Optické brány pro èasomíru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

Optické brány pro èasomíru

#1 Příspěvek od paveltl »

Nìkde na NETu kamarád našel nìjaké moraváky co stavìli èasomíry s optickými branami pro agility a dokonce mají i jakési schéma ke shlédnutí. Bohužel si nepamatuje adresu a já nemohu nic najít.

Takže nevíte nìkdo o nìkom kdo nìco podobného stavìl?

Jedná se o optickou bránu pro alility, dva sloupky vzdálené cca 2m a mezi nìkolik optických paprskù. Pøi pøerušní kteréhokoliv z nich brána vyšle inpulz.
Já se pokusil postavit optickou bránu podle AR, ale prostì mi to s více paprsky nechodí a nevím jak dál.
Všechno mám na bezdrátových pøenosech funkèní, jen si nevím rady s vlastní bránou.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

na to stačí laserová dioda, fotodioda a sestava zrcátek, ne?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jova1 »

Ano v podstatě stačí ta laserová dioda, ale záleží na mnoha dalších faktorech. Pokud ten paprsek potřebuje odrazit mezi zrcadli několikrát, měla by se použít zrcadla s vnějším postříbřením protože odrazy od skla zvyšují rozptyl paprsku, obě zrcadla musí být velice stabilně upevněná – při 6ti odrazech na 2m to už bude celková vzdálenost 12m. Zrcadla musí být jemně stavitelná jak vertikálně tak horizontálně aby se dal paprsek zacílit na fotodiodu.
Naposledy upravil(a) jova1 dne 09 lis 2010, 11:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#4 Příspěvek od paveltl »

No elegantnìjší je víc samostatných paprskù, než zrcadla která by bylo obtížné nastavit.
Já zkoušel podle amára IR pøenos 36kHz namodulovaný 250Hz a pak se za IR pøijímaèem/demodulátorem zjiš￾ovala pøítomnost tìch 250Hz.
Bohužel mi to dìlá potíže pokud je tìch paprskù nìkolik nad sebou po 15cm.

Potíž je že to nesmí být moc náchylné na nárazy a pøesnost seøízení. On do toho nìjaký ten hafík obèas i drcne.

Uživatelský avatar
klikis111
Příspěvky: 11
Registrován: 24 zář 2010, 02:00

#5 Příspěvek od klikis111 »

Já si myslím, že než laborovat se zrcadly a několikrát to odrážet, tak bude spolehlivější řešit to několika samostatnými branami umístěnými nad sebou a zapojenými do časomíry tak, aby se zastavila při přerušení jakéhokoliv paprsku (dá se řící zapojit paralelně). Nemuselo by to být nic světoborného, stačilo by jednoduché zapojení fototranzistoru a svítit na to laserovým ukazovátkem. Možná by se dalo ušetřit na počtu bran, když bys je nedal vodorovně, ale křížem přes dráhu.

EDIT: než jsem to dosmolil, tak sis v podobném duchu odpověděl sám :)

Co to zkusit nějak odstínit, nainstalovat kryty podobně jako na semaforu, nebo vůbec přijímač umístit do trubky, aby se do něj dostávaly paprsky jen v přímém směru?
Naposledy upravil(a) klikis111 dne 09 lis 2010, 12:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

vůbec nejsou potřeba stavitelná zrcadla ani modulace a podobné hi-tech, stačí když jsou to zrcátka konvexní, třeba nařezat z autozrcadla. Takové zrcadlo není nutné štelovat na dvou metrech na centimetry. Pouze ty kolíky natočíš na sebe a zhruba ustavíš podle libely do svislice. Když budeš mít zrcátek lichý počet, může být vysílač i přijímač na stejném klacku. LD je na tuhle vzdálenost tak silný zdroj světla, že stačí nastavit citlivost FD podle ní a žádný jiný v úvahu připadající zdroj světla to nemůže ohrozit.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#7 Příspěvek od paveltl »

klikis111: to už jsem zkoušel - každý pøijímaè byl v 10cm dlouhé trubce aby vidìl jen na jednu vysílací diodu a nijak jsem si nepomohl.

Mám 1 vysílaè a na nìm paralelnì 6 IR-LED po 100mA (prý dosah až 8m)
a na druhé stranì 6 identických pøijímaèù, pøièemž mi nìkteré chodí a jiné ne. Nìkteré pøijímaèe reagují na zaclonìní a jiné jen bliknou pøi pohybu.
Na 0,5m je všechno v poøádku, ale jakmile je oddálím na ty 2m zaène to zlobit.

