budik ako zdroj sekundoveho signalu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od telman »

Ak chceš získať použiteľné sekundové impulzy s 5V amplitúdou, pozri sa do AR A7/88, str.276. IO môžeš nahradiť tranzistormi (napr.KC510+KC508, alebo novšími, podľa toho, čo máš).

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#17 Příspěvek od Haty »

Ahoj bastlíři.
Někdy před lety třiceti jsem se tímto velice zabýval. Potřeboval jsem vteřinovou časovou základnu pro čítač. Nakonec jsem se rozhodl pro budík s krokovým motorkem. Už nevím co tam bylo za integráč, ale spojením jedné nožičky proti nule, se výstup rozjel 16x rychleji, tedy 8 Hz. Po vydělení osmi jsem získal bezva časovou základnu, která funguje dodnes!?
Haty

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#18 Příspěvek od dj_Paul »

co k té cívce strčit jazýčkové relé?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Haty píše:Ahoj bastlíři.
Někdy před lety třiceti jsem se tímto velice zabýval. Potřeboval jsem vteřinovou časovou základnu pro čítač. Nakonec jsem se rozhodl pro budík s krokovým motorkem. Už nevím co tam bylo za integráč, ale spojením jedné nožičky proti nule, se výstup rozjel 16x rychleji, tedy 8 Hz. Po vydělení osmi jsem získal bezva časovou základnu, která funguje dodnes!?
Haty
U114D, ne?

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#20 Příspěvek od bastliar »

dj_Paul píše:co k té cívce strčit jazýčkové relé?
Na to nie je magnetické pole cievky dosť silné, možno však halová sonda, pokiaľ nebude možné využiť priamo signálu z výstupov cievky.

Obvod U114D by stál za vyskúšanie :
:arrow: http://www.pablox.net/index.php?option= ... &Itemid=42
:arrow: http://katalogy.ic.cz/U114D.html

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#21 Příspěvek od bastliar »

Vybral som tri použitelné obvody :
:arrow: sekundový generátor s U114D - ak sa mi ho podarí zohnať, ak sa ešte vyrába
:arrow: pamäťový obvod MH7400 ( bez kmitajúcej časti ) - ovládaný tlakovým mikrospínačom
:arrow: čítač MH4026

Predpokladaná činosť :
Sekundový generátor bude otvárať tranzistor buď NPN alebo PNP z ktorého pôjde prúd na ďalší tranzistor ovládaný pamäťovým obvodom a signál pokračuje na čítač. Po vymačknutí tlakového mikrospínača, pamäťový obvod zatvorí tranzistor, preruší prívod sekundového signálu na čítač - na displeji zostane želané číslo.
Nulovanie čítača napr. pri čísle 35 by prebehlo tak, že z vhodne vybraných kontaktov na displeji napojím sériovo zapojené tranzistory a až pri otvorení všetkých tranzistorov sa čítač vynuluje.
Toľko ku želanej činosti.
Přílohy
čitač.jpg
(23.52 KiB) Staženo 88 x
pamäťový obvod.jpg
(115.77 KiB) Staženo 113 x
Generator.jpg
(18.47 KiB) Staženo 84 x
bloková schéma.jpg
(25.8 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#22 Příspěvek od bastliar »

Tak sa mi podarilo zariadenie sprevádzkovať, aj keď čítač číta každú druhú sekundu a červenej ledke sa nechce zhasnúť po prepnutí resetovacieho tlačítka zo stavu L do stavu H. A mechanika budíka vynecháva alebo striedavo beží dopredu a späť.
Video je kvality mobilného telefónu, no áno :wink: :
:arrow: http://www.mojevideo.sk/video/a96d/cita ... vodom.html
Ďakujem všetkým za účasť a rady vedúce ku uspešnemu zhotoveniu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“