi v sekundových intervalech zabzučí. Kondenzátory jsou od oka dobré. Z rubu je PCB na jednom místě očouzený, podle mě je to spálený modrý smd rezistor s označením R??0 (prostřední dva znaky jsou nečitelné, možná R050 - takové označení má jediný další modrý rezistor, který tam je) na sekundáru.

Protože je na PCB logo Delta, řekl bych, že jde o stejné zapojení jako v ostatních ntb zdrojích od tohoto výrobce, jen poskládané do miniaturní krabičky. Pokud někdo máte s opravou nebo zapojením takového zdroje zkušenost, mohlo by to být jen tím rezistorem? (A pokud jo, mohl odejít jen ten nebo i hodně dalšího?) A mimochodem co je ten bílej humus ve zdrojích - něco na vedení tepla nebo elektrickou izolaci?

Dík za komentáře.

Fotky zdroje a PCB: 001 002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013 014
Fotka s popiskem: 015

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Vyzera to byt dost zlozity zdroj. Pruser je v tom, ze je to natlacene na taku malu plochu. Ten odpor neodisiel "len tak", treba najst pricinu.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#3 Příspěvek od Peterseal »

Ten biely humus je tam na fixaciu suciastok, na druhej strane PCB fixuje asi plosak, kvoli izolacii tam nie je ani kvoli lepsiemu odvodu tepla...

Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

#4 Příspěvek od moole »

rnbw píše:Ten odpor neodisiel "len tak", treba najst pricinu.
Takze neni mozny, ze by odesel jen sam prehratim nebo proste opotrebenim..?
Jak jsem psal, stalo se to v noci, ntb "spal", takze zdroj urcite nebyl pretizeny. A na stejne zasuvce byly jeste dalsi dva podobne zdroje (45W a 60W) a ty jsou v pohode, takze pripadnym prepetim ze site by to taky byt nemelo.
Kdyz shori odpor, tak to znamena co? Moc vysoke napeti?

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#5 Příspěvek od Peterseal »

Moze ho odpalit ze cezen ide prilis velky prud, alebo vysoke napätie...
Treba zistit co v tom zapojeni robil, co je za nim....

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#6 Příspěvek od Duvsan »

Najlepšie, keby si to dokázal ako-tak očistiť od toho svinčíku a tým sprístupnil dosku. Potom skontrolovať elektrolytické kondenzátory, zmerať diódy, pozrieť, čo to tam sú za IO, zorientovať sa v konštrukcii. Ak mám tipovať, tak ten odpor je následok prerazeného (skratnutého) polovodiča.

Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

#7 Příspěvek od moole »

Nemáte nějaký tip, čím jde ten svinčík dobře dolů? Je to taková drolivá hmota - nožem to jde špatně a ještě to spíš zničím..
Nebo jak se tomu říká, co hledat?

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#8 Příspěvek od MaTTo »

nahriat a jedine oskrabat prec ale ked je to nahriate ide to omnoho lahsie ako v studenom stave
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

#9 Příspěvek od moole »

Tak jsem to částečně odloubal a zjistil, že na jedné straně spáleného odporu je součástka TVR 07431 (pojistka; žlutý polštářek) a na druhé straně +pól největšího kondenzátoru, co tam je (100 V 1000 uF; hnědý elyt v žluté ilozačce). Viz obrázek a součástky. Žádný z elytů není nafouknutý ani vyteklý (jako to znám z některých MB a zdrojů).

Jde z toho něco vyvodit nebo říct, co zkoumat dál?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#10 Příspěvek od Duvsan »

Skús nájsť datasheety tých IO; ide o funkčné zapojenie. Treba získať prehľad o stavbe toho zdroja. Potom hádať, k čomu je ten odpor, podľa toho jeho hodnotu, merať... Alebo kúp univerzálny a prehoď koncovku.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#11 Příspěvek od czatlantis »

Zvládl by ten notebook nabíjení jen "obyčejným" zdrojem prostě jen dva dráty s napětím? Jestli by nebylo konstruktivnější řešení (pokud se to nepodaří opravit) koupit nějakej normální notebookovej zdroj se stejným napětím a dát na něj ten magsafe konektor.... Jako ano, nebude to vypadat tak "stylově" ale na to já nehraju 8-)

Uživatelský avatar
goodji
Příspěvky: 2
Registrován: 04 bře 2005, 01:00

#12 Příspěvek od goodji »


Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#13 Příspěvek od czatlantis »

no, nebo :)

Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

#14 Příspěvek od moole »

Hah, panove, dik! :D
Ja se tu snazim setrit prirodu a neco se priucit a vy na me s linkem na eBay.. :) Njn, holt je treba se smirit s tim, ze i kdyz to mozna muze byt dvema soucastkama za 5,- Kc celkem, tak to proste uz takhle nechodi :(

Novy uz mam doma, ale radsi original, dovezeny z usa. Z tech cinskych shopu uz jsem taky pouceny, tvrdi same "genuine" a "original" a nakonec je to levna sr* v bile krabicce a do ciny se to tezko vraci..

Btw ten spaleny smd rezistor nejde ani odpajet, je prilepeny..

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#15 Příspěvek od czatlantis »

zase je celkem drsná cena 3000 za blbej zdroj...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“