Značení nástrojů

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Značení nástrojů

#1 Příspěvek od Skay »

Zdravim

Rovnou se omlouvám za OT ale nemůžu se nějak dohledat takhle základní věci jako je význam značení nástrojů. Proto bych se rád zeptal strojně znalého lidu co znamená třeba na výstružníku 3,5H7 ? A jaké rozměry by měl mít před ním výhrubník a vrták ? Kde najdu takové informace ?

Díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Černoch - Strojnické tabulky.
Jedná se patrně o těsné rotační uložení 3,5H7/3,5f7, tedy kluzné ložisko.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

nebo H7/p7 uložení s přesahem

Jakékoliv strojnické tabulky Ti řeknou vše

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Skay »

Pokud je tomu tak asi zainvestuju do nějaké té literatury. Myslim, že ty tabulky se neztratí.

Díky

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Malá OT - našel jsem doma po dědovi knížky Inženýrská příručka pro stavbu strojů. Má to dva díly, dohromady cca 2000 stran. Jsem rád, že jsem "jen" inženýr slaboproud. Mám čtení aspoň na rok.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

H7 je značení tzv. lícovací soustavy v případě H se jedná o uložení volné,tak je to zažité ,i když v kombinaci s vhodnou tolerancí může jít o uložení těsné.Ty Háčka mají tolerance k větším vůlím.Velké písmena značí vnotřní rozměry a malé písmena vnější rozměry. Každé písmeno a číslo určuje přesnost povolené odchylky od stanovenéro rozměru a ty se liší podle průměru,takže H7 má na průměru 10 mm jinou toleranci než na průměru 50 mm.Obecně platí,že do průměru 10mm se výhrubník nepoužívá. Pokud chceš v téhle oblasti pracovat,tak se bez tabulek neobejdeš,hledej lícovací soustavu nebo tabulky. Je potřeba vědět,že tyhle normované odchylky všechno neřeší,někdy je ve výkrese odchylka přesně udána.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#7 Příspěvek od vrky »

Černoch : Strojně technická příručka, svazek 2, strana 1688.
Průměr díry 3,5mm,
vrták 3,3mm,
výhrubník odpadá pro průměry děr 3 - 10mm,
výstružník H7 dle ČSN 221430 výrobní tolerance -0,003 -0,004mm. Horní úchylka +0,010 +0,012mm
výstružník H7 dle ČSN 221431 výrobní tolerance -0,005 -0,006mm. Horní úchylka +0,014 +0,016mm
Uff..

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#8 Příspěvek od fero7 »

Udaj na vystruzniku 3,5H7 znamena, ze je to vystruznik s ktorym dokazes vyrobit otvor 3,5mm s toleranciou (presnostou) H7.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Skay »

Nevim proč ale myslel jsem si, že rozdíl rozměrů v dolní a horní části výstružníku bude jen několik setin mm. Proto jsem si mylně myslel, že je po vrtáku vždy potřeba použít výstružníku aby ta "díra" dostala alespoň kruhový tvar, který se jen doladí výstružníkem.
Teď když už vím co hledat tak jsem si našel něco o tolerancích a k čemu vůle při sesazování slouží takže jsem trošku chytřejší. Takže díky za vyčerpávající info :wink:

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fero7 »

Vystruznik sa pouziva ak chces dosiahnut presnu "dieru" pre potreby daneho ulozenia (licovania). Ulozenie mozes mat volne, presne alebo lisovane (s presahom). To samozrejme plati od protikusu. V tabulkach je dane pre jednotlive druhy ulozenia tolerancia pre otvor a hriadel. Okrem tolerancie je tam dana aj drsnost opracovania a akym opracovenim ju dosiahnes.
Ta kuzelovitost je tam prave preto (ako pisal vrky), ze otvor predvrtas mensi (3,3mm-nepreveroval som to) do ktore vojde vystruznik a az vystruzenim vznikne presny otvor.
Este nieco?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

No 3,3 pro 3,5 je malá díra . Z praxe bych vrtal 3,4 . Do 10 vrtám o desetinu . Tedy dvěma vrtáky (např3,2+3,4) . Když vrtáš jedním , tak je díra trojúhelníková a větší hodnoty průměru vrtáku , dáno nesouměrností běžného ručního broušení vrtáku .

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“