Postupné spínání 4 zářivek 14W

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Wik
Příspěvky: 46
Registrován: 05 zář 2006, 02:00

Postupné spínání 4 zářivek 14W

#1 Příspěvek od Wik »

Dobrý den pánové a dámy,
chtěl bych vás poprosit o radu. Potřebuji spínat postupně 4 zářivky. Používám elektroniku z kompaktních zářivek.

Moje představa je taková, že budu mít potenciometr, který mi sepne nejdříve 1 zář, v druhé pozici 1.a 2., v třetí pozici 1.,2.,3. a nakonec se rozsvítí všechny čtyři.

Napadá mě použít potenciometr a 4 relé. Ke každému relé bych připojil takový odpor, aby se při otáčení potenciometru postupně spínaly relátka od prvního až po poslední.

Co by jste doporučili vy?

Díky.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#2 Příspěvek od MartinOV »

Otočný přepínač WK něco (takový ten hnědý). Zapojit následovně: (a odmyslet si 6. kontakt - v Eaglu jsem teď nenašel lepší součástku)
Přílohy
prep.png
(9.53 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Tvá přestava je sice realizovatelná, ale potenciometr + odpory + relé nebudou to pravé ořechové. Osobně bych použil obvod LM3914 což je LED driver, jen místo LED stačí zapojit přes tranzistory relé. Pohledej tady na fóru, obvody LM39xx se tu řešily mockrát.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Honza_dy píše:Tvá přestava je sice realizovatelná, ale potenciometr + odpory + relé nebudou to pravé ořechové....
Taky si myslím. Relé mají značnou hysterezi, takže by spínaly rychle po sobě v horní části potenciometru a vypínaly naopak až v té dolní části.
Když už relé, tak se dá navrhnout reléová logika, ovládaná třeba tlačítky zářivka+, zářivka-. Takový retro dizajn. :wink:

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#5 Příspěvek od MartinOV »

Bernard píše:Když už relé, tak se dá navrhnout reléová logika, ovládaná třeba tlačítky zářivka+, zářivka-. Takový retro dizajn. :wink:
A jo, to by mě zajímalo. :) Hlavně jak udělám z relátek klopný obvod T, pak ten zbytek se už dá domyslet. Normálně se to dá udělat z paměťového relé, ale z normálních to jde určitě taky, jen se mi to nikdy ještě nepodařilo vymyslet. :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »


Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“