Elektronkový zesilovač pro sluchátka 32R

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EsoRimmer
Příspěvky: 26
Registrován: 24 črc 2010, 02:00

Elektronkový zesilovač pro sluchátka 32R

#1 Příspěvek od EsoRimmer »

Zdravím,

nemáte někdo nápad nebo návod na elektronkový zesilovač pro sluchátka s impedancí 32R.
Stačí 2x 0,5W - 1W, 20Hz - 20kHz (rozdíl max. 3dB v tomto pásmu)

Nejde mi ani tak o výkon jako spíš o kvalitu a dynamiku zvuku (NE něco jako TDA2030 atd...)

Za veškeré nápady či návodi předem děkuji.
...Eso

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Proč srovnáváš head-amp, dimenzovaný pro výkon pár stovek mW s integrovaným výkonovým operačním zesilovačem, dimenzovaným na výkon o dva řády vyšší? Když navíc ten výkonový op-amp nijak kvalitou neoplývá (tak-tak je Hi-Fi) - a lampy jsou úplně jiná kategorie použití?
Nechci teď vyvolávat flame na adresu "kulaté lampové limitace" - ale proč nejdeš do nějakého jednoduchého polovodičového head-ampu? Rozhodně to bude kvalitnější než TDA2030 a o mnoho jednodušší než tube-amp...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Už se na to duševně chystám . Na plech postavím lampy , pošlu tam jen žhavení a dospod nacpu trandy . Už se těším .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

BOBOBO - a máš výhodu, že můžeš použít i lampy mimotoleranční, mikrofonické, bazarové, s mizernou strmostí nebo bez emise na katodách - a furt to bude hrát stejně... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Dratak »

Co třeba tohle? http://gilmore2.chem.northwestern.edu/p ... y5_prj.htm
Mám tohle zapojení upravené na elektronky ECC82 (v každém kanále jedna trioda) a ECC99 JJ (koncové stupně). Hraje to podstatně lépe než s těmi E88CC, které jsou původně pro VF zesilovače. Při Ua=350V to dává cca 0,3W před náběhem limitace do 32R zátěže, takže na sluchátka výkonu až až, ještě s velkou rezervou. A jako zdroj nemám samozřejmě tuhle "šumařinu" (pozpátku zapojené síťové trafo a sériové žhavení), ale pořádné trafo 2x 320V/70mA + dvě žhavicí vinutí (zvlášť pro ECC82, zvlášť pro ECC99 a usměrňovačku), EZ80 a třístupňový C-L-C-R-C filtr. Jen s LC filtrací se mi podařilo úplně zbavit síťového brumu. Nejlépe mi to hraje s uzavřenými sluchátky Beyerdynamic Galactic DT-231, dokonce ještě lépe než s Koss R8. Samozřejmě jsem zkusil připojit i Koss Porta Pro, což jsou velmi kvalitní, ale otevřená sluchátka, vhodná spíše pro poslech venku (ideální v létě na koupaliště :lol: ).
Hlavně pozor, musí to být celé postavené tak, aby ani při průrazu výstupního kondenzátoru se na zátěži neobjevilo nebezpečné napětí (máš to přímo na hlavě :evil: ). Normálně je na výstupním ellytu polovina anodového napětí a i tak jsem je dal na 450V pro jistotu. Navíc tam mám anodovou pojistku, která přeruší anodové napětí, pokud by došlo k průrazu ellytu a ještě zkratu v elektronce (již velmi nepravděpodobné).

