Thomson 21MG132, ITC008, "šklebení" při jas.scéně

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

Thomson 21MG132, ITC008, "šklebení" při jas.scéně

#1 Příspěvek od Peta-cb »

Zdravím do diskuse. Mám tu tento zapeklitý problém. Již týden se snažím přijít na tuto chybu a nevím si už rady. Chyba je taková že při jasných scénách se "šklebí" obraz viz fota Celé to začíná tak po půl hodině provozu a dále se to zhoršuje. Prošel jsem kde co oměřil také kde co... napětí sedí. Nevím zda se zaměřit na signálovou část nebo rozkladovou...Příde mi to jako synchronizace možná. Signál je přes AV. Analogový tuner již odzkoušet nemohu (DVB-T) Zkoušel jsem i jiný zdroj signálu ale stejné. Zajímavé je že osd je víceméně stabilní. Pokud byste měl někdo tip byl bych za něj rád. Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Sice ti nepomozem,ale toto sa mne deje ked si pustim na mojej analogovej tv karte signal z videa (z RF modulatora).Monitor mam LCD...Ked si pustim kablovku normalne tak mi to nerobi...Preco sa to deje som neprisiel...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Jestli dobře vidím, tak až vyřešíš problém s ořezáváním synchroimpulzů, čeká tě horší problém, výměna obrazovky.

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Peta-cb »

tak žeby přece synchronizace? Ale jak nato...něco bude tepelně závislé nejspíš...i chladit sprayem jsem to zkoušel a nic...

A proč obrazovku?? :?: Ta maluje jako nová... :) foto není nic moc, ale jinak je ostrá, víceméně s výbornou konvergencí...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

A co ty vlnky, které se ti určitě se změnou jasu mění?
Podívej se na
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Peta-cb »

Ty tam normálně nejsou...jeto focený jen mobilem a ten to tam udělal :) eště to tak, stačí to co je až až.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Tie vlnky (moire) vidiet na mnohych fotkach obrazovky a pritom tam v skutocnosti nie su.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

breta1 to napsal jasně: ořezávání synchronizačních impulzů. Závada je v cestě videosignálu. Nejprve zjisti, jest-li se závada projevuje stejně i na signálu z na AV vstupu. To tě trošku posune. :wink:

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Peta-cb »

Takže tu je bohužel ortel a to špatný. Je v háji signálový proc. Porovnal jsem impulsy prošel cestu a došel až k němu. Po jeho ochlazení sprejem závada na pár min. zmizí a samozřejmě se zas objeví. JE to TDA9554PS/N3/2/1727. Napadlo mne dát mu chladič... Má to cenu vůbec?? myslím žeby to asi bylo jen dočasné řešení :-(

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

nevím jestli je to přesně tohle šásko , ale u jednoho Thomsona mě podobnou závadu dělal vadný filtrační kondík na napájení synchroprocesoru.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Spray už lokalizoval videoprocesor. :wink:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

no víme dobře jak to je s chladícím sprejem , nikdy to není 100% :)

Peta-cb
Příspěvky: 498
Registrován: 14 čer 2006, 02:00
Bydliště: Ceské Budejovice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Peta-cb »

Však jsem zkoušel i to s elitama co jsou vedle pár mm. Dal jsem tam plastovou přepážku abych je vyloučil. Bohužel je to TDA :( Co myslíte kdybych to zkusil vteřinovým lepidlem a přilepit kus hliníku? Vydrží teplotu?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

To je otázka pro p. Lorence. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Jestli videoprocesor moc topí, tak to bývá zvýšeným napájecím napětím (buď na větvi 8V nebo 3,3V, případně na obou) nebo špatně odfiltrovanými špičkami (které zjistíš osciloskopem) na něm.
Ten chladič na něj přilepit můžeš teplovodivou pastou a shora přitlačit a zajistit proti posunutí můstkem z kuprextitu, který na koncích přikápneš k desce dvěma kapkami epoxy.
Ale po tom napájení bych šel nejdřív, jak říká bu2520, už jsem se s tím v této podobě u Thomsona také setkal.

No a pak bych hledal, kde a proč se zvyšuje úroveň videosignálu, takže se oříznou synchronizační impulsy, případně zkontroloval RC člen v obvodu oddělovače synchronizačních impulsů (i když zde bude asi jen jeden a ten slouží k nastavení časové konstanty obvodu PLL).

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“