Regulace motoru s rozběhovým kondenzátorem

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EsoRimmer
Příspěvky: 26
Registrován: 24 črc 2010, 02:00

Regulace motoru s rozběhovým kondenzátorem

#1 Příspěvek od EsoRimmer »

Zdravím,

lzou regulovat otáčky 3f motoru který je zapojen na jednu fázi s rozběhovým kondenzátorem??

Jediný nápad, co jsem vymyslel je, že usměrnim 230V a udělám tam 3 výkonnový moduly s tranzistory a budu je budit sinusovkou pootočenou o 120 stupňů (něco jako frekvenční měnič) a otáčky bych reguloval změnou frekvence, ale to je na konstrukci, kterou vyrábim moc nákladný a nevyplatilo by se to.
Tak se ptám, jestli to nejde pomocí triaku, který by reguloval velikost napětí a tím i výkon a otáčky. Vym že výkon by nestál za nic moc při menších otáčkách, motor by měl mýt ale dostatečnou sílu.
...Eso

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Nelze to tak jednoduše. otáčky takovéhoto motoru jsou dány frekvencí. Takže změnou napětí si nepomůžeš.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#3 Příspěvek od Hanizek »

Regulací napětí zvýšíš skluz motoru, takže se i takto otáčky měnit dají. S klesajícím napětím jde ale kroutící moment rychle do...
Zkoušel jsem regulaci triakem na 1f ventilátoru a tam to fungovalo. Netuším ale, co pohání ten tvůj motor. Motor navíc vydával dost šílené zvuky.

Točit se určitě bude, jestli ale dokáže taky něco pohánět si netroufám tvrdit.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Re: Regulace motoru s rozběhovým kondenzátorem

#4 Příspěvek od Yarda1 »

EsoRimmer píše:Jediný nápad, co jsem vymyslel je, že usměrním 230V a udělám tam 3 výkonové moduly s tranzistory a budu je budit sinusovkou pootočenou o 120 stupňů (něco jako frekvenční měnič) a otáčky bych reguloval změnou frekvence, ale to je na konstrukci, kterou vyrábím moc nákladný a nevyplatilo by se to.
Ono je to spíš dost složité a málokdo to zvládne (třeba já bych si na to netroufnul).
EsoRimmer píše:Tak se ptám, jestli to nejde pomocí triaku, který by reguloval velikost napětí a tím i výkon a otáčky. Vím že výkon by nestál za nic moc při menších otáčkách, motor by měl mít ale dostatečnou sílu.
http://www.zpanp.cz/cs/produkty-a-sluzb ... -az-26/96/
případně existují i frekvenční měniče, které se připojí na 230V a udělají z toho třífázové napětí, ale asi jen pro nižší výkony.

Frekvenční měniče jednofázového napětí se moc nevyskytují, pokud se použije třífázový tak tam je IMHO hlídání nesymetrického zatížení fází.
Svého času jsme potřebovali zdroj napětí 60Hz pro zkoušky zařízení pro zákazníka co takovou síť používá, nakonec jsme to vyřešili generátorem sinusového signálu připojeným na vstup výkonového nf zesilovače a na jeho výstupu byl transformátor.

Pro Honza_dy: Bylo by možné, abyste se alespoň podíval, jestli na tom regulátoru jsou nějaké údaje ze kterých by se dalo něco vydedukovat?
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 02 zář 2010, 07:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Zkus zadat hledat na foru , je tam toho dosti .V poslední době se zase rozmáhá nečtení . Jestli lenost z léta ..

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Existují regulátory pro průmyslové ventilátory. U nás máme jeden takový na ventilátoru s 1f motorem. Dovnitř jsem nekoukal. Nešel by použít některý z těchto?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Určitě šel , ale zde se kladou otázky na bázmek spolehlivý tak do dvou stovek :D .

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#8 Příspěvek od Zmije »

Ten kondenzátor je tam jen kvůli rozběhu, nestačilo by po zapnutí měniče najet na 50Hz, potom kondík odpojit a regulovat jen frekvencí?

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#9 Příspěvek od jarmilerik »

Ahoj lidi, nechci zakládat nové téma, tak to hodím sem. Lze regulovat tento motor? Je to axiální ventilátor a potřebuji snížit otáčky, třeba i skokově. Jeho výkon je moc a potřeboval bych ho trochu snížit. Pomohl bych si frekvenčním měničem? Mám doma jeden kousek staršího micromastera 420 od siemense?
Díky za rady.
Přílohy
ventilator.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

V hospodě se do cesty štrómu dávala žárovka , např. 60W .

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jova1 »

Já mám na takovémhle motoru, pro cca poloviční chod, předřazený kondenzátor 5uF /400V.
https://www.agrosklad.cz/vigas-odtahovy ... lator-v80/

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#12 Příspěvek od jogi24 »

A co tak u toho 1F vrntilatoru spravit obycajnu plechovu clonu na nasavani vzduchu? Mas taku linearnu regulaciu aku nikto nevymysli z elektronikou na 1F motory.... Clonu das na servo a mozes ju ovladat odkial chces a elektricky.

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#13 Příspěvek od jarmilerik »

Jde o to, že na maximální výkon je dost hlučný, potřebuji snížit i hluk. Což clona asi neřeší.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“