Porucha videoterminálu Tesla SM 7202 (CM 7202)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Porucha videoterminálu Tesla SM 7202 (CM 7202)

#1 Příspěvek od kormus »

Dobrý den;
Našel by se někdo, kdo má zkušenosti s údržbou/opravou vidoterminálů Tesla SM 7202 (CM 7202)? Ten můj chudák už nepracuje jak má: hned po zapnutí se na pozadí zobrazí podivný vzor (první obrázek), který nemizí ani po odřádkování (vzor se posouvá nahoru, ale zespoda přijede stejný vzor). Při stisku klávesy ALT (nebo občas i při psaní) se vzor obmění (obrázek 2). Další zajímavostí je funkce klávesnice -- vše se zdá být víceméně v pořádku: funguje posun kurzoru, mazání, jen u psaní se občas podivně "střídají písmenka" (obrázek 3).

V čem by mohla být závada? Vyschlý elektrolytický kondenzátor? Špatný kontakt na "backplane", do které se zasunují karty? "Vypařená" ROM s nějakým nastavením?

Díky za nápady. (Jen upozorním, že víc než do elektroniky dělám do programování).
Přílohy
1.jpg
Základní "vzor". Zobrazí se i po odřádkování
(248.5 KiB) Staženo 122 x
2.jpg
Vzor objevující se při stisku klávesy ALT (nebo občas "jen tak" při psaní)
(252.35 KiB) Staženo 122 x
3.jpg
Postupné psaní písmen AAA..., BBB..., CCC..., ...
(174.12 KiB) Staženo 115 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Ta písmenka - tipoval bych na jeden vadný bit v paměti - paměť (tedy pokud mne moje paměť neklame) je ze dvou polovin - na sudé a liché znaky na řádku.
BTW: Tenhle terminál jsem upravoval, aby uměl psát i malá písmenka a písmenka s diakritikou. Ale tenhle kousek asi nebude sloužit k ničemu smysluplnému, jen jako muzeální exponát, tak to tam nebude potřeba.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

K tématu ti bohužel neodpovím, ale můžu se zeptat k čemu se tyto terminály používaly?

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kormus »

Yarda1 píše:...tipoval bych na jeden vadný bit v paměti...
Díky za nápad. Předpokládám, že těch paměťových čipů ale bude větší množství. takže nebude úplně triviální zjistit, který je vadný?

Z části by měl terminál sloužit jako muzeální exponát. Z části se snažím zprovoznit počítač JPR 12 R, který by ho využíval.

Honza_dy píše:...k čemu se tyto terminály používaly?
Jsem mladší ročník, takže jsem sám použití terminálu nezažil, ale pokud vím, tak sloužily jako periferie pro styk člověka s počítačem. (Zjednodušeně:) něco jako když se dnes k PC připojí VGA monitor a klávesnice přes USB, dříve z počítače lezly informace po něčem podobajícímu se sériové lince a zobrazovalo se to na terminálu.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

osobně jsem jen tento monitor používal k SAPI1 :D

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

kormus píše:Předpokládám, že těch paměťových čipů ale bude větší množství. takže nebude úplně triviální zjistit, který je vadný?
Bylo tam 2x7 jednobitových brouků - případně 2x8 pokud to mělo umět i azbuku.
Tipnul bych si druhý nejnižší bit.

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kormus »

Yarda1 píše: Bylo tam 2x7 jednobitových brouků - případně 2x8 pokud to mělo umět i azbuku.
Tipnul bych si druhý nejnižší bit.
Je to tak; V kodování KOI-7, které tento terminál používá se mezera koduje jako
0100000, zatímco uvozovky (které se nesprávně zobrazují) jako 0100010.

RAM jsem vyměnil, ale bohužel je to stále beze změny. Pomocí logic snifferu jsem si zjistil, že už do té RAM přijde vstup nastavený na 1.

Je to možné? Měl by někdo nápad, kde by mohla být chyba?
Díky;

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“