Spínání napájení 12V pro palník pomocí 3V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

I když, jak na to teď koukám, tak bych se fakt nechytala, já znám jen vibrační stroje. :oops:

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#17 Příspěvek od sergio1989 »

chtěl bych poděkovat všem co se mi snažili pomoci, ti co si libují ve své zářnosti a super umění elektorinstalcí a ostatní co tomu nerumí považují za d...... tak at si to necháji, neměl jsem v umyslu se tu s někým o něčem dohadovat, jen jsme chtěl radu. Nehodlám z toho dělat žadnou zbraň má to sloužit na oslavu narozenin kdy oslavanec bude prochazet brankou na zahradu a pocestě budou jiskřivé fontány, nebo jak se to jmenuje. Ješě jednou bych chtěl poděkavt lidem co jsou tolerantní a chápaví a jsou schopni mi poradit. Nikdy by mě nenapdlo se smát někomu kdo slušně požádá o radu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teď se ti ale bude hodit ten ohmův zákon a budeš muset znát proudový zesilovací činitel tranzistoru, aby jsi správně spočítal ten bázový odpor. Ono totiž půl ohmu, 2.5A a 12V nejde moc do sebe...

I když na jedno odpálení je to jedno. Vždy, co výstřel, tak nový palník a nový tranzistor.... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#19 Příspěvek od sergio1989 »

ZdenekHQ píše:Teď se ti ale bude hodit ten ohmův zákon a budeš muset znát proudový zesilovací činitel tranzistoru, aby jsi správně spočítal ten bázový odpor. Ono totiž půl ohmu, 2.5A a 12V nejde moc do sebe...

I když na jedno odpálení je to jedno. Vždy, co výstřel, tak nový palník a nový tranzistor.... :D
to se mi moc nehodí chtěl bych aby se měnil jen palník, Přece jen mě to už nějkou tu korunku stálo tak to použít třeba za rok znovu jen s tím že se obmění palník.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli se ten palník po odpálení přeruší, tak by řešením mohl být seriový odpor.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sergio1989
Příspěvky: 60
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#21 Příspěvek od sergio1989 »

ted jsem jeden palník zkoušel a po odpalení dal vede proud

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tom případě BD245C a seriový odpor s palníkem cca 2R2/10W. Je to dost s rezervou, aby to odpálilo palník a přitom během těch pár vteřin neshořelo. Odpor v bázi odhadem 33R (to spíš, aby neshořel zvonek, než tranzistor).

Ale třeba budou jiné názory.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Vogon »

Palníky mají v podstatě několik stavů: Bezpečný, kdy palníkem prochází proud kvůli kontrole obvodu ale palník nezapálí. Tento proud je u palníků na 12V kolem 450mA.
Iniciační, kdy palník zapálí. Tento proud je typicky kolem 2,5A. Je nutné dodržet určitou strmost náběžné hrany, proto je lepší odpalovat palníky rychlým tranzistorem, nebo pomocí RLY.
Název toho třetího stavu si nepamatuju ale je tam kvůli tomu aby bylo možno identifikovat nexplodované výbušky. Exploze výbušky palník roztrhne a obvod se jeví přerušený. Pokud palník zapálí a výbuška neexploduje palník dál vede proud a je možné jej dohledat. Tento proud je většinou roven proudu bezpečnému.

Pokud palník není zapálen dopstatečně strmou náběžnou hranou může se stát, že zuhelnatěné zplodiny dál vedou proud.

Ještě edit: i hodně ale hodně velcí profíci nepoužívají u jednoduchých aplikací kde nezáleží na přesném časování elektronické spínání palníků. Na maškarádu s narozeninama silně doporučuji jednoduchý hřebínek z natlučených hřebíků a malou žárovku 12V/0,1A na kontrolu obvodu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Tazatel spíš než mezi sváteční pyrotechniky bude asi patřit k raketovým modelářům, kteří řeší otázku jak se směstnat na odpalovací loučce s co nejvíce rampami, být přitom dostatečně bezpečně vzdáleni - a přitom si nepomotat kilometry odpalovacích kabelů, kde navíc každý metr má jistý odpor, ve finále od určité délky vedení téměř znemožňující odpálení. Osobně si ale myslím, že používat k podobným účelům bezdrátové zvonky je dost riskantní - už jen kvůli omezenému počtu kanálů a téměř nulové bezpečnosti jejich kódu - v nejlepším případě po zmáčknutí jednoho dálkového ovladače vzlétne víc modelů, v těch horších to ale někdo odsere na zdraví nebo dokonce na životě, až mu zdánlivě bezpečný odpalovací systém "vezme" povel od jiného kolegy, stojícího v téže chvíli 200m daleko...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od piitr »

ZdenekHQ píše:V tom případě BD245C a seriový odpor s palníkem cca 2R2/10W. Je to dost s rezervou, aby to odpálilo palník a přitom během těch pár vteřin neshořelo. Odpor v bázi odhadem 33R (to spíš, aby neshořel zvonek, než tranzistor).

