Aký monitor kúpiť?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Farebne podanie na ploche LCD rozhodne nie je vsade rovnake. Pokial teda nemas BARCO...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od hafca »

Ve srovnání s běžným CRT určitě ano. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

eva22 píše:Spotřeba je možná o něco vyšší ale zase ne o tolik...
Jenom asi tak 3x až 4x.
eva22 píše:Kdyby aspoň ty LCD monitory měly stojánek i pro postavení na svislo ale to pochybuju.....
Mají, říká se tomu funkce pivot, prostě si to LCDčko otočíš na výšku :) Mám to u všech monitorů, ale ještě jsem to nikdy nepoužila, mám je totiž 4:3 nebo 5:4.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#19 Příspěvek od czatlantis »

Jéžiš, CRT mi ani nepřipomínejte... Sice je možný, že profi CRT má o chlup lepší obraz než nějaký LCDčka, ale to je mi stejně jaksi jedno, když dělám "kancelářinu", když čumím na seriál, tak je to taky celkem jedno. Spotřeba je neoddiskutovatelně menší (ano, LCD co nesvítí berou míň znatelně...ono třeba takový LCD hodiny vydrží na 2x AA fungovat 2 roky že... Jenže i to podsvícení není až takový terno. 19" LCD mi tu berou kolem 40W každej a to jsou docela starý panely, kde se ještě nehrálo moc na spotřebu. A stejně topí nejvíc zdrojovej modul... Nynější s LED podsvícením na tom budou určo líp). A to místo taky celkem ocením. U mně vítězí bez diskuzí LCD (i to malý písmo mám čitelný všude).

Jo a proč je takovej problém měnit rozlišení u LCD? Tak nechám nativní a když nějaká hra potřebuje menší, tak bude menší - nejhůř na to snížení rozlišení doplácí text a to v té hře není přece moc podstatný...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od hafca »

Myslím, že tu debatu o CRT nemá cenu brát vážně. Když si to zpětně přečtu, tak eva22 mi tím písemným projevem silně připomíná jednoho zdejšího přispěvatele, jen pod jiným nickem. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Keby som mal viac miesta, tak si z roboty zoberiem 21" CRT Iiyama, co nikto nechce a LCD predam.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#22 Příspěvek od Hanizek »

Ještě donedávna jsem používal CRT monitor 22 palců (trinitronová, plochá obrazovka). Bohužel se mi při stěhování podařilo udělat pěkný šrám na čele obrazovky.
Koupil jsem si tedy nový LCD Samsung (19 palců). Zhoršení kvality obrazu je sice poznat, ale není to něják strašné. Spíš mě štve, že u tmavých scén je obraz kolem rámu světlejší.
Jinak hraje vše pro LCD - spotřeba, hmotnost (původní monitor měl 35kg) a ještě jsem ušetřil místo.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od workhard »

Já mám na mym CRT 19" malá písmenka čitelná všude. Mám ho v dílně v regálu trochu stranou,to bych byl s LCD asi v pr... A našel jsem ho na SD takže byl gratis 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od PotPalo »

Čo to máte furt s tou spotrebou 40W pri LCD? V bežnom LCD dáva zdroj na 12V 4 až 5A, a na 5V cca 1A, takže spolu cca 60W na sekundári. Účinnosť týchto spínaných zdrojov je mizerná, takže spotreba sa pohybuje okolo 100W. To je skoro ako klasické CRT.

K tomu otočeniu LCD na výšku: možno to má uplatnenie pri wide LCD, ale musí to podporovať grafická karta a jej ovládače. A to bude fungovať až pod Windows... A keď si niektorý program zmení rozlíšenie, ani nechcem vedieť čo sa stane.

LCD 16:9 je dobré len na prácu vo Windowse, word, excel atď. Ak tam spustíte čokoľvek čo má svoje rozlíšenie 4:3, obraz bude rozpláclý do šírky. Ešte som nevidel LCD, kde by sa to dalo vypnúť, aby 4:3 bolo 4:3 s čiernymi okrajmi po bokoch. To majú zatiaľ len televízory.

O pozorovacích uhloch u LCD ani nehovorím. 160° vertikal x 160° horizontal: text sa síce dá prečítať, ale farby sú skreslené už pri 20°

Takže ak sa niekto profesionálne zaoberá grafikou, je vhodné kvalitné CRT. Ak má niekto málo miesta a PC využíva prevažne na internet, tak stačí aj LCD. K tomu rozlíšeniu sa nevyjadrujem, to záleží na tom, kto má aké dobré oči...
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 01 zář 2010, 17:25, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#25 Příspěvek od Andrea »

PotPalo píše:Čo to máte furt s tou spotrebou 40W pri LCD? V bežnom LCD dáva zdroj na 12V 4 až 5A, a na 5V cca 1A, takže spolu cca 60W na sekundári. Účinnosť týchto spínaných zdrojov je mizerná, takže spotreba sa pohybuje okolo 100W.
Takový běžný LCD vyhoď. Mě bere 20" LCD 36W a 19" 25W.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Najlepšie bude zmerať prúdovú spotrebu priamo zo siete.:wink: BTW, mám "zadarmo" starú šuňu, Cel. 700MHz, v záujme čo najviac ho stíšiť som zo zdroja vyhodil ventilátor; ak je stavaný na 400W (možno 350W), pri spotrebe cca 40-50W by mu nemal chýbať a chladiče hrejú, že by som ho snáď mal vrátiť (účinnosť na prd). U tých monitoroch zmerať spotrebu ako som napísal a prepočítať. Potom sa hádajte.
Kamarát má na stole LCD strednej triedy, ani neviem značku, tuším Benq a ani nevedel, že má nižšie rozlíšenie, než natívne. No a ja som čumel. Pravda, to natívne dalo lepší obraz, ovšem po patričnom nastavení toho monitoru (PHASE). Profesionálne CRT (vyššie triedy) sú možno pre grafikov lepšie, pre domácnosti a priemerného užívateľa je LCD vyhovujúce. Pravda, tiež nie je jedno, čo kúpi. Už som videl i také LCD, že by mi nepomohli ani okuliare.:D No a i také, že som závidel.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

Andrea píše:
PotPalo píše:Čo to máte furt s tou spotrebou 40W pri LCD? V bežnom LCD dáva zdroj na 12V 4 až 5A, a na 5V cca 1A, takže spolu cca 60W na sekundári. Účinnosť týchto spínaných zdrojov je mizerná, takže spotreba sa pohybuje okolo 100W.
Takový běžný LCD vyhoď. Mě bere 20" LCD 36W a 19" 25W.
Čo to máš za stroje?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

Já se s nikým hádat nehodlám, ty uvedené výkony jsou změřené na straně sítě.

Edit: Ta 20" je HP LP2065 a 19" je Fujitsu B19-5.
Naposledy upravil(a) Andrea dne 01 zář 2010, 17:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od PotPalo »

Andrea píše:
PotPalo píše:Čo to máte furt s tou spotrebou 40W pri LCD? V bežnom LCD dáva zdroj na 12V 4 až 5A, a na 5V cca 1A, takže spolu cca 60W na sekundári. Účinnosť týchto spínaných zdrojov je mizerná, takže spotreba sa pohybuje okolo 100W.
Takový běžný LCD vyhoď. Mě bere 20" LCD 36W a 19" 25W.
Ale v standby, že? :lol: :lol: :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

PotPalo píše:Ale v standby, že? :lol: :lol: :lol:
S vypnutou prodlužovačkou. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“