Elektro-magneticky pohon zvonov

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matko23
Příspěvky: 335
Registrován: 16 zář 2008, 02:00

Elektro-magneticky pohon zvonov

#1 Příspěvek od matko23 »

Riesil uz niekto podobnu problematiku ? Alebo sa v nej aspon ako-tak vyzna ? Potrebujem pomoc

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

No jestli myslíš zvony na kostele, tak jsem byl osobně ve dvou zvonicích a byly tam normální motory, s přerušovačem.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Niekde byvaju aj kladivka na elektromagnetoch...ostatne asi vysvetlovat nemusim.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od proel64 »

Alebo mas na mysli variantu,ze samotny zvon je bez pohybu a nejakym elektromagnetom buchas so srdcom?

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od kevin_mitnick »

Hlavne u zvonkoher se pouziva usporadani s elektromagneticky ovladanymi kladivky, ktere tlucou do zvonu ruzne velikosti. Zvony se nepohybuji a nemaji srdce, ale zvenci, nebo zevnitr instalovane kladivko pohanene budto vackou od krokoveho motoru, nebo elektromagnetem

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Také jse s tím setkal . Motor měl místo větráku pastorek , ten poháněl kolo se zvratnou vačkou , jeden mikrospínač . Výkonový stykač a LUNka . Dost jsem se u toho zapotil . Vlastní rozběh přes klidový kontakt LUNky ! Montovala nějaká firma z Moravy . Když jsi na té zvonici a rozběhne se to , tak cítíš jak všechno i s tebou pochoduje , nedobrý pocit , nejsem námořník .

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#7 Příspěvek od Jonapo »

JA som sa stým strtol u nás na dedine nejaký elektrikár od Topolčian to tam nahodil na zvon a funguje to tam tuším dodnes.Boloto ešte za nejak v roku 1980,a bol to jednoduchý princíp.bolo to urobené tak,že zobral tuším 5/4novodurovú vodárensku´trbku asi 1m dlhú a na ňu navinul cievku s medenného drôtou a do vnútra dal železný valec,na ktorý primontoval ocelové lanko,ktoré upevnil o tiahlo zvona.potom na tihlo zvona dal kocový spínač na ktorý narážalo triahlo zvona.Dole dal rozvadzač kde bolo istenie ,stykač a spínacie časové hodiny.Fungovalo to asi tak,že spínacie hodiny cez stzkač pustili jednosmerné napätie 230V do cievky zvonu,tá začala ťahať zvon,až tihlo zvona narazilo do koncáka ten odpojil napätie,zvon svjou váhou sa rozhúpal a zvonil pokiaľ ho spínačky nevypali.Akurát,sem tam boli s tým problémy v zime keď sa ochladilo trubku stiahlo a zadieralo železné jadro,striekol som tam raz za mesiac trocha oleja a fungovalo to dobrea ešte dosť sa opalovali kontakty na tom koncovom spínačilebo spínal 230VDC,akurát
ja som sa odsťaoval do druhej dediny a tam su´zvony na motor a prevodovku,ale podobný systém akurát zvony kolíšu motory s prevdovkou a elektrika je jednoduchá. Je to proste o tom ako to vymyslieť mechanicky tá elektrika sa dá pomerne jednoducho.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Klasický pohon se dělá jinak, celý zvon se musí pomocí servomotoru s pružnou spojkou rozhoupat, podobně jako když se zvoník houpe na provazech. Pokud to není uděláno správně, končí to poškozením zvonu nebo i zvonice. Mnoho moderních systémů je ale řešeno jinak, pouští se nahrávka z reproduktorů - je to levnější a bez zásahu do historické výbavy.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ale žádná pružná spojka . Tem motor prostě nemá takový výkon , aby zvon z klidové polohy přetočil a zásah je ten , že se na vyčnívající osu zvonu přidělá jedno kolo . A fascinovala mne genialita dávkování příkonu . Čím více je zvon rozhoupán , tím rychleji kmitá . A dostává další energii jen počas sepnutí mikrospínače vačkou . No a čím rychleji prokmitne , tím menší přídavek dostane . Je k vidění Zdelov u Kostelce nad Orlicí , budeš-li se chtět podívat .

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Dingo7 »

BOBOBO: ty seš někde od tama, nebo jsi jen Kostelec n. O. navštívil?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Do Kostelce to mám 3km .

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jova1 »

BOBOBO to myslel zřejmě takto že?
Přílohy
1.jpg
(92.4 KiB) Staženo 95 x
2.jpg
(88.33 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Joo , to je onoo , ale ještě pro úsporu ceny je řetěz jen na délku pohonu a dále je kolem kola u zvonu přisvorkováno lano .

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Dingo7 »

BOBOBO píše:Do Kostelce to mám 3km .
Tak to se třeba někdy potkáme nebo setkáme. Já jezdím do Borohrádku za příbuzenstvem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Já tam jezdím za kámošem , bývalým fírou Karlem , ten mi taky dohodl ten "kšeft" se zvonem a opravuju jim zes atd za kafe .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“