Philips 29PT532, MD1.2E zelenání černé v obrazu, zpětné běhy

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bertx2
Příspěvky: 17
Registrován: 13 srp 2010, 02:00

Philips 29PT532, MD1.2E zelenání černé v obrazu, zpětné běhy

#1 Příspěvek od Bertx2 »

U televizoru PHILIPS 29PT5302 se zhruba 3 minuty po zapnutí plynule projevuje zezelenání v tmavých scénách (- černé ). Při zapnutí je obraz naprosto v pořádku. Zelenání narůstá pozvolna a zároveň se při těch tmavých scénách již projevuje zpětný běh vertikálu. Obrazovka jinak naprosto ostří, obraz je při normální scéně naprosto perfektní - má sytý jas i kontrast bez jakéhokoliv zabarvení. Po třeba dvou hodinách provozu je již černá poměrně dost zelená.
Uvítám radu či typ na opravu. Jsem el.technik, ale postrádám i prosté schéma a v tomto případě i zkušenosti. Díky
Naposledy upravil(a) Bertx2 dne 16 srp 2010, 10:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Jestli máš štěstí tak by to mohl být zesilovač na plošňáku s paticí obrazovky. Jestli máš smůlu, tak obrazovka nebo procesor.
Každopádně tady bych se nepouštěl do žádnejch větších akcí bez osciloskopu.

Sežeň a prostuduj si schéma, prečti si co už bylo o zpětných bězích na bastlírně napsáno.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#3 Příspěvek od Mysteri »

Chassis: MD1.2E

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

V prívode RGB v doske na hrdle vymeniť G s R alebo B. Na doske prekrížiť tieto signály naspäť. Ak je zlý niektorý tranzistor presťahuje sa tá chyba do modra, resp. do červena. Meraním aj s osc. bez generátora je problém. Takto sa odlíši chyba video koncáku od video dekodéra , prípadne ch. obrazovky.

Uživatelský avatar
Bertx2
Příspěvky: 17
Registrován: 13 srp 2010, 02:00

#5 Příspěvek od Bertx2 »

Díky za rady.
Schéma CRT desky jsem po delším hledání na netu získal. Provedl jsem záměnu koncových tranzistorů, beze změny. Měřil jsem napětí na nich po zapnutí a v případě zezelenání černé , ale žádnou nesrovnalost jsem neobjevil. ( pouze jemný posun všech trysek)
Ještě jednou zdůrazňuji - při běžné scéně je obraz naprosto v pořádku- pouze při tmavé scéně nedojde k uzavření zelené trysky a místo černé je temně zelený s patrnými běhy. ( Pozorovatelné dobře při přepnutí na AV bez signálu) Teď , když mám schéma, mohu již snadněji použít osciloskop ke srovnání.

Uživatelský avatar
Onkyo
Příspěvky: 1335
Registrován: 02 led 2006, 01:00
Bydliště: Košice-okolie

#6 Příspěvek od Onkyo »

A keby si trochu nastavil(stiahol Ug2)nepomohlo by to?Možno je fakt už obrazovka slabšia.

Uživatelský avatar
Bertx2
Příspěvky: 17
Registrován: 13 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od Bertx2 »

Provedl jsem záměnu vstupů a samozřejmě následně i výstupů R- G zesilovačů. Stav se nezměnil. Stále dochází k postupnému zezelenání černé.
Vzhledem k tomu , že to zezelenání nastupuje řekl bych rychleji (po zapnutí) a zdá se mi , že je stále výraznější ( pozoruji to již asi půl roku - ale stále výrazněji) tak to typuji na loučící se obrazovku.
Připadá mi to sice netypické - při běžné scéně je obraz perfektní a ostrý, snese jas i kontrast ,ale je možné , že automatika už si s tím v té tmavé scéně neumí poradit. Zkusím to navrhované snížení Ug2. Díky za radu !
Televize je 12 let stará - tak se možná skutečně loučí...

Uživatelský avatar
Bertx2
Příspěvky: 17
Registrován: 13 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od Bertx2 »

Provedl jsem záměnu vstupů a samozřejmě následně i výstupů R- G zesilovačů. Stav se nezměnil. Stále dochází k postupnému zezelenání černé.
Vzhledem k tomu , že to zezelenání nastupuje řekl bych rychleji (po zapnutí) a zdá se mi , že je stále výraznější ( pozoruji to již asi půl roku - ale stále výrazněji) tak to typuji na loučící se obrazovku.
Připadá mi to sice netypické - při běžné scéně je obraz perfektní a ostrý, snese jas i kontrast ,ale je možné , že automatika už si s tím v té tmavé scéně neumí poradit. Zkusím to navrhované snížení Ug2. Díky za radu !
Televize je 12 let stará - tak se možná skutečně loučí...

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Burajko »

Obrazovka ide do ... :cry:
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

A co kontrolu (všechny katody přes rez. 1K na GND - postupně!) jsi provedl?
"Září" (jasí) všechny stejně, nebo ne?

Jakou obrazovku tam máš (výrobce, typ)?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Bertx2
Příspěvky: 17
Registrován: 13 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Bertx2 »

Přátelé děkuji za projevenou pozornost . Díky hlavně Onkyovi - včera jsem zkusil snížit napětí na G2 a a obraz je rázem jak namalovaný !
Regulační trimr šel až neuvěřitelně lehce - stačilo se jen šroubovákem takřka dotknout a napětí bylo hned asi o 10V nižší a obraz se podstatně zlepšil . Původní Ug2 bylo 260V a konečné nastavení jsem udělal na 240 V.
Obraz je opět jak na nové televizi - naprosto ostrý, gradační a plná černá ! Ještě jednou Onkyo díky - Bertx2

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“