Spínání repro televizí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

Spínání repro televizí

#1 Příspěvek od anthAn »

Televize -> 3,5mm jack -> 2.1 repro
Repráky maji pochopitelně svuj zdroj, akorát mi příjde blbý že je zdroj pořád zaplej, aby mi hráli při zapnutí TV i repráky. Vzadu na telce jsem našel jakýsi servisní USB a letmou zkouškou zapojením MP3 a zapnutím tv -> nabíjení mp3 běží, takže USB je spínaný se zapnutím tv. Napadlo mě použít relé ovládaný přes to USB který sepne 230v do repráků, v USB je přece 5v a tuším že je koncipovaný do 200mA (možná 500mA). Jde mi o to jestli by vyhovovalo tohle relé http://www.gme.cz/cz/releftr-f1ca005v-p634-755.html

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Vyhovovalo, ale jak to tak vypadá, tak není na skladě.
Tady to by taky šlo a je levnější:
http://www.gme.cz/cz/relras0515-p634-246.html

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#3 Příspěvek od anthAn »

Zatim jsem to relé zase tolik nezkoumal, jenom mi šlo hlavně o ten proud, nebyl jsem si jistej, jestli jsem se dobře dopočítal.
Takže to vidím na cestu do prahy a zástavbu do bedny wooferu :) .... šlo by to i jinak než používat to usb, ale nechce se mi kuchat telku, když je ještě v záruce.
To lupnutí při zapnutí by asi nešlo nějak jednoduše odstranit co? napadnul mě kondík paralelně mezi trafo a zesilovač

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

existuju rozvodky na 230 ktore zopinaju slave zasuvky ak zapnes zariadenie v hlavnej zasuvke tej rozvodky. ale to ta vyjde drahsie ako to rele

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Já použil tohle na spínání periferií u PC. Je to dražší, ale je menší šance, že odpálíš USB a odběr je několik mA.

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#6 Příspěvek od anthAn »

Tak hotovo. Koupil jsem konektor USB, 2m kabelu na pevnou linku s kulatym průřezem (4 žíla), samečka cinch, samičku cinch do panelu a relé.
Mam udělanej kabel - na jedný straně usb, na druhý cinch - vnitřní kolík +, vnější kroužek - (2 žíly na plus, 2 žíly na mínus). Do wooferu jsem dal relé který je spínaný proudem z USB a zezadu do wooferu jsem dal ten cinch do panelu. Takže je to krásně jednoduše zapojitelný/rozpojitelný a repro se zapíná spolu s telkou. A hlavně už mi to nehučí v noci. Jedinej problém je hlasitý cvaknutí (relé) a silný lupnutí při zapnutí, ale už si zvykam :-D

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#7 Příspěvek od Banda »

Tak přidej další relé na připojení/odpojení repro od zesilovače se zpožděním.

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od mira2830 »

A ještě je docela dobrym zvykem dát přes cívku relé antiparalelně (tj. katodou na plus) diodu :wink:

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#9 Příspěvek od Hanizek »

mira2830: Některá relátka už tu diodu mají v sobě od výroby.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od mira2830 »

Hanizek píše:mira2830: Některá relátka už tu diodu mají v sobě od výroby.
OK, na tuhle možnost jsem pozapomněl, ale i to ukazuje, jak dobrej je to zvyk :-) Nicméně bych neřekl, že zrovna anthAnovo relé ji tam bude mít... A tomu USB by se ty spicky nemusely libit :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“