Termostatické ventily

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Termostatické ventily

#1 Příspěvek od Nagant »

Nemáte, prosím, někdo link na stránku, kde jsou popsány termostatické ventily radiátorů - jak se značí a jaké termostatické hlavice na ně pasují?
Nebo může někdo stručně popsat sem?

Mám doma u radiátorů ventily s M28, na jeden jsem si koupil Comap Senso M28 a pasuje, ale zajímalo by mne, zda by byla použitelná i nějaká jiná hlavice, od jiného výrobce.

Hlavice Herz M28x1.5 tam prý nejde, ty jsou jen pro ventily Herz.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »


Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#3 Příspěvek od MATYCH »

Zdravím.
www.trasco.cz
M.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavice funguje jako termostat na autě . Jejím otáčením se celý systém přibližuje či vzdaluje od tělesa ventilu . Proto se montují nastavené na nejvyšší teplotu . Správně Ti budou pasovat komponenty vždy od jedné firmy . Nenapsal jsi , proč to chceš kombinovat . Aby fungovaly , musí bý těleso ventilu montováno tak , aby byla hlavice ve vodorovné poloze a nepřikrytá záclonou .

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

Šlo mi o to, kdyby bylo něco vhodného na Aukru. Ale asi koupím dvě další hlavice od Comapu, a bude.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Rozumné děélo .

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

BOBOBO píše:Aby fungovaly , musí bý tìleso ventilu montováno tak , aby byla hlavice ve vodorovné poloze.
jaký je pøesnì dùvod pro tu vodorovnou polohu? je to kvúli tomu že když bude napøíklad otoèená kolmo nahoru, tak že na ní bude teplo z radiatoru pùsobit jinak a døíve "pøivøe", nebo je dùvod ještì nìjaký jiný? z hlediska mechanické funkce je asi hlavici jedno v jaké je poloze pøedpokládám

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Je to přesně tak , ventil Ti zavře teplý vzduch stoupající kolem trubky přívodu topné vody a ne teplota vzduchu v místnosti .

Uživatelský avatar
michal29
Příspěvky: 62
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

hlavice

#9 Příspěvek od michal29 »

zjednodušeně, termohlavice funguje na principu roztažnosti kapaliny či plynu. jednotlivé polohy hlavice odpovídají teplotě kterou chceme v např. místnosti, takže při ohřátí vzduchu nad přednastavenou teplotu se těleso s roztažnou kapalinou uvnitř hlavice roztáhne a uzavře ventil. proto se hlavice montují do vodorovné polohy

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

BOBOBO píše:Správně Ti budou pasovat komponenty vždy od jedné firmy.
Drobná oprava: mám ventily se šroubením 30x1,5 Landis a hlavice Giacomini R460HX001 a taky to jde.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Až budu mít sám tuto zkušenost , tak o ní napíši . :D Ale nevzal bych si na svědomí , aby někdo něco koupil a nešlo to . Ono se Giacominimu vyplatilo začít vyrábět tělesa ventilu stejná jako Myjava , když zjistil , že celé Česko přechází na termostatické ventily a nikdo nechce předělávat stávající rozvody . Člověk neznalý potom prohlásí , že je to jedno , zda Myjava nebo Giacomini . PS Tato firma patří ke spodní hranici v kvalitě topenářského zboží . ALE je levná . :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Jistě, cena často rozhoduje. Jenže ventily jsme dávali místo šoupat před asi 10 lety s tím, že na ně přijdou hlavice - a pak ta celá akce nějak utichla, osadilo se měření na radiátory a na hlavicích nikdo netrval, tak jsem se rozhodl si hlavice osadit sám.
U nejbližší instalatérské a topenářské firmy jiné vhodné k těmto ventilům neměli, ale nestěžuju si. Na léto je povolím, aby se neutrhly při teplotě, kterou nemůžou ubrat, a tři jedou už čtvrtou sezónu, další tři mají o rok méně - napřed jsem je otestoval na jižní straně, pak jsem teprve dokoupil na ostatní radiátory. Přesnost a spolehlivost vyhovující.
Nemusím mít ty hlavice zrovna zlacené (i bez toho nevypadají špatně, v těsném sousedství litinových radiátorů vypadají dokonce ještě líp).

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“