Panasonic SC-PM9 spindle motor

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

Panasonic SC-PM9 spindle motor

#1 Příspěvek od Philip_Fry »

Mám v uvedeném mikrosystému vadný spindle motor (hlásilo to chybu F76), originál označení motoru je MDN3BT3HSBS, neví někdo, čím ho nahradit? Případně na jaké napětí (3/5.9V) by motorek měl být? V AME už bych něco vybral. V Polsku lze koupit MDN3BT3HSAS, který se zdá být velmi podobný, jako ten originál, ale u nás jsem ho nenašel... :?

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#2 Příspěvek od MATYCH »

Kod ASWO pro MDN3BT3HSAS je N002059 tak v KTS-AME
M.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

Díky za snahu, ale v AME uvedený motorek neznají, ani pod typovým označením, ani pod N002059, což prý ani není kód ASWO :cry:

Nezná alespoň někdo originál part number (nejspíš RXQ něco...) toho motorku?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Dej rozměry motorku atd., a zjisti, jaký měl ss odpor.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Průměr motorku 24mm, výška 12mm, délka osičky 17mm. SS odpor nebyl měřitelný, po rozebrání zjištěn důvod - vypálené sběrací "kartáčky". Mezi sekcemi na komutátoru naměřeno : 1-2 8,8R, 1-3 5,5R, 2-3 8,8R s tím, že při nakrátko spojených měřících kabelech ukazuje multimetr 0,5R.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Ten motorek má standartní uchycení a má vespod vývody, nebo dva dráty ?
Cca 70% motorů je nějak záměnných, vlezl by tam i vyšší motor ? Třeba 18mm + 3mm dva vývody ?

Několik typů nízkých motorů mám v některých mechanikách, jak se 17mm hřídelem, tak i kratší - ale rovnou varuju, všechny ty nízké motory jsou docela šmejd, rychle se to zničí nebo jsou i hlučné.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od Philip_Fry »

No motorek je seshora chycen dvěma šrouby, dole má vývody do DPS. Vyšší motorek se bohužel nevejde, náhrada jiným typem asi taky není tak jednoduchá, protože dnes jsem koupil motorek, který rozměrově vyhovoval, ale zaprvé neseděly otvory pro šroubky (respektive jsou jinak pootočené vůči vývodům do DPS, takže se mi buď podaří motorek přišroubovat na šasi nebo jej zaletovat do desky, ale oboje současně ne) a navíc mi připadá, že nedokáže roztočit placku na potřebné otáčky (bráno čistě od oka), čili snímač nenačte. Takže asi nezbyde, než shánět originál a doufat, že není v háji i samotný laser.

Jinak TS Nova nějaké motorky Panasonic má, ale jsou značené RXQ a čtyři čísla a já bohužel nedokážu zjistit, který z nich by pasoval. Jsou navíc vcelku drahé, takže nějaké experimentování nepříchází do úvahy.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

V té výšce mám myslím motorky s drátovými vývody.
Jaká je rozteč děr pro šrouby ?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#9 Příspěvek od Philip_Fry »

Takže vyřešeno... Celý problém byl opravdu v tom, že spindle nedokázal roztočit disk na správné otáčky. Na hřídelce původního motorku byl totiž nasazený plastový element, na který tlačí z boku pružina. Tenhle vynález jsem viděl už u více mechanik (zejména v MiniDisc), říká se mu spindle stabilizer. Ovšem v mém případě to dokázalo vyvinout takový mechanický odpor, že došlo ke snížení otáček motoru a snímač nebyl schopen načíst CD. Po demontáži uvedené pružiny vše funguje správně.

Děkuji kolegům za snahu pomoci.

Na závěr tedy, až někdo budete hledat náhradu za Panasonic spindle motorek s označením MDN3BT3HSBS nebo ...HSAS, tak lze použít DZ300AT z nabídky KTS-AME. Mimochodem, uvedený spindle je použitý i v jiných mikrosystémech a rovněž v některých starších DVD přehrávačích Panasonic. A teď jsem možná objevil Ameriku :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“