ETA harmony 2149 schéma

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

ETA harmony 2149 schéma

#1 Příspěvek od bu2520 »

nemáte prosím někdo schéma od této pekárny chleba? Nereguluje teplotu pečení, jako snímač teploty používá diodu. Ale pak tam jsou ještě nějaké záludnosti s tepelnýma pojistkama dík.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Mám takový dojem, že bych to mohl sehnat - ETA sice už v dokumentaci, co máme v práci v PC schémata nemá (a v papírové dokumentaci je toho obecně taky bídně), ale vím, že v nějaké složce schéma pekárny máme - jen je otázka, jestli se jedná o 2149 nebo 0149 (vypadají trochu podobně).

Ohledně toho snímače - nejedná se o diodu (i když tak vypadá), ale o NTC termistor - v pekárnách mívá tak 100-110K / 20°C (odhadem - kdyby bylo potřeba, tak to můžu změřit) a žádné zálednosti s tepelkama mě momentálně nenapadají - jedna je na fázi, druhá na nuláku, označení TF1 a TF2, teplotně stejné, jen to sem tam bývá zapojené nějak jinak (teď tady mám jednu desku, co má jeden konec primáru napájecího trafa zapojený mimo tepelku, takže se při přerušení té "pravé" pojistky přestane točit motor a hřát těleso, jinak vše OK :) a program jede dál)

U těchto pekáren se dá zpustit i něco jako servisní menu (no nebo spíš demo režim :roll: ) - zmáčkne se určitý knoflík, a strčí pekárna do zásuvky (který knoflík, to z hlavy nevím, ale je jen jeden, u každého typu pekárny jiný (žádné dvoj- nebo troj- hmaty) a po chvíli zkoušení se dá najít) a tyto pekárny v tomhle režimu počítají na displeji do 12 (nebo do 10) a při každém kroku spouštějí různé kombinace funkcí (těleso, motor dopředu, dozadu, snad i LEDka, nevím jestli u toho i pípají :roll: - tohle není jediný typ pekáren, co dělám :) ) a tenhle režim se dá zastavit dalším knoflíkem, tuším "start" nebo "menu" - pak se zobrazí na displeji určité číslo, co by mělo zobrazovat teplotu (nevím jestli přímo v °C, nebo v něčem jiném, nebo jestli je to v desítkové nebo šestnáctkové soustavě - což u některých pekáren bývá) - zrovna jsem dneska jednu 2149 dělal, a ukázala 23 - a pekla dobře. Teplota by se měla pochopitelně měnit v závislosti na teplotě okolí, takže pájkou nebo zapalovačem by měla jít ozkoušet teplotní sonda :wink: .

Takže zkusím během zítřka pohledat to schéma (ale jestli napíšeš typ řídícího IO, tak můžu sehnat aspoň podobné - mám menší sbírku 8-) )

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

děkuju je to 2149. Vida říkáš termistor, měřil jsem to kromě toho vzhledu je to skleněný váleček a jedním směrem má 0,5V a druhým nic ,ale kdo ví. Teď si nejsem jist, jestli jsem to neměřil zapojené v desce. Zdá se mi, že špatně reguluje teplotu a přepéká.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

No takže jsem dneska to schéma pohledal - našel jsem jen na typ 0149 (na další pekárny se ETA už s dokumentací nes*ala a poslala jen papíry s nafocenými a očíslovanými díly) - ten jsem nakopíroval, a samozřejmě omylem nechal ve stole :oops: (poslední dobou klasika) - jestli bude potřeba, tak to pošlu zitra.

Našel jsem ale schéma podobné pekárny (Tefal OW400131) - sice se v pár věcích liší (neexistuje revers motoru, trochu jiné zapojení a číslování součástek), ale obvod pro kontrolu teploty je víceméně stejný - to schéma má dvě části (spodní a horní PCB), které ve schématu sice propojeny nejsou, ale podle označení by se to mělo dát pochopit (trafo je na CN2, silové spoje jsou jen AC1 - L, AC2 - N, MOT+ - motor a HEATER - těleso), zbytek (GND, VCC, VDD, ZC, MT, HTR, BUZ jsou jen signálové, popř. napájecí cesty)