Nevýhodou je že to má příkon 50W na 2x 0,3W výstupního výkonu. Prostě nevýhoda OTL..... Jiná možnost by byla použít výstupáky. Tam by potom stačila s rezervou i ECC82, na každý kanál jedna trioda jako koncový stupeň.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Dratak píše:...Samozřejmě jsem zkusil připojit i Koss Porta Pro, což jsou velmi kvalitní otevřená sluchátka...
Velmi odvážné tvrzení. Spíš bych konstatoval, že KPP jsou otevřená sluchátka na dolní hraně těch opravdu kvalitních - neboli že typem KPP teprve opravdu kvalitní sluchátka začínají - nebo končí, podle toho, ze kterého konce stupnice se na to pohlíží...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 20 srp 2010, 10:03, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Dratak píše: Hlavně pozor, musí to být celé postavené tak, aby ani při průrazu výstupního kondenzátoru se na zátěži neobjevilo nebezpečné napětí (máš to přímo na hlavě :evil: )
jo, jinak řečeno solidní jateční kleště :roll:

http://www.janecek.cz/vyrobky/maso/kleste/

to je "výhoda" těchhle sluchátkáčů bez trafa a ještě bez atestu.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

Zkusil jsem před normálním uvedením do provozu překlenout výstupní ellyt (jako při poruše) a měřit napětí na 33R odporu, který jsem použil jako náhradní zátěž. Objevily se na něm necelé 4V. Takže v tom bych neviděl až takový problém. I když, sluchátkáče napájené ze sítě jsou všeobecně problém, stačí dvoužilová prodlužka (a co jsem jich viděl), při poslechu opřít nohy třeba o topení a v případě poruchy to může být téměř jistá smrt. Ale to už není problém výrobce. I kdyby se to udělalo v bezpečnostní třídě 2, tak tam pořád bude problém s anodovým napětím. Leda použít elku s co nejmenším Ri, třeba právě tu E88CC a co nejnižší anodové napětí. A samozřejmě výstupák.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Dratak »

Jinak k těm Koss Porta Pro, zatím jsem lépe hrající otevřená sluchátka neměl. I když určitě existují, myslím že vzhledem k použití (poslech venku) a zdroji signálu (dnes zpravidla MP3 přehrávač) je nemá asi cenu kupovat. Doma dávám přednost uzavřeným typům, třeba právě těm R80. A hraju z CD nebo z LP, ne z MP3. I když na sluchátka hraju většinou déle večer, abych nerušil sousedy.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Morgan Jones tam sice má nějaký ten trafák z 24 na 230, ale tím si stejně vyrábí nebezpečné napětí proti zemi. Ať tak nebo tak, nakonec svěřuješ svůj život pár mikronům dielektrika v elytu, pohříchu čínským.
Co když se u sluchátek užvejká šňůra, pak tam není napětí na 32 Ohm. Dejme tomu při bouřce se na zdroji signálu objeví superponované napětí při blesku a napáchá tam cokoliv, ležíš na posteli zpocenej, máš 1k proti zemi a kolem hlavy přívod. :roll:
Radši bych věřil tomu výstupnímu trafu nebo aspoň poctivým 6N6P a 30V na anodách.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Brudr »

Pokud by Ti nevadil hybrid, tak vyzkoušej toto: http://www.pmillett.com/hybrid_head.htm

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#12 Příspěvek od The_P »

Já mám dobré zkušenosti s tímhle kouskem osazeným JJ ECC802S:
http://gilmore2.chem.northwestern.edu/p ... i2_prj.php

Zdroj proudu ty dva JFety (J112 mají v GME), přidělal jsem tomu fyziologii ze starého Rotelu, crossfeed podle http://gilmore2.chem.northwestern.edu/p ... r2_prj.htm (Figure 4) a nakonec místo operáku jsem tam nacpal radějí JISBOS http://www.diamondstar.de/jisbos/jisbos_design.html s 2SC2238/2SA968 na konci. Hraje to opravdu příjemně a doufam, že dokud mi nezemřou staré Koss "šunky" R/90 tak mám vystaráno, z mé strany relativně jednoduché a moc pěkně hrající zapojení. On už ten samotný JISBOS hraje moc pěkně popravdě :wink:

Uživatelský avatar
EsoRimmer
Příspěvky: 26
Registrován: 24 črc 2010, 02:00

#13 Příspěvek od EsoRimmer »

