Pájkovanie SMD súèiastok

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#16 Příspěvek od jarda_k »

Mám rád smd hlavně kvůli opravám. Není potřeba dostávat se pod desku, letuje se z horní strany, prostě pohoda. Naštvat samozřejmě dokážou součástky s malou roztečí, ale ty se většinou s jinou technologií než smd stejně nevyrábí. Není pro mě problém sundat třeba SO-16 brouka během 10ti vteřin obyčejnou mikropájkou a za chvilku místo něj dát nový. HotAir osobně používám minimálně - jen na součástky jako třeba procesory, které mají vývody ze 4 stran, které nezvládnu dostatečně rychle prohřát mikropájkou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Nie je SMD ako SMD. Pokial su vyvody pristupne, tak sa opravuje dobre. Ale cim dalej, tym viac sa pouzivaju BGA a podobne puzdra...

Uživatelský avatar
michal_n_cz
Příspěvky: 25
Registrován: 25 dub 2009, 02:00
Bydliště: Olomouc, Česká republika

#18 Příspěvek od michal_n_cz »

osvědčilo se mi součástky před pájením na desku napřed přilepit, třeba vteřiňákem. Lepidlo si odkápnu nějaký odřezek nesavého materiálu, špičkou špendlíku pak přenesu malou kapičku na desku. Příslušné součástky si nejprve na sucho položím na osazovací plánek a odtud je po skupinkách cca 4-8 ks pinzetou přenáším na ty připravené kapičky. Pak vše pájím najednou, DPS si přichytím ke stolu, v jedné ruce páječku v druhé ténkou pájku (cín), tento přikládám přímo k desce vůbec nic se nepřepaluje a jde to velice rychle. Pájím ESR50, ale trafopájkou s tenčím hrotem by to šlo také. Pocínování jak je výše uvedeno je užitečné, ale pokud je kvalitně očištěná deska není nutno, profi deska pocínovaná s maskou je samozřejmě ideální. Hodně důležité se mi jeví použití kvalitní trubičkové pájky (cínu) s dobrým tavidlem. Používám legovanou Stanol Wuppertal koupenou u Conrada. Jako velice špatná se mi jeví např. pájka Kovohutě Příbram - tavidlo i cín se rychle přepaluje - blbě se stím pracuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“