Automaticke zapinanie nabijania NiMH / NiCd baterii

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MrMarian
Příspěvky: 48
Registrován: 14 říj 2010, 02:00

Automaticke zapinanie nabijania NiMH / NiCd baterii

#1 Příspěvek od MrMarian »

Zdravime,

Potreboval by som poradit s jednou nabijackou NiMH/NiCd. Uz som ich par urobil na baze MAX713 - to nie je problem.V tomto pripade sa jedna o logiku automatickeho nabijania ked su baterie vybite - chcem aby to bolo bezstarostne.

Chcem urobit nasledovne: Chcem napajat 4LED diody s 3 tuzkovimi bateriami - ako nocne (napr. od 22:00 hod. do 6:00) osvetlenie terarka. Napr. o 6:00 sa mi rozsvieti "velike svetlo" zapne sa ohrev a pod. - to je robene casovym spinacom (to zatial funguje). Ked sa mi zapne velike svetlo a ohrev chcem odpojit baterie (to by nemusel byt problem s relatkom) od od 4 LED. Chcem aby si "nieco" automaticky zistitilo ci su baterie vybite. Ak su tie baterie vybite tak nech automaticky zapne nabijanie. Ak po noci su nabite tak necha tak. Tato kontrola by sa robila raz za den ked napr. zapne casovy spinac.

Vedel by mi niekto poradit (idealne schema) ako to spravit. Nie som doma v jednochipoch tak by som sa tomu radsej vyhol.

Dakujem za dkazdu radu.

Prajem pekny den.

Edit: zmena nadpisu

M.
Naposledy upravil(a) MrMarian dne 15 říj 2010, 08:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Preco baterie? Pripoj si tie LED na nejaky maly zdroj a nechaj zapnute stale, pripadne ten zdroj vypinaj zapnutim hlavneho svetla (cez rele).

Uživatelský avatar
MrMarian
Příspěvky: 48
Registrován: 14 říj 2010, 02:00

#3 Příspěvek od MrMarian »

Dakujem za odpoved.

Skusme sa drzat problemu a neradit mi, ze jedno z rieseni je aj vyhodit terarko a problem je vyrieseny.

Inak toto riesenie nepripada do uvahy nakolko len na jednom mieste mam 240V a to len pocas toho co je zapnuty casovy spinac. Akonahle vypnem casovy spinac tak uz 240V nemam tak preto baterie.

Dalo by sa to este riesit tak ze by som nezapinal ~240V vetvu casovo ale nizkonapatovu (=12V), ale to by som musel riesit 24hod. programovatelne casovanie - a tam som hoooodne narazil.

Prajem pekny den.

M.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Udělej s LM317 proudový zdroj + stabilizátor výstupního napětí na 3x1,4=4,2V (malé trafíčko 230/6V) a nemusíš řešit, jestli jsou baterky vybité - nabíjení se bude dít, když bude přítomno 230V, takže vlastně budou prostě nabité pořád.

Uživatelský avatar
MrMarian
Příspěvky: 48
Registrován: 14 říj 2010, 02:00

#5 Příspěvek od MrMarian »

Zdravim,

To breta1: Teraz to mam tak urobene. Bohuzial po pol roku prevadzky mi 3x1.2V 2500mAh (GP) baterie nevydrzia svietit (4 LED s odberom 4x~20mA) celu noc :( . Ked som to manulane nabijal tak mi 4 LEDky vydrzali 3-4 noci ... zeby pamatovy efekt?!

Tak preto hore uvedeny dotaz.

Prajem pekny den.

M.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#6 Příspěvek od Banda »

To nebude paměťový efekt, ale spíš nesprávně nastaveno dobíjení.
Já provozuji to co napsal breta1 s LM317 a za celý rok nebyl problém.
Je potřeba zajistit, aby se aku dobil a zároveň, aby se moc nepřebíjel. Někdy je to sice těžké dodržet, ale jde to.

Uživatelský avatar
MrMarian
Příspěvky: 48
Registrován: 14 říj 2010, 02:00

#7 Příspěvek od MrMarian »

Aky prud pouzivas?

Pouzivam klasicky prudovy zdroj (podla obr.) nastaveny na cca 200mA (Rs = 6 Ohm) ...

M.
Přílohy
zdroj.JPG
(9.34 KiB) Staženo 79 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

A kde je omezení napětí?

Uživatelský avatar
MrMarian
Příspěvky: 48
Registrován: 14 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od MrMarian »

Zdravim, kedze nie som odbornik tak neviem co mam odpovedat... Vstup do LM317 bolo pozadovane napatie (ak sa nemylim 5V nabijal som 3 tuzkove baterie), a pripustim ze aj schema je ina - tuto schemu som nasiel na nete a zda sa mi ze to je on. Ono to zo zaciatku nabijalo.

Realne neviem a ani sa mi nechce rozobrat celu "riadiacu" krabicku (automaticke zapinanie svetiel pri prepnutti na baterie a zaroven poklesu intenzity svetla, regulacia teploty - ohrev / ventilator, kapkanie vody ... ).

Ako som pisal radsej pouzivam max713 ale v tomto pripade som urobil cez 317 a ani neviem preco, a ani kto mi to poradil.

Ak by si mi vysvetlil co si myslel tak prosim daj vysvetenie dal schemu budem rad... a mozno naozaj som ja spravil chybu pri nabijani a cely problem jednoducho vyriesim bez automatiky.

Dakujem a prajem pekny den.

M.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#10 Příspěvek od Banda »

Já používám, zapojení z datasheetu FIGURE 13. strana 12/25:
http://www.ges.cz/sheets/l/lm317t_st.pdf
Samozřejmě hodnoty nastavené dle sebe + v sérii s AKU mám schotky diodu, aby se AKU nevybíjel přes rezistory.
Tvůj problém spočívá si myslím v tom, že ty potřebuješ každý den aku vybít a nabít a ještě k tomu vyšším proudem.
Já to moje zařízení používám tímto způsobem:
Přes den nabíjím proudem kolem 50mA a večer zařízení jede z AKU kolem 3-5 hod s max. odběrem 100mA, mám tam 2000mAh Enelopy, takže je ani pořádně nevyšťavuji.
Tvé AKU jsou více namáhány, když to tak počítám.
Spíš by jsi potřeboval jiné AKU, než jiný nabíjecí obvod.
Na druhou stranu, tvá výhoda je v tom, že víš kolik energie za noc LED spotřebují 8h*80mA=640mAh a takovou musíš dodat + ztráty = 800mAh. Takže bych spíš použil nabíjecí obvod typu:
Časovač + měření max. napětí na AKU. V 6:00 po přivedení 230V, se začnou nabíjet AKU proudem cca. 100mA po dobu 8h. Ukončení nabíjení buď za 8h nebo pokud napětí na aku dosáhne 3*1,5V = 4,5V.
Největší problém je počet nabíjecích cyklů AKU, kdysi 500-700, dnes "MADE IN CHINA" 300-400 snad :(

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“