problém se zesilovaèi Tesla

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
martin_

problém se zesilovaèi Tesla

#1 Příspěvek od martin_ »

Dobrý den, mám doma 3 zesilovaèe Tesla (NZC 431, gramo NZC 420 a reciever 820A) a u všech 3 mám ten samý problém a sice jedna bedna hraje slabìji a zkreslenì. Zkoušel jsem to s rùznýma bednama a ikdyž je pøehodím L/R poøád hraje ta jedna bedna hùøe. S jiným zesilovaèem je vše OK. Zajímalo by mì jestli nìkdo nevíte jak tento problém vyøešit? Díky za rady.

Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

Re: problém se zesilovači Tesla

#2 Příspěvek od dalik »

martin_ píše:Dobrý den, mám doma 3 zesilovače Tesla (NZC 431, gramo NZC 420 a reciever 820A) a u všech 3 mám ten samý problém a sice jedna bedna hraje slaběji a zkresleně. Zkoušel jsem to s různýma bednama a ikdyž je přehodím L/R pořád hraje ta jedna bedna hůře. S jiným zesilovačem je vše OK. Zajímalo by mě jestli někdo nevíte jak tento problém vyřešit? Díky za rady.
U te 820ky to zrovna resim, mam ji na stole, a zjistil jsem ze konce jsou v pooradku a signal az po korekce a hlasitost taky, takze zavada je nekde v tech vychodonemeckych integracich na rizeni korekci a hlasitosti.
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Myslím, že tam je jako koncák 2x MBA 810. Zkus ten hůř hrající vyměnit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hop377 »

Vsetko su to tranzistorove konce a nie MBA810.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Hop377 píše:Vsetko su to tranzistorove konce a nie MBA810.
Sorry, tak jsem si to poplet z jiným modelem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Tak to vypni a všechny trandy (KC, KF) ven za hlavičku a zkus s nima jemně zatočit a zatahnout. u sposty ti zústane hlavička v ruce. Tyhle typy měly ocelové přívody který díky blbý pájecí pastě uhnily. Je třeba všechny vyměnit. Jinak pokud vyměníš jeden tak díky manipulaci upadnou nohy těm dvěma okolo a pak ti to může vzít i koncáky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Oldradio »

Další problém - můžou být vyschlé elektrolyty. Nejjednodušší je vzít sledovač signálu (stačí MBA810 z televizoru), pustit do obou kanálů zkoušeného zesilovače stejný signál a zjišťovat, odkud se oba kanály začínají lišit.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Sejny »

taky jsem měl tuto závadu na 820, pomohlo vyměnit A273 a už to jelo....taky hrál u rádia jeden kanál u toho druhého byl mrtvej tranzistor v přepínání vstupů a koncáky? ty tam byly hirošima hadr.....nevydržel sem...překreslil sem je a udělal nový

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Taky bývají vadné keramické i svitkové kondy, prostě skoro vše kromě krabice a plechů :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Strašný! Osobně jsem vyděšenej, jak myš v kostele, ale jedinou pořádnou radu dal Oldradio - vzít tester a začít hledat závadu, ne naslepo všecko povyměňovat. Měl jsem totožný problém, v T-820 nechodily oba kanály stejně, pomohla výměna A273D v korekcích, jenže ta za půl roku odešla taky. Nakonec to vyřešil ubastlený plošňák s LM 1036, ale musel jsem to mírně upravit, původní pramen neměl vstup a výstup oddělený, jen elyty 47uF, takže jsem to stáhnul na 22uF a sledovače s kvalitníma rychlýma OZ. Solidní jsou NE 5532, NE 5534 nebo NJM 4580, komu libo, může i OP 07 nebo jeho klony. Podobnou funkci (a dobrou službu) udělají i další (starší) integrovaný nf korektory, TDA 1524 například, mají ale horší odstup s/š než ta 1036. Jen proboha UŽ NE ty v NDR zmršený napodobeniny prehistorických Fairschildů a RCA, vždyť to je do nebe volající, to je jako bychom do ENZA vstrčili díly z Malucha, koneckonců dyť je to taky původně italský auto, no né, pani???

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

EKKARE co je na těch radách tak strašnýho? mají pravdu stejně jako ty a až budeš hledat sledovačem závadu s tím že ti bude vysazovat urezlá noha trandu jak jsem psal třeba já tak to si užiješ...
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Já jen že první reakcí je "vyměň"! Snad nejdřív zjistím, co se pos...o, a pak to budu řešit - je fakt, že každý nemá přístup k audioanalyzátoru, oscilu, všelijakým polyskopům apod. Ale "preventivně" vyměnit všecky elyty v pověstné 820ce je tak na týden tvrdé roboty a 1000,-Kč nákladů. Snad si tady povídáme s cílem tyhle zbytečnosti co nejvíc odstranit a ulehčit sobě i jiným život, ne ho komplikovat. Podle mně by rada měla znít asi takhle: vem dobrý novější elyt patřičné kapacity a napětí a na zkoušku ho připoj paralelně k podezřelému - pokud se závada odstraní, vyhoď starý, zapoj nový. Pokud se jen změní zvuk ve prospěch basů, je potřeba zkusit, co udělá ten novější samotnej. A tak dál. Jasně, že mezi podobný testovací metody patří i to zakroucení krkem starým tranzistorům, ale je potřeba přitom i měřit, co to udělá. My zkušenější opravdu NĚKDY pro jistotu vyměníme radši všecko, ale radit tohle méně zkušenému je medvědí služba - jednak se nepoučí proč by měl měnit zrovna elyty, jednak ho to množství práce zaručeně odradí. Proto se kristuju, já se taky učil, jenže takovouhle radu jsem dostal jen jednou - pak už jsem ji radši nechtěl, koupil jsem si (tenkrát za naškudlené kapesné) UNI 11e a radši začal měřit a testovat dřív, než jsem do něčeho bez rozmyslu hrábnul...
Taky mi to ušetřilo hezkých pár kopanců, když jsem si jen tak pro forma změřil, jestli je "to" opravdu vypnutý, a on byl vypínač v nulovým přívodu a celá mašina pod fázovým napětím... Zlomte vaz, pánové, doufám, že za tohle mentorování nepůjdu na blacklist...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Pokud ten zesilovač má fungovat dalších x let, tak ho výměna skoro všech - nebo aspoň určitých typů elytů nemine. Je celkem nesmysl některé závady vyhledávat a stejně v přístroji ponechat kupu dílů, které co nevidět způsobí další poruchu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“