Ale třeba budou jiné názory.
To mi přijde rozumný, ale ten odpor v bázi bych dal asi menší. Takhle nepůjde do báze víc než 70mA, což dá v kolektoru tak 1,4A. Já bych cpal do báze tak 2x víc.

Taky je otázka, jaký proud ten zvonek dá a co z něj vůbec leze, když se k tomu připojuje reproduktor. Jestli z toho náhodou neleze střídavý proud. On sice sergio píše, že je tam stejnosměrný, ale přijde mi to nějaké divné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Ty bezdrátové zvonky mají výstup na repro většinou oddělený kondíkem - takže v aktivním stavu výstupu je na něm půlka Unap stejnosměrně - a za kondíkem je pak střídavá složka pro repro. A aby to nežralo baterky, mají tam sleep mód - prostě zesilovač se po odeznění signálu odpojí od napájení a čeká zase na povel od vysílače = výstupní úroveň padne na nulu. Tím jde ta stejnosměrná úroveň na výstupu po určité úpravě zapojení využít ke spínání.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od Vogon »

EKKAR píše: ... od určité délky vedení téměř znemožňující odpálení.
Ono na délce vedení nijak zvlášť nezáleží. Palník je možné iniciovat libovolným napětím které protlačí proud 2,5 A s dostatečně strmou náběžnou hranou. Takže spíš než odpor vedení se uplatní jeho indukčnost.
Navíc se pro dlouhé vedení používají buď kondenzátorové odpalovače a nebo zdroj místního proudu.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od piitr »

EKKAR píše:Tím jde ta stejnosměrná úroveň na výstupu po určité úpravě zapojení využít ke spínání.
Jako že zátěž připojím paralelně k tomu kondíku? Ještě jde o to, jestli ty 3V jsou už ta půlka, nebo tam bude teprve půlka z nich.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Vogon - "rakeťácké" palníky jsou jen odporový, nejčastěji železný drátek s nanesenou zápalnou složí, které se zastrčí do trysky motorku a upevní štěpinkou balzy nebo jsou upnuté do svírek ve spodku odpalovací rampy - po připojení na zdroj se drátek rozžhaví, hmota podobná hmotě z hlaviček zápalek se vznítí a plamen zapálí TPH v motorku - NEJEDNÁ SE O SKUTEČNÉ PYROTECHNICKÉ ROZBUŠKY, které po připojení el.impulsu explodují a svým tlakově-tepelným rázem iniciují běžné průmyslové nebo vojenské trhaviny.

Piitr - tranzistor pohodlně otevřeš i půlkou z těch 3V - a pokud požaduješ větší proud zátěže, není přece problém použít darlington, nebo operační zesilovač jako napěťový zesilovač a za něj tranzistor s vyšším povoleným proudem. Důležité je, že ten "zvonek" dává v okamžiku iniciace nějaký výstupní napěťový puls - a navíc pokud nemá repro, lze očekávat, že napětí na nezatíženém výstupu (báze spínacího trandu nebo vstup OZ nepředstavují žádnou extra zátěž) bude podstatně vyšší...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

piitr píše:To mi přijde rozumný, ale ten odpor v bázi bych dal asi menší. Takhle nepůjde do báze víc než 70mA, což dá v kolektoru tak 1,4A. Já bych cpal do báze tak 2x víc.
To je otázka každýho kusu tranzistoru, já jsem počítal s proudovým ziskem minimálně 50 a třeba ta BD249C, co mám tady, se otevře přes 33R až za proudovou ochranu zdroje, t.j. přes 3A, takže klidně může použít BD249C, na tom BD245 proti tomuhle už moc neušetří.

EDIT - a pokud to opravdu inicializuje střídavým signálem, a ne ss 3V, tak bych tam ještě do báze přidal klasickej zdvojovač/usměrňovač ze dvou elytů a dvou diod.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“