Jééé toho teda je, díky za názory, zkusim asi ten JISBOS s lampovym preampem a fyziologickou regulací hlasitosti -> asi touhle http://www.belza.cz/audio/lpots.htm
...Eso

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Dratak »

Ještě jsem trochu zapřemýšlel nad tou bezpečností. Aby skutečně tohle zapojení ohrozilo posluchače, muselo by dojít k sérii značně nepravděpodobných poruch. Nejdřív by se musel prorazit výstupní ellyt. Obvodem by následně musel téci takový proud, aby přetavil kmitačku sluchátka. Ten je ale omezen už odporem v anodě horní triody na cca 100mA a to nepočítám vnitřní odpor triody-takže nakonec poteče ještě méně. Průraz ellytu by skončil maximálně spálením odporu v anodě horní triody koncového stupně, než přerušením kmitačky sluchátka. V krajním případě by se přetavila 63mA pojistka anodového napětí, která je na výstupu filtru. Kdyby skutečně došlo k průrazu ellytu a zároveň přerušení kmitačky či kabelu, objevila by se v místě poruchy polovina anodového napětí proti zemi, a to už nebezpečné je. Toto napětí by se však muselo dostat z přerušené cívky na ušní boltec-tedy překonat membránu a vrstvu vzduchu. Takže skutečně by muselo dojít k souhře velmi nepravděpodobných situací.

Mnohem pravděpodobnější je, že si někdo koupí továrně vyrobený zesilovač se všemi atesty, zapojí do panelákové staré TN-C instalace a při poslechu na sluchátka někde v krabici ukápne PEN. V tu ránu má na kostře (i na sluchátkách) 230V proti zemi......

Myslím že nebezpečnější než tenhle zesilovač je klasický pevnolinkový telefon, hlavně za bouřky. Obvod mikrotelefonu (sluchátka a mikrofonu) je přímo galvanicky spojen s vedením. Je-li závěsný kabel, vytváří se v něm za bouřky napěťové špičky až několika kV (bleskojistky jsou jen na ústřednách, jinak skutečně málokde!). Dalším problémem je křížení kabelů s vedením VN a VVN, kabelové podchody téměř neexistují (viděl jsem závěsný tel. kabel pod 400kV!). Úplně stačí křížení s 22kV vedením na dřevěných sloupech s bílými izolátory z 50.let (a co jich ještě je). Stačí aby se prorazil izolátor, fázové napětí se dostane na konzoli a je vymalováno. Svodový proud přes dřevo sloupu způsobí, že sloup začne v místě přišroubování konzole hořet. Jakmile dřevo vyhoří, konzole vypadne i se šrouby a zůstane viset na prověšeném laně. To se dotkne telefonního kabelu. A co když budu v tu chvíli zrovna telefonovat? :evil: .

Zpátky k tématu. Zrovna se mi tu na stole povaluje jedna 6F3P, tedy ECL82. Ona se už zase vyrábí v Rusku u EHX. Přemýšlel jsem proč, když tahle elektronka není určená pro HiFi. Nakonec jsem dospěl k tomu, že je vhodná pro začátečníky(protože si mohou postavit první jednoduchý zesliovač s jednou elkou), jako náhradní díl pro staré přístroje a že by se s ní dal také dobře budit pružinový reverb (hall). Napadlo mě zkusit něco dalšího-opět sluchátkový OTL. Triodu jako předzesilovač a pentodu zapojit jako katodový sledovač. Schválně kolik by to dalo do té 32 ohmové zátěže. Až bude čas a nálada, určitě to vyzkouším.

Jestlipak se někdo rozhoupe a obnoví také výrobu ECL86?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od zdenoeddie »

Ked uz tu spominate tu ECL82. V podstate nieco podobne mam postavene s 6n2p - 6p15p (original 6n2p, EL84 alebo 6p14p). A je to slusne, schema je od Betarona, ktory sem tam sa ukaze aj tu. Pripadne mozem poslat mailom.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“