Stabilizace zarovkou

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Termistor

Stabilizace zarovkou

#1 Příspěvek od Termistor »

Kdysi jsem narazil v jednom zapojeni na pojem "Stabilizace pracovniho bodu zarovkou" sice uz nevim kde presne to bylo ale tusim ze se jednalo o nejaky zesilovac, hrozne by me zajimal zpusob jakym tohle funguje, zkousel jsem vyhledavat na internetu ale nic jsem nenasel. Muzete mi nekdo poradit kde bych mohl najit detailnejsi popis funkce ?

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#2 Příspěvek od kybl »

Nebyla to náhodou LED dioda?????
Roman

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

Ne byla to zarovka, vyuzivalo se tim imho primo toho odporu zarovkoveho vlakna, o sviceni tam vubec neslo.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

žárovka má v jistém rozmezí napájecího napětí schopnost stabilizovat proud. Jde o to, že za studena má vlakno malý odpor, který při zahřátí vzrůstá. Takže, čím větší napětí na žárovku naaplikuješ, tím větší proud se snaží projít vlaknem, vlákno se více ohřeje a tím se proud udrží velmi přibližně na stejné velikosti. Samozřejmě to funguje ve velmi malém rozmezí napájecího napětí a vlákno nesmí svítit naplno. Se žárovkou se dá krásně vyrobit nabíječka na autobaterie (žárovka do předních světel Š120 při připojení dá 4A )

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#5 Příspěvek od kybl »

Je logické,že na pricipu stabilizace pomocí světla to nebude fungovat...
Roman

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Žárovka se používala ke stabilizaci výstupního napětí v RC oscilátoru, např. v zapojení podle pana Hyana. Na vyšších kmitočtech to funguje, na nižších už moc ne, protože vlákno stačí chladnout podle okamžité hodnoty proudu a zanáší to tvarové zkreslení. Taky to chvilku trvá při přeladění, než se teplota vlákna usadí tak se amplituda "houpá".

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#7 Příspěvek od hop »

Artaban to popsal přesně.Tak-tak.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

Dekuji vsem za odpovedi docela mi to pomohlo :wink:

Termistor

#9 Příspěvek od Termistor »

Crifodo píše:Žárovka se používala ke stabilizaci výstupního napìtí v RC oscilátoru, napø. v zapojení podle pana Hyana. Na vyšších kmitoètech to funguje, na nižších už moc ne, protože vlákno staèí chladnout podle okamžité hodnoty proudu a zanáší to tvarové zkreslení. Taky to chvilku trvá pøi pøeladìní, než se teplota vlákna usadí tak se amplituda "houpá".
Tohle by me docela zajimalo, ovsem zapojeni RC oscilatoru od Hyana bohuzel neznam, muzu pozadat o tip na zdroj informaci o tomhle zapojeni oscilu? Uplne mi staci odkaz na zapojeni, pripadne nazev literatury kde se ono zapojeni vyskytlo. Diky moc

PS: Omlouvam se vsem, nejak jsem obcas zapomnel vyplnit jmeno uzivatele :oops: doufam ze to nepusobi zmatky

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

No, tak to je otázka... Hyan toho napsal víc, já jsem dělal kdysi RC oscilátor 10Hz- 200 kHz s Wienovým členem, přeladitelný dvojitým potenciometrem a telefonní žárovka tam byla použitá pro stabilizaci v emitoru tranzistoru, ale jak jsem už upozorňoval, při sebemenším proladění to houpe s amplitudou... to bylo tuším uveřejněno v nějakém AR v 80. letech. Nemám teď literaturu v dosahu. Hyan něco publikoval i v knížce Radiomatérské konstrukce nebo tak nějak, a v 60. letech Stavíme rozhlasový přijímač(?)
Ten princip se ale používal do příchodu FET ještě i v operačních zesilovačích
http://www.zen22142.zen.co.uk/Design/wi ... llator.htm
http://www.belza.cz/measure/nfgen.htm
při nízkých frekvencích už se to pere s časovou konstantou vlákna žárovky...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Na dnešní poměry poněkud kuriózní bylo využití odporu žhavicího vlákna "magického vykřičníku" DM71 ke stabilizaci emitorového proudu tranzistoru v předmagnetizačním oscilátoru bateriového cívkového magnetofonu Grundig TK1 Luxus (1960). Anoda byla napájená z téhož oscilátoru.
Prostě u germaniových tranzistorů se stabilita zajišťovala vůbec všelijak...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#12 Příspěvek od miroja »

Ziarovky na stabilizaciu NF oscilatorov pouzivala aj TESLA v elektronkovych NF generatoroch. Napriklad: http://www.oldradio.cz/meraky/bm218.htm alebo http://www.oldradio.cz/meraky/bm344.htm

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od urbanek »

Já zase znám oscilátor s krystalem, kde je můstek a v něm žárovka, odpor krystal a dvě anti-paralelně zapojené diody. Přes ten můstek se uzavírá zv. smyčka. Když je vlákno žárovky studené, můstek je nevyvážený a při zapnutí to způsobí nasazení oscilací...
Je to údajně velmi stabilní zapojení oscilátoru

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“