Uživatelský avatar
klikis111
Příspěvky: 11
Registrován: 24 zář 2010, 02:00

#8 Příspěvek od klikis111 »

Takže se dá říct, že závory máš komplet hotové a chodí, sice jen na půl metru, ale chodí. Škoda to zahodit.

Problém bych viděl v tom, že na některé přijímače dopadá světlo z více diod. Když nepomohlo zaclonění přijímačů, zkusil bych ještě nějak nasměrovat paprsky vysílačů.

Jestli mají ty diody velké vyzařovací úhly, možná by pomohly nějaké čočky nebo reflektorky pro zmenšení úhlu. Něco podobného jsem už kupoval, ale bylo to na 1W čipy a dělají se pro různé úhly, nejmenší byl tuším 15 stupňů.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#9 Příspěvek od paveltl »

LEDky jsou >=30mW/sr@100mA (Uf=1,30V), 20deg, 950nm (http://www.ges.cz/-ld-274-ges05100187.html)
a k nim pøijímaèe TSOP36 (http://www.ges.cz/-tsop1736-ges05100362.html)

Takže mám 20° na vzdálenost 2m, pøi rozteèi pøijímaèù 15cm.

Vèera jsem to celé rozhodil a dneska ještì znovu vyzkouším každý kanál samostatnì na vzdálenost 2m.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jova1 »

Já bych ještě zkusil dát ty ledky do trubiček. Aby skutečně každá mířila na svůj přijímač.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#11 Příspěvek od kevin_mitnick »

Skus si spocitat, jak velky je prumer kruhu, ktery na 2m osvetli LED s vyzarovacim uhlem 20° a bude ti jasne, proc ti to blbne. Pises, ze mas LED i fotodiody 15 cm od sebe, ale pri vyzarovacim uhlu 20° ti kazda dioda na 2m ozari kruh o prumeru skoro 70cm. Byt tebou skusim dat kazdou LED (vysilaci i prijmaci) do trubicky alespon 5 cm dlouhe a melo by to behat. Ted proste sviti na kazdou prijmaci diodu nekolik vysilacich a odrazy se postaraji o nespolehlivou funkci zarizeni...

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#12 Příspěvek od ramici »

paveltl píše:LEDky jsou >=30mW/sr@100mA (Uf=1,30V), 20deg, 950nm (http://www.ges.cz/-ld-274-ges05100187.html)
a k nim přijímače TSOP36 (http://www.ges.cz/-tsop1736-ges05100362.html)

Takže mám 20° na vzdálenost 2m, při rozteči přijímačů 15cm.

Včera jsem to celé rozhodil a dneska ještě znovu vyzkouším každý kanál samostatně na vzdálenost 2m.
Profi fotozávory mají na vzdálenost 2m optiku na straně vysílače i přijímače.
Zkus prostřídat vysílač/přijímač. Např. liché závory- vysílač vlevo a přijímač vpravo, sudé opačně. Částečně tak omezíš vzájemné ovlivňování.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#13 Příspěvek od paveltl »

kevin_mitnick: no tak nìjak jsem myslel že za tím budou rùzné odrazy, takže jsem pøemýšlel nad tím dát obojí do trubièek. Jenže ideální by bylo zachovat rozumné horizontální vyzaøování (pøeci jen se ty brány nemohou seøizovat na milimetry) a drastiky omezit to vertikální.
Vyzkouším ještì pøed ty vysílací diody dát nìjakou optiku.
Nemáte nìkdo doporuèení kdo prodává optiku k LEDkám?

Nìjak jsem si pøi hraní odpálil vysílaèe, takže musím napøed nakoupit nové IR LEDky a jejich budící tranzistory. Takže mám dost èasu na teorii, než bude s èím si zas hrát.

Jen malý dotaz k pøemýšlení. LEDky jsou buzené pulzy 20us s mezerou 8us, jejich katalogový údaj je 100mA (max 3A na 1us puls), ale podle amára jimi frèela 1A. Dost to høálo, takže jsem si to pøepoèítal a kromì prototypu zbytek jede s katalogovými 100mA (že by chyba v øádu, nebo tisku???).
Pøedpokládám že tam ta 1A netekla zámìrnì a já uvedením do katalogových parametrù neudìlal chybu. Nebo že by IR-LED mìli až tak rozdílné parametry (tu z amára jsem vùbec nenašel).

Když na pøijímaè zasvítím dálkou od vìže tak jí berou i na 5m, takže doufám že problém je opravdu jen mezi bránami. A teï ještì ve shoøelých vysílaèích.
Prototypy mi pøi 1ks normálnì bìhali.

Mám teï celou zimu na pokusy, doufám že do února to snad zprovozním.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

Ještě dodatek : zkus se na ten IR vyzařovací úhel podívat přes digitální foťák a uvidíš 8O :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“