Zapojenie 3fáz. zásuvky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

Zapojenie 3fáz. zásuvky

#1 Příspěvek od vicious »

Zdravím vás, mám pár otázok:
1. Zo steny vedú 4 vodiče - žltý, hnedý a 2 čierne - ako určím poradie fáz pre správne zapojenie zásuvky (sieť TN-C)?
2. Mám pravdu, keď tvrdím, že prepojovací kábel má byť zapojený tak ako na obrázku?
Přílohy
kabel.PNG
(6.11 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Když ten kabel zapojíš podle obrázku, tak přehodíš dvě (černé) fáze a motor se bude točit obráceně, než když ho připojíš přímo do zásuvky.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

1:Na to neexistuje žádný pravidlo.Sled fází L1,L2,L3 umí každá lepší vadaska.
2:Takhle by se to dělat nemělo vůbec.Natahni dva kabely z rozvaděče a každej zvlašť jištěnej.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Sandal píše: 2:Takhle by se to dělat nemělo vůbec.Natahni dva kabely z rozvaděče a každej zvlašť jištěnej.
Já jsem podle obrázku chápal, že chce udělat prodlužku.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Už som videl predĺžovačku so zástrčkami na obidvoch koncoch :roll:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

procesor píše:Už som videl predĺžovačku so zástrčkami na obidvoch koncoch :roll:
Mohu potvrdit,také jsem jí viděl u sousedové míchačky. :roll: Hold někteří si nedají říct i když jde o život. :cry:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

To jsem taky viděl. Co bylo zajímavé byla UPS která měla vadné relé. Když se přepla na zálohu tak oznámila přetížení a konec. Když jsme ji pro simulaci výpadku vytáhl ze zásuvky tam mě dokonale procvičila. To co na výstupu bylo i na přívodu.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

Takovou šňůru, kde byly vidlice na obou koncích míval můj děda k cirkulárce. V dílně měl starou zásuvku 25A/380V, která se občas na vesnicích vidí dodnes. Stejná zásuvka byla i na pile. U těchto zásuvek jdou vzájemně vyměnit keramické vnitřky a udělat tak z jedné vidlice nástrčku (se zdířkami) a ze zásuvky přívodku (s kolíky). I přesto měl děda šňůru s vidlicemi na obou koncích. Jeden konec strčil do zásuvky na pile, druhý do sítě (leckdy i naopak) a začal řezat dříví na zimu.
Protože neměl vrtačku, dokázal i VRTAT NA CIRKULÁRCE. Odklopil horní desku, pod ní byla hřídel která měla na jedné straně upnutý pilový kotouč a na druhé sklíčidlo. Do něj pak upnul vrták, vrtaný předmět uchopil do obou rukou, zapnul pilu a předmět přitlačil na vrták. V případě vrtání do železa to měl samozřejmě nadůlčíkované a vrtal postupně, ale klidně až do průměru 12mm. Podobným způsobem, po upnutí brusného kotouče na cirkulárce brousil kosu, později nože k sekačce. Jednou si pamatuju jak ho to bouchlo do ruky, když se mu v úhelníku zakousl vrták. Jinak nikdy od tohoto zařízení neutrpěl úraz. Ani elektřinou, ani při práci. A ještě se chlubil sousedům, jak umí vrtat na pile.
Cirkulárka po dědovi mi na chalupě slouží dodnes, i když místo zásuvky má dnes kulatou 16A přívodku. A samozřejmě na ní nevrtám, protože na to jaksi nemám odvahu.....

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

Zdravím vás, Je to tak, že v stene je zásuvka a aj na píle - a kábel má na oboch koncoch zástrčky (otec tvrdí, že na píle to tak je z výroby). Za rady ďakujem

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Dratak »

Z výroby to tak určitě není a ZRUŠ TO. Na pilu dej přívodku a na šňůru pohyblivou zásuvku, zapojenou 1:1 proti vidlici. Šňůru pak můžeš používat jak jako přívodní k pile, tak i jako prodlužku. Nutné je, aby zásuvka v instalaci, vidlice do ní, pohyblivá zásuvka i přívodka na pile byla stejného typu.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od GeorgeB »

vicious píše:Zdravím vás, Je to tak, že v stene je zásuvka a aj na píle - a kábel má na oboch koncoch zástrčky (otec tvrdí, že na píle to tak je z výroby). Za rady ďakujem
Podle mě je to tím, že zásuvky pro přišroubování na zeď(desku) se daly sehnat kdežto zástrčky byly jen na kabel. A s přehozením vnitřků si asi nikdo nelámal hlavu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jezevec »

vicious píše:Zdravím vás, Je to tak, že v stene je zásuvka a aj na píle - a kábel má na oboch koncoch zástrčky (otec tvrdí, že na píle to tak je z výroby). Za rady ďakujem
Ten "výrobce" byl nějaký všeuměl, že. Dej si to od elektrikáře předělat, může to někoho zabít.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Dratak »

U staré "pětadvacítky" to jde přehodit velmi snadno a podle mě se s tím počítalo už od výroby, proto se taky neprodávaly v tomto provedení přívodky, jen zásuvky. Přehazoval jsem to kdysi sousedovi u míchačky, potom co jsem mu v tom opravoval upadlou fázi. Na ty volně přístupné kolíky pod napětím jsem se nemohl dívat :evil: .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Je jedno nepsané pravidlo . Motor by se měl při použití prodlužováku točit na stejnou stranu , jako s originál přívodem .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

Dratak píše:U staré "pětadvacítky" to jde přehodit velmi snadno a podle mě se s tím počítalo už od výroby, proto se taky neprodávaly v tomto provedení přívodky, jen zásuvky. Přehazoval jsem to kdysi sousedovi u míchačky, potom co jsem mu v tom opravoval upadlou fázi. Na ty volně přístupné kolíky pod napětím jsem se nemohl dívat :evil: .
Mýlíš se , přívodky 25 A se normálně prodávaly.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“