Blikanie neonu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

Blikanie neonu

#1 Příspěvek od dodik »

Zdravim, chcel by som sa spytat ci by sa mohla neonova reklama zapojit tak aby dve a viac segmentov preblikavalo. Napajanie trubic je niečo cez 6kV a viac, tak použitie relatka odpada. Mna by zaujímalo či existuju nejake FETy alebo IGBT, našiel som napr tranzistor FGA25N120, ale jeho Uce je 1200V.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Přepínáním polovodiči určitě ne, alespoň ne na sekundáru. Použij dvě trafa a ty se dají na primární starně (230V) spínat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#3 Příspěvek od dodik »

takže žiadny iný spôsob neexistuje? Tie neonove reklamy vo Vegas kde sa prepina aj 10 segmentov je robené potom ako? Každý ma vlastne trafo, to by bolo ale velmi nakladne.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Ano, v Las Vegas je to nákladné. :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Ve Vegas už nepoužívají neonové trubice ale v drtivé většině LED systémy a lasery.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Myslím , že neony blikaly před více jak 100 lety , takže jim k tomu musela stačit tehdejší součástková základna . A jinak neony si nepořizoval nikdo chudý .

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#7 Příspěvek od renda15 »

dodik píše:takže žiadny iný spôsob neexistuje? Tie neonove reklamy vo Vegas kde sa prepina aj 10 segmentov je robené potom ako? Každý ma vlastne trafo, to by bolo ale velmi nakladne.
Na to vem jed, že když tam je 20 různě blikajících systémů, je tam minimálně 20 traf. Přepínání na sekundáru je ve venkovních podmínkách nerealizovatelné.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Kdysi jsem měl doma VN jazýčková relé, kontakt spínal 6kV, snad by to šlo tak.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

nič v zlom fotka by nebola i ked si neviem predstavit 0,5mm aby to nenatiahlo obluk pri 6kV ... aj ked by tam bolo vakuum

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Jednoduše všecky podobné vn systémy jsou spínány na primáru - v přívodu 230V. Spínat kV napětí jde někde na rozvodně, u neónové reklamy by to zařízení bylo rozměrnější než samotná reklama. Běžně se v historii takové "kodéry" dělaly formou rotujícího kotouče s kolíky, stlačujícími kontaktní pera - a dál relé/stykač a vn trafo (Ruhmkorffův induktor) nebo i přímo s elektrickými kontakty ve tvaru vodivých segmentů na povrchu kruhu. Bylo to jednoduché, spolehlivé a hlavně to opravil i "polotechnik" s kleštěma a šroubovákem. Nějaké polovodičové sekvencéry a nebo dokonce AVR/PIC řídicí šváby se vyrojily až v 80.-90. letech minulého století - do té doby to byla hezky jednoduchá mechanická práce a žádné programování - to se dělalo pilníkem, kterým se přibrušovaly ty spínací tvary na kruhu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Inak kusova vyroba tych neonovych trubic tiez nebude prave lacna, tak cena VN trafa nebude velky problem.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

Ten VN jazýček už nemám, prodal jsem. Byl na zařízení, kde spolehlivě spínal 2kV/50mA, ale na popisce bylo 6kV. Vypadal jako běžný jazýček, ale větší, cca 7 cm. Povrch kontaktů v místě dotyku měl vrstvu zlatavé barvy. V jazýčku nemusí být nutně vakuum, spínače se někdy plní spec. plyny, i pod tlakem.
Ještě mě napadlo jedno řešení - použít běžné silové relé, třeba RP700, se třemi přep. kontakty, ty spojit do série.( popř. ještě zvětšit odtrh odstaněním protilehlého kontaktu) Do primáru společného VN trafa dát polovodič. relé, nejlíp se spínáním v nule. Synchronizovat spínání relátek v sekundáru a SSR v primáru tak, aby docházelo k přepínání bez napětí. Docházelo by sice k velmi krátkému bliknutí kdy nesvítí nic, ale to by snad šlo vychytat tak, aby to oko nevidělo.
Rozhodně zajímavý námět, jak si zabastlit. Akorát bacha, 6kV už docela kope!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Profizdroj od neonu Ti nemůže nic udělat . Je to proudový zdroj na pár mA .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Atlan píše:nič v zlom fotka by nebola i ked si neviem predstavit 0,5mm aby to nenatiahlo obluk pri 6kV ... aj ked by tam bolo vakuum
Ty vakuová relé umí odepnout klidně i 10kV při 1A, ale vzhledem k ceně a životnosti by to nikdo na neon asi nepoužil.

BTW, před časem jsem viděl malé neony (do 100cm), které se rozsvěcovaly podle provozního napětí postupně. Byla z toho udělána fontána. Majitel tvrdil, že tam je napařená elektroda a při nejmenším napětí svítí asi čtvrtina délky, plynule to roste až do plného napětí. Byl k tomu polovodičový zdroj, nikoliv klasické vn trafo.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“