Samohašení

Manuály, rady a návody z protipožární techniky a elektrické požární signalizace (EPS)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Samohašení

#1 Příspěvek od jardajar »

Máte někdo nějaký nápad, jak udělat hasící systém (do 2000), který se spustí stlačením tlačítka? Kompletní systémy s ventilem jsem takhle levně nikde nevidel, tak bych si představoval udělat to z plynového hasičáku, ale nějak mě nenapadá jak na něj umístit ventil, aby mi to neutíkalo? Nebo to řešit nějak jinak?
Jde o to, že mi včera vybouchlo pár věcí a chytla mi z toho postel, jelikož byl zrak na chvili v tahu, dalo práci to uhasit manuálním hasičákem..

Díky za náměty...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Teda - hrát si s pyrotechnikou v posteli...
Jinak samohasicí zařízení přece existuje - dodává se pro výpočetní techniku a lze je použít i na ochranu motorového prostoru auta:
Normální halonový přístroj, na který je napojená uzavřená hadička z plastu, trvale pod tlakem. Hadička v místě, kde ji to nejrychleji ohřeje, vyboulí a praskne a hasí.
K posteli bych si to ale rozhodně nedával.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#3 Příspěvek od mety »

Z halonom si nezahravaj a hlavne pri homemade konštrukcii :!:
Môže sa ľahko stať,že ťa vynesu von už v truhle.
Najmä vtedy,keď ti to z neznamych dvôvodov zacne hasiť a ty budeš spať v blizkosti

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Hill píše:Teda - hrát si s pyrotechnikou v posteli...
... spíš než samohasící zařízení by měl shánět dobrého psychologa.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#5 Příspěvek od jardajar »

Nehrál jsem si z rachejtlema.:-D Prorazila mi izolace trafa a vybuchlo pár elytů... lítaly jiskry a to mi zapálilo 4m vzdálené povleceni. :? Nez jsem se vzpamatoval, hořelo slušně.
Ale měl jsm na mysli spíš něco so bych spustil tlačítkem, titulek je špatný. Automaticky se mi to nehodí.
EDIT: Byl to zdroj 1500V na elektronkové PA.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od MirrA1 »

Podobná věc se ti stane jednou za x let (a to ještě kdoví jestli). Takže jde vidět, že asi nemáš co dělat, protože kvůli tomuhle stavět hasící zařízení je naprostá blbost. :roll:


EDIT: a to už nemluvím o tom, že ti někde vyskočí pár jiskřiček, ty spustíš to tvoje slavný hasící zařízení který ti vyplaví pokoj a nadělá ti ještě větší škody než samotný oheň.
Jednoduše něco takovýhohle vymýšlet je naprostá kravina.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#7 Příspěvek od jardajar »

Jsem se jen ptal, kdyby s tím měl někdo zkušenosti. :wink: Zkrátka nemám s ohňem dobré zkušenosti už od mládí, není třeba mě hned odrazovat. :D

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Filda »

to mě připomíná: Pomalu ale jistě si stavím takové průzkumné vozidlo na DO s kamerou atd. ...... je velké asi 80cm X 50cm. Udělal jsem na něj regulátor rychlosti pomocí PWM. V pokoji jsem to testoval jestli jsem to dobře zapojil (šlapalo bez problémů).......pak najednou bouchla 555ka a začala hořet 20cm plamenem :roll: to bylo hašení.

Nechápu co na té 555ce tak hořelo .... asi to byla ta patice:
Přílohy
DSC00206.JPG
Tohle je ta 555
(82.84 KiB) Staženo 611 x

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#9 Příspěvek od jardajar »

Integráče hoří hezky, nedávno jsem viděl, jak se parta omladiny baví vypalováním desek z PC napětím cca. 50V.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pekne horia tantalove kondenzatory - taky oranzovy plamen :D

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

to Filda: koukam jak pekne ekonomicky vyuzivas plochu desky, asi mas doma hodne cuprextitu :)

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Filda »

stepa píše:to Filda: koukam jak pekne ekonomicky vyuzivas plochu desky, asi mas doma hodne cuprextitu :)
No muselo to být tak velké aby mě to krásně sedlo do krabičky ve které to mělo být zasunuté jako "šuplík" ........ je pravda že mám doma hodně kuprextitu (2 tabule cca metr X půl metru). Navíc tohle jsem si dělal ve škole na praxi a tam je kupráč zdarma :D

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Zirafka »

Asi ti řeknu něco, co slyšet nechceš, ale možná že chceš :-)

1. - pokud děláš podobný pokus, vezmi si na oči brejle, oči máš jen jedny,
2. do hasícího přístroje nikdy nezasahuj, pokud je ti zdraví milé,
3. - chce to mít když tak hasičák po ruce, hašení na tlačítko je relativně nebezpečný - lekneš se a najednou je všude hodně hasiva,
4. - dobré je mít po ruce hasící roušku, tím zvládneš někdy i více, než přístrojem (Hasící rouška může být skoro cokoli, jen to nesmí být z plastu, dobrá je stará deka),
5. - pokud už začne něco hořet, chce to myslet hlavou a nezmatkovat.

Jo a s hasícími přístroji ještě trošku pozor, není nejlepší nápad hasit vodním přístrojem něco pod napětím a zrovna tak peří hasit něčím, co má v sobě hodně tlaku. Rozvíříš jej a jen podpoříš hoření. Pokud si nejsi jistý co použít, tak přístroj vůbec nepoužívej a sáhni po té roušce. Konec konců, je určitě lacinější :-)

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od bastliar »

http://www.zeveta.cz/index.php?url=cs/k ... o-aerosolu
Ale do postele by som to nedával, ani len do izby.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#15 Příspěvek od bastliar »


Odpovědět

Zpět na „Protipožární technika“