Problém s teplotou může způsobovat buď špatný RT, popřípadě součástky v jeho obvodu (R20, R21, R27, R28, C8 nebo BG3 - fakt nevím, koho napadlo takto označovat tranzistory, ale na desce tak byly :roll: ) - ty představují dělič napětí pro RT, při kynutí je BG3 zavřený a pekárna udžuje nižší teplotu, při pečení se PORTB.1 uzemní a přes upravený dělič to jde už naplno. Další problémy můžou způsobovat rozhozené napájecí napětí - VCC a VDD by měly mít +/- stejně (stab. 5V sražené přes oddělovací diodu), ale někdy se zadaří, že se třeba přes špatný kondenzátor (pro elyty není v pekárně dobré klima) napětí srazí i o pár voltů a pekárna pak dělá psí kusy.

Jestli je ale špatný ten snímač, tak nejjednodušeji se (podle mě) sežene přes nějaký nejbližší autorizovaný servis - pořád se dodávají a nestojí moc (tak do stovky) - je to jednodušší než nějaké laborování s termistorama :) .
Přílohy
OW400131.gif
schéma
(22.09 KiB) Staženo 1225 x

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

díky moc je to opravdu podobné. Kondíky jsem preventovně vyměnil, a zdá se že to mohl být ten problém, chleba se upekl jak měl.
Ještě jestli se můžu zeptat, přidírají se hřídele hnětačů to asi jinak než výměnou celé pečící mísy nejde řešit viď? jeden jsem vyklepl, ale zjistil jsem , že měl v guferu segerovku a to pouzdro je tam na nýtované. jsem zvědav jestli se ta guma stáhne a utěsní ten šrám po té segerovce.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Nádoby jsem opravovat ještě moc nezkoušel - většinou to nemělo valný smysl. Navíc by se mohlo po opravě stát, že se buď přidře znovu (a serve náboje řemenic, což je problém, protože je ETA nedodává, tak se musí složitě opravovat) a nebo začne téct (což je taky na dvě věci) - takže raději vyměnit (nová nádoba stojí odhadem tak 600-700kč) a je po problémech :wink:

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#7 Příspěvek od lantros7 »

Co je špatně,pokud se ihned po zasunutí přístroje do zásuvky začnou točit metly?
Děkuji.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

pravdepodobne prerazeny prvok ovladajuci napajanie motora-nejaky triak...?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Samozřejmě že triak - zapojení je prakticky stejné (když nepočítám relé na revers asynchronního motoru, co je za triakem), jako na uvedeném schématu - zrovna minulý týden jsem řešil to samé, nic složitého to není, je jen nutné použít triak s podobným Igt, jako původní - nějaké 5mA nebo 10mA jsou ještě v pohodě, 50mA se pořádně nesepnou a u 25mA je potřeba zmenšit R39 - háky se jinak točí jenom někdy a docela pomalu (s nádobou už vůbec ne) :D .

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#10 Příspěvek od lantros7 »

Díky.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#11 Příspěvek od lantros7 »

Podle schématu jde o triak BTA08600C tedy BTA08-600C 8A 600V.
Pak by stačila i tato náhrada http://www.gme.cz/triaky-do-10a/bt137-800e-p225-032/

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Ano, to je sice pravda (přece jsem to schéma kreslil), ale v Etě není nic z C-čkové řady triaků - tam jsou spíš SW-čka - je to hlavně o citlivosti - bude se muset zároveň vyměnit odpor u tranzistoru.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#13 Příspěvek od lantros7 »

Je to sice pekárna z druhé ruky,ale po vyjmutí plošného spoje sem tam našel tento triak http://doc.chipfind.ru/stmicroelectroni ... 6600sw.htm
mimochodem,o který odpor u tranzistoru by mělo jít?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#14 Příspěvek od ohryzek36 »

Jde o ten R39 (na schématu, označení v pekárně nevím) - je nadimenzovaný na ten triak btb16 600SW (nejmenší ovládací proud z selé řady) a jiný triak by se nemusel tímto proudem dobře otevřít - takže je třeba ho buď vyměnit za stejný typ, nebo zmenšit ten odpor - ve schématu je triak s větším ovládacím proudem (myslím 25mA) a odpor je 390R - akorát je potřeba použít ospor na větší zatížení (myslím že 0,5-1W stačí).

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#15 Příspěvek od lantros7 »

Podle tišťáku,byl měněn pouze triak.
Odpor s tranzistorem S8050 vypadá netčen.

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“